MFOI 2024 Road Show
  1. সফল কাহিনী

মুকুতা খেতিৰে চমকপ্ৰদ সফলতা নলবাৰীৰ যুৱক সঞ্জীৱ দত্তৰ!

KJ Staff
KJ Staff
Pearl Farming a Profitable Business for farmers
Pearl Farming a Profitable Business for farmers

মুকুতা (Pearl) বিচাৰি আপুনি এতিয়া সাগৰৰ পাৰলৈ যাব নালাগে। কিয়নো আপোনাৰ ওচৰৰে নলবাৰীৰ বজাৰত উপলব্ধ মূল্যৱান মুকুতা৷ উল্লেখযোগ্য যে, মুকুতা খেতিৰ বাবে ভিন্ন প্ৰান্তত প্ৰশিক্ষণ লৈ নিজৰ ঘৰৰ পিছফালৰ পুখুৰীত নলবাৰীৰ পকোৱাৰ সঞ্জীৱ দত্ত নামৰ যুৱক গৰাকীয়ে কৰি আহিছে মূল্যৱান মুকুতাৰ খেতি। সম্পূর্ণ নিজা খৰচত বৈজ্ঞানিক পদ্ধতিত মুকুতা খেতি কৰি লাখ লাখ টকা উপার্জন কৰিব সক্ষম হৈছে৷ সচৰাচৰ নৈ, বিল, জলাশয় আদিত পোৱা কাণখোলা শামুক আনি অস্ত্ৰোপচাৰ কৰি বিশেষভাৱে পুখুৰীত পোহাৰ পিছত প্ৰায় এবছৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ হৈ উঠে এই মুকুতা।

লক্ষণীয় যে, অতি কম খৰছতে এটা শামুকৰ ভিতৰত পাব পাৰি চাৰিটাকৈ মুকুতা। যাৰ বজাৰ মূল্য যথেষ্ট। ইয়াৰোপৰি যথেষ্ট চাহিদা থকা এই মুকুতা খেতি প্ৰায় দুবছৰ ধৰি কৰি আহিছে নলবাৰীৰ উচ্চশিক্ষিত যুৱক সঞ্জীৱ দত্তই। আনহাতে বহিঃৰাষ্ট্ৰত যদিও মুকুতাৰ খেতি বহুলভাৱে কৰা হয় কিন্তু ভাৰতবৰ্ষত সীমিত ঠাইতহে মুকুতা খেতি কৰা দেখা যায়। বিশেষকৈ ৰাজস্থান, উৰিষ্যা অন্যতম।

আনহাতে অসমতো ইয়াৰ জনপ্রিয়তা লাহে লাহে বৃদ্ধি পাই আহিছে। বর্তমান অসমৰ কৃষি ক্ষেত্রখনত থকা যুৱ প্ৰজন্মৰ আগ্রহে ক্রমাৎ নতুন নতুন কৃষি কৰিব লৈছে। ইফালে প্ৰতিটো মুকুতাৰ বজাৰ মূল্য যথেষ্ট হোৱা বাবে কম পৰিমাণৰ খেতি কৰিও লাখ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰি স্বাৱলম্বী হ'ব পাৰি। নলবাৰীৰ এই গৰাকী যুৱকে তেওঁৰ একক প্ৰচেষ্টাত এনেদৰে মুকুতাৰ খেতি কৰি যথেষ্ট লাভান্বিত হৈছে।

যিটো সময়ত একাংশ যুৱকে চৰকাৰী চাকৰিৰ পিছত দৌৰি সময় অতিবাহিত কৰিছে তেনে সময়তে যুৱ প্ৰজন্মক এই খেতিৰ প্ৰতি আগ্ৰহী হ'বলৈ অনুৰোধ নলবাৰীৰ সঞ্জীৱৰ।

কৃষকসকলে মাছ খেতিৰ লগতে অধিক উপাৰ্জন কৰিব বিচাৰিলে ওচৰৰ পুখুৰী, জলাশয় আৰু ঘৰৰ খালী মাটিত সৰু পুখুৰী খনন কৰি মুকুতা খেতি আৰম্ভ কৰিব পাৰে। মুকুতা হৈছে এক অলংকাৰ যাৰ ভাৰত তথা বিশ্বৰ সকলো ঠাইতে যথেষ্ট চাহিদা আছে। বর্তমান সময়ত শৰীৰৰ অলংকাৰৰ পৰা ঘৰ সজোৱালৈকে, ইয়াৰ চাহিদা বৃদ্ধি পাইছে।

খেতি পদ্ধতি (Farming Process)

মুকুতাৰ খেতিৰ বাবে কমেও 10X10 ফুট বা ডাঙৰ পুখুৰীৰ প্ৰয়োজন। ইয়াৰ অনুকূল খেতিৰ বতৰ অক্টোবৰৰ পৰা ডিচেম্বৰ লৈ অৰ্থাৎ শৰৎ কালত ভাল হয়। বাণিজ্যিক মুক্তা খেতিৰ বাবে 0.4 হেক্টৰ বা অলপ ডাঙৰ পুখুৰীত সৰ্বাধিক 25,000 ঝিনুক উৎপাদন আৰম্ভ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে, কৃষকজনে উপকূলীয় অঞ্চল আৰু পুখুৰী, নদী আৰু জলাশয়ৰ পৰা ঝিনুক সংগ্ৰহ কৰিব লাগিব। সাগৰীয় অঞ্চলৰ পৰা ঝিনুক কম দামত ক্ৰয় কৰিব পাৰি।

প্ৰতিটো ঝিনুকৰ মাজত চাৰিৰ পৰা ছয় মি:মিৰ ভিতৰত স্বাভাৱিক আকাৰলৈকে বা ডিজাইনৰ ব্রীড সুমুৱাই দিয়া হয়।

অৰ্থাৎ, মুকুতা সঠিক আকৃতিত প্ৰস্তুত কৰিবলৈ জীৱিত শামুকৰ শৰীৰত মুক্তা পালন কৰিব লাগে। এই সময়ছোৱাত, সেই আকাৰৰ কেলচিয়াম কাৰ্বনেটৰ টুকুৰা এটা জীৱিত ঝিনুকৰ শৰীৰত সুমুৱাই দিয়া হয়। এই টুকুৰাটো প্ৰায় ৬ মাহ ধৰি ঝিনুকৰ শৰীৰ আৰু পুখুৰীত জীয়াই থাকে। তাৰ পিছত, ইয়াক লাহে লাহে মুক্তাৰ ৰূপত প্ৰস্তুত হয়।

লাভ (Benefit):

যদি কৃষকসকলে সাগৰীয় এলেকা বা অন্যান্য পুখুৰী আৰু জলাশয়ৰ পৰা ঝিনুক সংগ্ৰহ কৰে, তেওঁলোকৰ লাভ অধিক হ'ব। কিন্তু হাজাৰ হাজাৰ ঝিনুক সংগ্ৰহ কৰাটো একেবাৰে সম্ভৱ নহয়। গতিকে কৃষকসকলে ইয়াক সামুদ্ৰিক অঞ্চলৰ পৰা 20-30 টকাত ক্ৰয় কৰিব পাৰে। উৎপাদনৰ পিছত, এক মি:মিৰ পৰা 20 মি:মি ঝিনুকৰ মুকুতা মূল্য প্ৰায় 150  টকাৰ পৰা 300 টকালৈকে হয়।

যদি মণিবোৰ অলপ নতুনকৈ ডিজাইন কৰা হয়, বজাৰ মূল্য আৰু বৃদ্ধি হয়। স্থানীয় বজাৰৰ তুলনাত ৰপ্তানিকাৰী কোম্পানীবোৰত বিক্ৰী বেছি কৰিব পাৰি। মুক্তা সাজু হোৱাৰ পিছত বজাৰত খালী হৈ থকা ঝিনুক বিক্ৰী কৰিও অতিৰিক্ত ধন সংগ্ৰহ কৰা সম্ভৱ। স্কেললেপটো বহুতো সজ্জাৰ সামগ্ৰীত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কনৌজৰ সুগন্ধি তেলও ঝিনুকৰ পৰা আহৰণ কৰা হয়। মুকুতাৰ খেতি পৰিৱেশৰ বাবে অনুকূল। কাৰণ ঝিনুকে নদীৰ পানী আৰু পুখুৰীৰ পানী পৰিশোধিত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা আমি পানী প্ৰদূষণৰ সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব পাৰোঁ।

প্ৰশিক্ষণ (Training)-

ভূৱনেশ্বৰৰ (উৰিষ্যা) Central Institute Of Freshwater Aquaculture ত মুক্তা খেতিৰ প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰা হয়। প্ৰতিষ্ঠানটোৱে গ্ৰাম্য যুৱ, কৃষক আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলক মুক্তা উৎপাদনৰ ওপৰত কাৰিকৰী আৰু বৈজ্ঞানিক প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰে। এই সন্দৰ্ভত কৃষক আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলক কাৰিকৰী তথ্যও প্ৰদান কৰা হয়। মুক্তা খেতিৰ বৈজ্ঞানিক তথ্য দেশৰ বিভিন্ন কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ পৰাও পোৱা যায়, যি যিকোনো প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰত মুক্তা প্ৰাকৃতিকভাৱে প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে তথ্য প্ৰদান কৰে।

মুক্তা তিনি প্ৰকাৰৰ আছে। এটা হৈছে কৃত্ৰিম মুক্তা, এটা হৈছে প্ৰাকৃতিক মুক্তা (সাগৰত প্ৰস্তুত) আৰু আনটো প্ৰকাৰ হৈছে কালচাৰড মুক্তা। কৃষকসকলে সাধাৰণতে কালচাৰড মুক্তাৰ খেতি কৰে, যাতে তেওঁলোকে নিজে আকাৰ দিব পাৰে। তেওঁ এই খেতিৰ বাবে উৰিষ্যা প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা প্ৰশিক্ষণো লোৱা বুলি কৈছিল।

আমাৰ নিবনুৱা যুৱক/মহিলাই এই খেতি কৰি যথেষ্ট টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। আৰু নিজকে স্বাৱলম্বী কৰি তুলিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-কৰ্মৰে জাতীয়তাবাদ! মাহিলী ২০ লাখ টকাৰ ব্যৱসায় যোৰহাটৰ মধুৰ ডায়েৰীৰ

English Summary: Nalbari Pearl Farmer Sanjib Dutta's Success Story

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.