MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

পশুপালনৰ বাবে ২ লাখ টকাৰ সূতমুক্ত ঋণ, কোনে প্ৰাপ্ত কৰিব ইয়াৰ লাভালাভ?

KJ Staff
KJ Staff
কৃষকলৈ  সূতমুক্ত ঋণ মধ্য প্ৰদেশ  চৰকাৰৰ
কৃষকলৈ সূতমুক্ত ঋণ মধ্য প্ৰদেশ চৰকাৰৰ

মধ্য প্ৰদেশ চৰকাৰে কৃষকসকলক আৰ্থিকভাৱে সহায় কৰিবলৈ এটা নতুন প্ৰচেষ্টা আৰম্ভ কৰিছে। এই নতুন পদক্ষেপত, ৰাজ্যখনৰ কৃষকসকলক স্বাৱলম্বী আৰু ক্ষমতাশালী কৰা হ'ব যাতে তেওঁলোকে কোনো ধৰণৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব নালাগে আৰু একে সময়তে কৃষিৰ লগতে অন্যান্য কাৰ্যকলাপৰ পৰা তেওঁলোকৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

আমি আপোনাক কওঁ যে ৰাজ্যখনৰ কিছুমান কৃষক ভাতৃয়ে অতিৰিক্ত উপাৰ্জনৰ বাবে খেতিৰ লগতে পশুপালন কৰে। যাতে তেওঁ তেওঁৰ অৰ্থনৈতিক পৰিস্থিতি উন্নত কৰিব পাৰে। কৃষকসকলক পশুপালন কৰিবলৈ মধ্য প্ৰদেশ চৰকাৰৰ পৰা আৰ্থিক সাহায্যও দিয়া হয়। এই ক্ষেত্ৰত এম পি চৰকাৰে হাতত লৈছে এক মহান পৰিকল্পনা । পশুপালনৰ বাবে কৃষকসকলক সমবায় সমিতিৰ পৰা ২ লাখ টকালৈকে সূতমুক্ত ঋণ দিয়া হ'ব। ইয়াৰ উপৰিও, ৰাজ্য চৰকাৰে মান্দসৌৰ আৰু অন্যান্য জিলাত জলসিঞ্চন প্ৰকল্পৰ অনুমোদন জনাইছে।

কি আঁচনিত পাব ঋণ?

পশুপালক ভাতৃসকলক ৰাষ্ট্ৰীয়কৃত বেংকৰ পৰা পশুপালন ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ ৰূপত তেওঁলোকৰ জন্তুৰ বাবে ঋণ দিয়া হ'ব। প্ৰাপ্ত তথ্য অনুসৰি, কেবিনেট বৈঠকত লোৱা সিদ্ধান্তৰ দ্বাৰা, ৰাজ্যখনৰ পশু পালকসকলক এতিয়া সমবায় সমিতিৰ পৰা গৰু, ম'হ, ছাগলী, কুকুৰা পালনৰ বাবে প্ৰায় ২ লাখ টকালৈকে ঋণ দিয়া হ'ব।

উল্লেখনীয় যে চৰকাৰৰ এই সমিতিসমূহৰ পৰা ৰাজ্যখনৰ কৃষকসকলক সাৰবীজ আৰু নগদ ধন প্ৰদান কৰা হয়। একে সময়তে, এই সমিতিয়ে পশুপালনৰ বাবে ঋণও লাভ কৰিব।

অন্যান্য কামৰ বাবেও অনুমোদন দিয়া হৈছে

পশুপালন ঋণৰ সূত পৰিশোধ কৰাৰ উপৰিও, চৰকাৰে কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ জৰিয়তে ধান মিলিংৰ বাবে সৰ্বাধিক ১৫০ টকা প্ৰতি কুইন্টালত ঋণ প্ৰদান কৰাৰ আঁচনি এখনত কাম কৰি আছে।

ইয়াৰ উপৰিও মান্দসৌৰ জিলাৰ কয়ামপুৰত জলসিঞ্চন প্ৰকল্পৰ অনুমোদন দিয়া হৈছে। য'ত ২৫২ খন গাওঁৰ প্ৰায় ১ লাখ ১২ হেক্টৰত জলসিঞ্চনৰ সুবিধা বিকশিত কৰা হ'ব।

একে সময়তে, চৰকাৰে বালাঘাট জিলাৰ লামটাত এটা জলসিঞ্চন প্ৰকল্পৰো অনুমোদন জনাইছে। এই প্ৰকল্পত জিলাখনৰ ৫৫ খন গাঁৱত জলসিঞ্চনৰ সুবিধা বিকশিত কৰা হ'ব।

লগতে পঢ়ক-বন্ধ হ'ল PM Kisan আচঁনিৰ এই সুবিধা, ১১ তম কিস্তি আহিবনে কৃষকৰ একাউণ্টলৈ?

লগতে পঢ়ক-১০০ শতাংশ ৰাজসাহায্যত কৃষক সকলে ক্ৰয় কৰক ৰাসায়নিক সাৰ

English Summary: Interest Free Loan for Farmers

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.