MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

বন্ধ হ'ল PM Kisan আচঁনিৰ এই সুবিধা, ১১ তম কিস্তি আহিবনে কৃষকৰ একাউণ্টলৈ?

KJ Staff
KJ Staff
PM Kisan Samman Nidhi Scheme New Update
PM Kisan Samman Nidhi Scheme New Update

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাঃ প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ একাদশ কিস্তিৰ বাবে অপেক্ষা কৰি থকা কৃষকসকলৰ বাবে যথেষ্ট গুৰুত্বপূৰ্ণ খবৰ আছে। চৰকাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি আঁচনিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এটা সুবিধা বন্ধ কৰি দিছে। ইয়াৰ পিছতে, কৃষকসকলৰ মাজত বিভ্ৰান্তি আছে যে ১১ তম কিস্তি এতিয়া তেওঁলোকৰ একাউণ্টলৈ আহিব নে নাই ?

কৃষকসকলৰ বাবে ই-কেৱাইচি বাধ্যতামূলক

দৰাচলতে, কেন্দ্ৰৰ মোডী চৰকাৰে কৃষকসকলৰ বাবে ই-কেৱাইচি বাধ্যতামূলক কৰিছে, কিন্তু এতিয়া ঘৰত বহি অনলাইনই ই-কেৱাইচি কৰাৰ সুবিধা বন্ধ কৰি দিছে। কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ একাউণ্টৰ ই-কেৱাইচি কৰিব পাৰিব, কিন্তু চিএছচি কেন্দ্ৰলৈ গৈ। এতিয়া ওটিপিৰ জৰিয়তে ই-কেৱাইচি কৰিব নোৱাৰি।অৰ্থাৎ, কৃষকসকলক এতিয়া অফলাইন মোডত ই-কেৱাইচি পৰিচালনা কৰাৰ বিকল্প বাকী আছে।

ই-কেৱাইচি এতিয়া চিএছচি কেন্দ্ৰত অনুষ্ঠিত হ'

এতিয়া ই-কেৱাইচি সম্পৰ্কীয় বাৰ্তাটো প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ পৰ্টেলত ফ্লেছ কৰা হৈছে। ইয়াত কোৱা হৈছে যে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ পঞ্জীভুক্ত কৃষকসকলৰ বাবে ই-কেৱাইচি বাধ্যতামূলক। এতিয়া, বায়োমেট্ৰিক প্ৰমাণীকৰণৰ বাবে, নিকটতম চি.এছ.চি. অৰ্থাৎ আধাৰ সেৱা কেন্দ্ৰলৈ যাওঁক আৰু তেওঁলোকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক। এতিয়া অ'টিপি প্ৰমাণীকৰণৰ জৰিয়তে আধাৰ আধাৰিত ই-কেৱাইচি অস্থায়ীভাৱে স্থগিত কৰা হৈছে।

ই-কেৱাইচি ৩১ মে লৈকে কৰিব পাৰি

ইয়াৰ পূৰ্বে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ই-কেৱাইচি পৰিচালনাৰ অন্তিম তাৰিখ ৩১ মাৰ্চ, ২০২২ নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। কিন্তু, তেতিয়া কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কৃষকসকলক এক ডাঙৰ সকাহ দি অন্তিম তাৰিখটো বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়। এতিয়া কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ আঁচনিৰ অন্তিম তাৰিখ ৩১ মে, ২০২২ নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। যিহেতু ই-কেৱাইচি এতিয়া ওটিপিৰ জৰিয়তে কৰা হোৱা নাই আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰেও তাৰিখ বৃদ্ধি কৰিছে। এনে পৰিস্থিতিত, এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে এইবাৰো ই-কেৱাইচি অবিহনে ১১ তম কিস্তিকৃষকসকলৰ হিচাপলৈ প্ৰেৰণ কৰিব লাগে। অৱশ্যে, এই ক্ষেত্ৰত, চৰকাৰে একমাত্ৰ কথাটো কৈছে যে ই-কেৱাইচি বাধ্যতামূলক। এনে পৰিস্থিতিত, আপুনি যদি এতিয়াও আপোনাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ একাউণ্টৰ ই-কেৱাইচি কৰা নাই, তেন্তে যিমান সম্ভৱ সোনকালে সম্পন্ন কৰা ভাল।

লগতে পঢ়ক-১০০ শতাংশ ৰাজসাহায্যত কৃষক সকলে ক্ৰয় কৰক ৰাসায়নিক সাৰ

English Summary: PM Kisan Samman Nidhi Scheme New Update

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.