MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

হোলীৰ আগত মুকলি হ’ব প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ ১১ তম কিস্তি! সম্পূৰ্ণ কৰক ইকেৱাইচি

KJ Staff
KJ Staff
PM Kisan 11 th Installment
PM Kisan 11 th Installment

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ হিতাধিকাৰীসকলৰ বাবে ভাল খবৰ । আঁচনিখনৰ অধীনত চৰকাৰে হোলীৰ আগতে পৰৱৰ্তী কিস্তি মুকলি কৰিব পাৰে । অৱশ্যে,  এই সন্দৰ্ভত কোনো আনুষ্ঠানিক ঘোষণা কৰা নাই।

কিন্তু চৰকাৰে ধন মুকলি কৰাৰ আগতে, সকলো হিতাধিকাৰীয়ে তেওঁলোকৰ ইকেৱাইচি সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব আৰু তেওঁলোকৰ বিৱৰণ আপডেট কৰিব লাগিব । যিসকলে এনে কৰিবলৈ বিফল হয় তেওঁলোকে সময়মতে টকা লাভ নকৰিব পাৰে।

প্ৰতিবেদন অনুসৰি, প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ সকলো হিতাধিকাৰীক যিমান সম্ভৱ সোনকালে ইকেৱাইচি সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ কোৱা হৈছে যাতে পৰৱৰ্তী 2000 টকাৰ কিস্তি তেওঁলোকৰ বেংক একাউণ্টত স্থানান্তৰ কৰিব পৰা যায়।

যদি ইকেৱাইচি সম্পূৰ্ণ নহয় তেন্তে চৰকাৰে আপোনাৰ বেংক একাউণ্টত 2000 টকা প্ৰেৰণ নকৰিবও পাৰে । মন কৰিবলগীয়া যে কেইমাহমান আগতে কেন্দ্ৰই সকলো হিতাধিকাৰীৰ বাবে ইকেৱাইচি বাধ্যতামূলক কৰিছিল কিন্তু কিছুমান কাৰণত, বস্তুবোৰ স্থগিত ৰখা হৈছিল । কিন্তু এতিয়া ইকেৱাইচি লিংকটো অফিচিয়েল ৱেবছাইটত সক্ৰিয় কৰা হৈছে যাতে কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ বিৱৰণ সম্পূৰ্ণ কৰিব পাৰে । 

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ বাবে ইকেৱাইচি কিয় বাধ্যতামূলক  (Why is e-KYC mandatory for PM Kisan)

যোৱা বছৰ, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনাৰ অধীনত পঞ্জীয়ন কৰা সকলো কৃষকৰ বাবে ইকেৱাইচি বাধ্যতামূলক কৰিছিল । প্ৰৱঞ্চনা, কেলেংকাৰী আৰু অযোগ্য লোকসকলক এই আঁচনিৰ সুবিধা লোৱাৰ পৰা বিৰত ৰাখিবলৈ এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে । বিদ্যমান/পুৰণি আৰু লগতে নতুন কৃষকসকলে কোনো পলম নকৰাকৈ তেওঁলোকৰ ইকেৱাইচি সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব।  

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনা: ইকেৱাইচি কেনেদৰে সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগে (PM Kisan Yojana: How to complete e-KYC) 

আপুনি ঘৰত বহি থকা সময়ত পিএম কিষাণ ম'বাইল এপ বা লেপটপ বা কম্পিউটাৰৰ সহায়ত এই কামটো অনলাইনত সম্পূৰ্ণ কৰিব পাৰে । আপোনাৰ ইকেৱাইচি অনলাইন সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ তলত দিয়া পদক্ষেপবোৰ অনুসৰণ কৰক-

  • পিএম কিষাণৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাওক।

  • কৃষকৰ কোণৰ বিকল্পত সোঁফালে, আপুনি ইকেৱাইচি বিকল্প বিচাৰি পাব। ইয়াত ক্লিক কৰক

  • ইয়াৰ পিছত আপোনাৰ আধাৰ প্ৰবিষ্ট কৰক আৰু সন্ধান বুটামত ক্লিক কৰক।

  • প্ৰয়োজনীয় বিৱৰণ পূৰণ কৰক আৰু দাখিল কৰক।

  • যদি সকলো ঠিকে থাকে তেন্তে ইকেৱাইচি সম্পূৰ্ণ হ'ব নহলে ই অবৈধ দেখুৱাব । এই ক্ষেত্ৰত, আপুনি নিকটতম আধাৰ সেৱা কেন্দ্ৰৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগিব।

যদি  অফিচিয়েল ৱেবছাইটটোৱে আধাৰ আধাৰিত অ'টিপি প্ৰমাণীকৰণৰ বাবে কয়, বায়োমেট্ৰিক প্ৰমাণীকৰণৰ সময়ত ফাৰ্মাৰ্ছ কৰ্ণাৰত ইকেৱাইচি বিকল্পত ক্লিক কৰক, নিকটতম চিএছচি কেন্দ্ৰৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক ।

লগতে পঢ়কঃ মহিলাসকলক স্বাৱলম্বী কৰি তুলিবলৈ খোলক এইটো একাউণ্ট, মাহিলী লাভ কৰিব ৪৪,৭৯৩ টকা

English Summary: PM Kisan 11 th Installment

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.