MFOI 2024 Road Show
  1. News

বন্ধ হ’ল PMGKYৰ বিনামূলীয়া ৫ কেজি চাউল, কিয় লোৱা হ’ল এই সিদ্ধান্ত?

KJ Staff
KJ Staff
PMGKY
PMGKY

২০২৩ৰ পৰা বন্ধ হ’ব PMGKY আঁচনি। দৰিদ্ৰই প্ৰতি মাহে লাভ কৰা এই বিনামূলীয়া খাদ্য শস্যৰ সুবিধা আৰু নাথাকিব। ৩১ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত এই আঁচনি বন্ধ কৰাৰ বাবে যাৱতীয় ব্যৱস্থা ল’বলৈ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ৰাজ্য চৰকাৰসমূহলৈ জাননী জাৰি কৰিছে। উল্লেখ্য যে, Covid-19 মহামাৰীৰ পিছত ২০২০ চনৰ এপ্ৰিল মাহত PMGKY প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা ৮০ কোটিতকৈ অধিক লোকক ৫ কেজি অতিৰিক্ত খাদ্যশস্য প্ৰদান কৰা হৈছিল।

অৱশ্যে ইয়াৰ বিকল্প হিচাপে ২৪ ডিচেম্বৰত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ভাৰতৰ খাদ্য সুৰক্ষা কাৰ্যসূচীৰ সংশোধন ঘোষণা কৰে। ২০২২ চনৰ ডিচেম্বৰৰ পাছত প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰিব কল্যাণ যোজনা (PMGKY) বন্ধ কৰি দিয়া হ’ব যদিও সাধাৰণ ৰাজহুৱা বিতৰণ ব্যৱস্থা (পিডিএছ)ৰ প্ৰাপ্যতা ২০২৩ চনৰ ডিচেম্বৰলৈকে সম্পূৰ্ণ বিনামূলীয়া কৰি তোলা হৈছে।

ৰাষ্ট্ৰীয় খাদ্য সুৰক্ষা আইন প্ৰণয়নৰ পাছত ভাৰতৰ ৰাজহুৱা বিতৰণ ব্যৱস্থা (PDS) য়ে প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে ৫ কেজি খাদ্য শস্যৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছে, যাৰ বাবে চাউলৰ বাবে প্ৰতি কেজিত ৩ টকা, ঘেঁহুৰ বাবে প্ৰতি কেজিত ২ টকা আৰু আন শস্যৰ বাবে প্ৰতি কেজিত ১ টকা ৰাজসাহায্যযুক্ত খৰচ দিয়া হ’ব। পিডিএছৰ প্ৰাপ্যতা মুক্ত কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ পিছত চৰকাৰে এই ৰাজহ ব্যয় কৰিবলৈ সাজু হৈছে।

পিএমজিকেৱাইৰ অধীনত বিনামূলীয়া খাদ্য শস্য আঁচনিখন বিত্তীয় দিশত ক’ভিডৰ পিছৰ আটাইতকৈ ব্যয়বহুল ব্যৱস্থাসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম আছিল। চৰকাৰৰ নিজা হিচাপ অনুসৰি এই আঁচনিখনৰ সঞ্চিত ব্যয় ৩.৯১ লাখ কোটি টকা। ইয়াৰ ফলত চৰকাৰৰ খাদ্য ৰাজসাহায্য বিল যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়, আৰু ২০২০-২১, ২০২১-২২ আৰু ২০২২-২৩ চনত আবণ্টিত বাজেটতকৈ যথেষ্ট বেছি হয়।

যদি চৰকাৰে নিজৰ কৌশলগত খাদ্য মজুতক ক্ষতিগ্ৰস্ত নকৰাকৈ পিএমজিকেৱাইৰ সৈতে আগবাঢ়িব বিচাৰিলেহেঁতেন তেন্তে মুকলি বজাৰৰ পৰা ক্ৰয়ৰ ক্ষেত্ৰত দুগুণ হ্ৰাস কৰিবলগীয়া হ’লহেঁতেন। এই কথাটো লক্ষ্য কৰিবলগীয়া যে ভাৰতত শস্য উৎপাদনৰ এক উল্লেখযোগ্য অংশ চৰকাৰে ইতিমধ্যে ক্ৰয় কৰে। তিনি বছৰত গড় ধানৰ বাবে ৪৬% আৰু ঘেঁহুৰ বাবে ৩৬% ক্ৰয় কৰা হৈছিল। এইক্ষেত্ৰত যিকোনো উল্লেখযোগ্য বৃদ্ধিয়ে মুক্ত বজাৰৰ মূল্যত অতিৰিক্ত হেঁচা প্ৰয়োগ কৰাটো নিশ্চিত আছিল। সেয়েহে আঁচনিখন বন্ধ কৰাটো চৰকাৰে লোৱা এটা ভাল সিদ্ধান্ত বুলি বহুতে ক’ব বিচাৰে।

লগতে পঢ়কঃ বাক্সাৰ টুপুলীয়াত লেব্ৰা দুগ্ধ সমবায় সমিতি উদ্বোধন প্ৰমোদ বড়োৰ

English Summary: Decision to stop distribution of free ration under PMGKY is right or wrong?

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.