MFOI 2024 Road Show
  1. News

নৱবৰ্ষ ২০২৩ঃ আজিৰে পৰা সলনি হ’ব এইকেইটা নিয়ম

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
New Year 2023
New Year 2023

আৰু মাত্ৰ কেইটামান ঘণ্টাৰ পাছতে আৰম্ভ হ’ব নতুন বৰ্ষ ২০২৩। নতুন বছৰৰ আৰম্ভণিৰ লগে লগে, কিছুমান লোকে নতুন সংকল্পৰ বিষয়ে চিন্তা কৰি আছে আৰু নতুন বছৰত কৰিবলগা কামবোৰৰ তালিকা প্ৰস্তুত কৰিছে। কিন্তু আমি নতুন বছৰত কিছুমান কথাত বিশেষ গুৰুত্ব দিব লাগিব। নতুন বছৰৰ আৰম্ভণিৰ অৰ্থ হৈছে বহুতো পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰত্যক্ষ বা পৰোক্ষভাৱে সন্মুখীন হোৱা। এইটোৱে আমাৰ পকেটতো প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

প্ৰকৃততে, নতুন বছৰৰ আৰম্ভণিৰপৰা, অৰ্থাৎ ১ জানুৱাৰী, ২০২৩ ৰপৰা বহুতো নীতি- নিয়ম সলনি কৰা হৈছে। এই পৰিৱৰ্তনবোৰৰ ভিতৰত আছে বেংক লকাৰ, ক্ৰেডিট কাৰ্ড, জিএছটি, চিএনজি-পিএনজি মূল্য ইত্যাদি। বছৰটো আৰম্ভ হোৱাৰ পূৰ্বে এই পৰিৱৰ্তনবোৰৰ বিষয়ে জানি লওঁ আহক। কাৰণ এই পৰিৱৰ্তনবোৰে আপোনাৰ পকেটতো প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

প্ৰথম পৰিৱৰ্তন- গাড়ীবোৰ ব্যয়বহুল হ'

যদি আপুনি নতুন বছৰত গাড়ী কিনাৰ কথা ভাবি আছে, তেনেহ'লে ই আপোনাক অলপ সমস্যাত পেলাব পাৰে। হয়, নতুন বছৰৰ পৰা বাহনৰ মূল্য বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। মাৰুতি চুজুকি, হুণ্ডাই মটৰ, টাটা মটৰ্চ, মাৰ্চিডিজ-বেঞ্জ, অডি, ৰেনল্ট, কিয়া ইণ্ডিয়া আৰু এমজি মটৰৰ দৰে কোম্পানীয়ে ২০২৩ চনৰ আৰম্ভণিৰ পৰা বাহনৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, টাটাই ইতিমধ্যে জানুৱাৰী ২০২৩ৰ পৰা ইয়াৰ বাণিজ্যিক বাহনৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

দ্বিতীয় পৰিৱৰ্তন- গেছ চিলিণ্ডাৰ ব্যয়বহুল বা সস্তা হ'পাৰে

যিহেতু প্ৰতি মাহৰ প্ৰথম দিনটোত গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য পৰ্যালোচনা কৰা হয়, ইয়াৰ মূল্য হ্ৰাস বা বৃদ্ধি হোৱাৰ পূৰ্ণ সম্ভাৱনা আছে। কিন্তু নতুন বছৰৰ আৰম্ভণিতে চৰকাৰে সাধাৰণ মানুহক সকাহ দিব পাৰে আৰু মূল্য হ্ৰাস কৰিব পাৰে বুলি আশা কৰা হৈছে। ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণটো হৈছে- কিছু সময়ৰ বাবে খাৰুৱা তেলৰ মূল্য হ্ৰাস হোৱা বুলি কোৱা হৈছে। নতুন বছৰত পেট্ৰ'ল-ডিজেলৰ মূল্যও হ্ৰাস পাব পাৰে।

তৃতীয় পৰিৱৰ্তন- জিএছটি নিয়মৰ পৰিৱৰ্তন

১ জানুৱাৰী, ২০২৩-ৰ পৰা, জিএছটিৰ নিয়মবোৰসলনি হ'ব। ইয়াৰ অধীনত, বাৰ্ষিক ৫ কোটিতকৈ অধিক টাৰ্নঅ'ভাৰ থকা ব্যৱসায়ৰ বাবে ই-ইনভইচিং বা ইলেক্ট্ৰনিক বিল সৃষ্টি কৰাটো এতিয়া প্ৰয়োজনীয় হ'ব।

চতুৰ্থ পৰিৱৰ্তন - ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ নিয়ম সলনি হ'

বেঙ্কৰ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ সৈতে সম্পৰ্কিত নিয়মবোৰো সলনি হ'ব পাৰে। ইয়াৰ অধীনত, এইচ.ডি.এফ.চি. ক্ৰেডিট কাৰ্ড পৰিশোধৰ ওপৰত প্ৰাপ্ত পুৰস্কাৰ পইণ্টৰ নিয়ম সলনি হ'ব। তদুপৰি, এছ.বি.আই.-য়ে কিছুমান কাৰ্ডৰ নিয়মো সলনি কৰিব।

পঞ্চম পৰিৱৰ্তন - বেংক লকাৰ নিয়ম

ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কৰ (আৰবিআই) নতুন নিৰ্দেশনা অনুসৰি, বেংক লকাৰৰ নিয়মবোৰ ১ জানুৱাৰী, ২০২৩-ৰ পৰা সলনি হ'ব। নতুন নিয়ম অনুসৰি, ১ জানুৱাৰীৰ পৰা, সকলো লকাৰ ধাৰকক এক চুক্তি জাৰী কৰা হ'ব আৰু গ্ৰাহকসকলে ইয়াত স্বাক্ষৰ কৰিব লাগিব। ইয়াৰ পিছত বেঙ্কে সিদ্ধান্ত ল'ব যে তেওঁলোকৰ লকাৰ চুক্তিত কোনো অন্যায় চৰ্ত আৰু নিয়ম আছে নে নাই। এই নতুন নিয়মৰ পিছত, বেঙ্কবোৰৰ দায়িত্ব আৰু বৃদ্ধি হ'ব আৰু যদি কোনো কাৰণত লকাৰত ৰখা গ্ৰাহকৰ সামগ্ৰীৰ কোনো ক্ষতি হয়, তেন্তে বেঙ্কৰ দায়িত্ব নিৰ্ধাৰণ কৰা হ'ব।

লগতে পঢ়কঃ ধান ভাল নোহোৱা বাম মাটি এবিঘাত এইবাৰ তিয়ঁহ খেতি কৰক

English Summary: Rules to Change from 1st January 2023

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.