MFOI 2024 Road Show
  1. সফল কাহিনী

গোবৰ ব্যৱহাৰ কৰি গহনা তৈয়াৰ, আত্মনিৰ্ভৰশীল প্ৰেমলতা!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Cow Dung Ornaments
Cow Dung Ornaments

আমাৰ ভাৰতীয় পৰম্পৰাত গো অতি পবিত্ৰ আৰু আৰু শ্ৰদ্ধাৰ বুলি গণ্য কৰা হয়।  আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনত বহুলভাৱে ব্যৱহৃত দৈ, মাখন, চীজ আৰু ঘিউ আদি গৰুৰ গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। গৰুৰ গোৱৰ ইন্ধন হিচাপেওঁ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই সকলোবোৰৰ উপৰিও গৰুৰ গোৱৰৰ পৰা গহনা তৈয়াৰ কৰা হয়, হয়তো সেই সম্পৰ্কে আপুনি আগতে শুনা নাছিল।

সাধাৰণতে কোনেও ইয়াক বিশ্বাস নকৰে। কিয়নো গহনাবোৰ গোবৰেৰে তৈয়াৰ কৰা হয় বুলি মানি লোৱাটো সহজ নহয়, কিন্তু এয়া সঁচা। আজিৰ এই প্ৰবন্ধটোত সেই সম্পৰ্কে কিছু গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা আলোচনা কৰিম-

গোবৰৰ পৰা গহনা তৈয়াৰ

বিহাৰৰ সমস্তিপুৰ জিলাৰ বাসিন্দা প্ৰেম লতাই গৰুৰ উপযোগিতাৰ বিষয়ে লোকসকলক বিগত সময়ছোৱাত অনুপ্ৰাণিত কৰিবলৈ কাম কৰিছে। তেওঁ গৰুৰ গাখীৰৰ পৰা গোৱৰ সামগ্ৰীলৈকে সকলো বোৰৰ উপযোগিতা ৰাইজক উপলব্ধ কৰাৰ বাবে উদ্যোগ লৈছে।

প্ৰায় ত্ৰিশ বছৰ ধৰি, মহিলা আৰু নিবনুৱা সকলে বিভিন্ন ৰাজ্য আৰু সৰু আৰু ডাঙৰ গাওঁৰ চহৰবোৰ ভ্ৰমণ কৰি গোবৰৰ উপযোগিতা কৈ আহিছে। বিশেষ কথাটো হ'ল প্ৰেমলতাই গোবৰ ব্যৱহাৰ কৰি অলংকাৰ তৈয়াৰ কৰি মানুহক আত্মনিৰ্ভৰশীল হ'বলৈ উৎসাহিত কৰি আছে।

প্ৰেমলতাৰ গোবৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা 2000 তকৈও অধিক সামগ্ৰী

প্ৰেমলতাই এতিয়ালৈকে গোৱৰৰ পৰা দুই হাজাৰৰো অধিক সামগ্ৰী তৈয়াৰ কৰিছে যিবোৰ পৰিৱেশ-অনুকূল আৰু স্বাস্থ্যকৰ। গহনাৰ পৰা ঘৰুৱা সামগ্ৰী, পূজাৰ সামগ্ৰী, ধূপ কাঠি, ঘৰ সজোৱা মূৰ্তি, গোবৰইটা, চপ্পল, ঘড়ী, পুতলা, কাণফুলি, নেকলেস, চুড়ি ৰ লগতে চুলিৰ ক্লিপলৈকে তৈয়াৰ কৰি অৰ্থনৈতিকভাৱে স্বাৱলম্বী হৈ উঠিছে।

লগতে পঢ়ক-মুকুতা খেতিৰে চমকপ্ৰদ সফলতা নলবাৰীৰ যুৱক সঞ্জীৱ দত্তৰ!

English Summary: Cow Dung: Bihar Women Premlota Success Story

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.