Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীয়ে নিৰ্মাণ কৰিলে ‘ভ্ৰাম্যমাণ কৃষি পৰীক্ষাগাৰ’

Saturday, 18 December 2021 02:45 PM
student built mobile laboratory for farmer

student built mobile laboratory for farmer

নতুন নতুন উদ্ভাৱনৰ আগমনৰ সৈতে কৃষি এতিয়া নিযুক্তিৰ এক শক্তিশালী উৎস হিচাপে বিবেচিত হৈছে । বিশেষকৈ কৃষি ক্ষেত্ৰলৈ যুৱসকলৰ প্ৰৱণতা বাঢ়ি আহিছে । কৃষিক্ষেত্ৰত শিক্ষিত যুৱক-যুৱতীৰ আগমনৰ লগে লগে ভাৰতীয় কৃষিৰ দিশ আৰু অৱস্থা সলনি হৈ আহিছে । নতুন ধাৰণাৰ সৈতে যুৱ কৃষকসকল সকলে নতুন প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ লৈছে । যাৰ বাবে তেওঁলোকৰ উপাৰ্জনো বাঢ়িছে আৰু তেওঁলোক কৃষকসকলৰ বাবে আদৰ্শ হৈ পৰিছে ।

বৰ্তমান সময়তো কৃষকসকলৰ বহুতো সমস্যা আছে । কৃষকসকলে সঠিক সময়ত সঠিক কৃষি পৰামৰ্শ নাপায় । ফলস্বৰূপে তেওঁলোকে ভালদৰে খেতি কৰিবলৈ সক্ষম নহয় । কেতিয়াবা কৃষকসকলে ৰোগ সঠিকভাৱে চিনাক্ত কৰিবলৈ সক্ষম নহয় । আধুনিক কৃষিক্ষেত্ৰত মাটি পৰীক্ষা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয় কিন্তু সময় আৰু দূৰত্বৰ বাবে বহুতো কৃষকে মাটি পৰীক্ষা কৰাব নোৱাৰে । ই কৃষকৰ উৎপাদনত ক্ষতিগ্ৰস্ত হয় আৰু তেওঁলোকৰ সামগ্ৰীবোৰ বজাৰলৈ লৈ গ'লেও উচিত মূল্য নাপায় ।

এই সমস্যাবোৰ মনত ৰাখি, মধ্য প্ৰদেশৰ জৱাহৰলাল নেহৰু কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এজন শিক্ষাৰ্থীয়ে 'লেব টু লেণ্ড'ৰ ধাৰণাৰ ওপৰত আধাৰত ভ্ৰাম্যমাণ কৃষি পৰীক্ষাগাৰ স্থাপন কৰিছে । ইয়াৰ সহায়ত কৃষকসকলে মাটি পৰীক্ষাৰ লগতে শস্যৰ ৰোগ চিনাক্ত কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব । কৃষকসকলৰ কৃষি ভূমিত কোনবোৰ পুষ্টিৰ অভাৱ আছে সেইবোৰ জানিবলৈ সক্ষম হব । ফলস্বৰূপে তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজনীয় সাৰৰ ব্যয় হ্ৰাস হ’ব ।

উল্লেখ্য যে, কৃষকসকলৰ সমস্যাবোৰ বুজিবলৈ ছাত্ৰজনে প্ৰথমে নিজৰ এনজিঅ' গঠন কৰিছিল । কৃষকসকলৰ মাজত গৈ তেওঁলোকৰ সমস্যাবোৰ বুজি ২০১৮ চনত তেওঁ পৰীক্ষাগাৰ নিৰ্মাণ আৰম্ভ কৰিছিল । এতিয়া এই পৰীক্ষাগাৰটো কৃষকসকলক সহায় কৰিবলৈ সাজু । ইয়াৰ সহায়ত কৃষকসকলে মিনি মাটি পৰীক্ষাগাৰৰ কিটৰ সৈতে ১০ প্ৰকাৰৰ মাটি পৰীক্ষা কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব । ক্ষেত্ৰৰ পিএইচ স্তৰ, নাইট্ৰজেন, জিংক, ছালফাৰ, ফছফৰাছ আদিৰ বিষয়ে তথ্য পোৱা যায় ।

লগতে পঢ়ক ঃ Kisan Vikas Patra আচঁনিত বিনিয়োগেৰে কেনেকৈ লাভ কৰিব দুগুণ ধন, জানক সবিশেষ

agriculture agro invention Farmer

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.