MFOI 2024 Road Show
  1. সফল কাহিনী

গৰু গোবৰ ব্যৱহাৰ কৰি নিৰ্মাণ কৰা এটা জৈৱিক ঘৰ, এচি অবিহনেও ঠাণ্ডা হৈ থাকে ঘৰটো!

KJ Staff
KJ Staff
গোবৰ ব্যৱহাৰ কৰি নিৰ্মাণ কৰা  জৈৱিক ঘৰ
গোবৰ ব্যৱহাৰ কৰি নিৰ্মাণ কৰা জৈৱিক ঘৰ

এই প্ৰচণ্ড গৰমত যদি আপুনি এনে এটা ঘৰ বিচাৰি পায় যাৰ তাপমাত্ৰা ১ অথবা ২ ডিগ্ৰী নহয়, বাহিৰৰ তাপমাত্ৰাতকৈ ৭ ডিগ্ৰী কম, সেইটোও যেতিয়া আপুনি ঘৰত ফেন, কুলাৰ বা এচি ৰ দৰে কোনো ধৰণৰ সঁজুলি ব্যৱহাৰ নকৰে, আপুনি কেনে অনুভৱ কৰিব?

এইটো আপোনাৰ বাবে সপোনতকৈ কম নহ'ব পাৰে, ঘৰটো কেনেকৈ একো নোহোৱাকৈ ঠাণ্ডা হৈ থাকিব পাৰে, কিয়নো আমি সকলোৱে জানো যে প্ৰাকৃতিক বতৰৰ আমোদ কিবা বেলেগ। এনে পৰিস্থিতিত, আমি আপোনাক কওঁ যে আপোনাৰ এই সপোন পূৰণ কৰিবলৈ আপুনি দূৰলৈ যাব নালাগে, কিন্তু আমাৰ দেশ ভাৰততো এনে ঘৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।

আপোনাৰ এই সপোনটো সম্ভৱ কৰা ব্যক্তিজনৰ নাম হৈছে ড০ শিৱ দৰ্শন মালিক। হয়, ড. শিৱ দৰ্শনে এনে এটা ঘৰ নিৰ্মাণ কৰিছে, যি গ্ৰীষ্মকালত শীতল হৈ থাকে আৰু ঠাণ্ডা বতৰত নিজে গৰম থাকে।

এটা জৈৱিক ঘৰ কেনেদৰে নিৰ্মাণ কৰিব? (How to make Organic House?)

এই জৈৱিক ঘৰটো নিৰ্মাণত, ড. শিৱ দৰ্শন মালিকে গোবৰেৰে নিৰ্মিত ইটা আৰু প্লাষ্টাৰ ব্যৱহাৰ কৰিছে। আমি আপোনাক জনাওঁ যে বিগত বহু বছৰ ধৰি, ড. মালিকে গোবৰৰ পৰা ইটা আৰু প্লাষ্টাৰ বনোৱাৰ বাবে কাম কৰি আছে। তেওঁ তেওঁৰ গোবৰৰ ইটাবোৰক গৌৰৱময় ইটা আৰু প্লাষ্টাৰক বৈদিক প্লাষ্টাৰ বুলি নামাকৰণ কৰিছে। গোবৰৰ উপৰিও, মাটি, চূণ আৰু স্থানীয় গছ-গছনিও এই ঘৰটো নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে।

আপুনি হয়তো জৈৱিক কৃষিৰ বিষয়ে শুনিছিল, কিন্তু ইয়াক সঁচা কৰি তুলিছে হাৰিয়ানাৰ ৰোহতকৰ বাসিন্দা ড. শিৱ দৰ্শন মালিকে। ড. মালিকে জৈৱিক কৃষি কৰি এটা ঘৰ নিৰ্মাণৰ কাম কৰি আছে, এই ঘৰটোক তেওঁ জৈৱিক ঘৰ বুলি নামাকৰণ কৰিছে, অৰ্থাৎ ঘৰটো সম্পূৰ্ণৰূপে জৈৱিক।

বৈদিক প্লাষ্টাৰৰ পৰা বিকিৰণৰ বিপদ নগণ্য (The danger of radiation from Vedic plaster is negligible)

ড. শিৱ দৰ্শন মালিকে কয় যে যদি আপুনি ভাবে যে গোবৰৰ এই ঘৰটো জ্বলিব বা গলি যাব, তেন্তে আপুনি একেবাৰে ভুল অনুভৱ কৰিছে, কিয়নো যেতিয়া আপুনি এটা ঘৰ নিৰ্মাণত বৈদিক প্লাষ্টাৰ আৰু গৰুৰ গোবৰ ব্যৱহাৰ কৰে, ই জ্বলা-পোৰা নহয়।

একে সময়তে, তেওঁলোকে দাবী কৰে যে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা ঘৰটোৰ তাপমাত্ৰা বাহিৰৰ তুলনাত ৭ ডিগ্ৰী কম। তেওঁ কয় যে বৈদিক প্লাষ্টাৰৰ পৰা বিকিৰণৰ বিপদো নগণ্য। ডাঃ মালিকে কয় যে তেওঁ এই কামটো ব্যৱসায় হিচাপে নাচায়, কিন্তু তেওঁ বিচাৰে যে অধিকসংখ্যক লোকে ইয়াক শিকিব আৰু এনে ঘৰ প্ৰস্তুত কৰক, যাতে ই পৰিৱেশ আৰু আপোনাৰ স্বাস্থ্য দুয়োৰে বাবে ভাল হয়।

লগতে পঢ়ক-গৰুৰ গোবৰৰ (Cow Dung) বিভিন্ন ব্যৱহাৰ সম্পৰ্কে জানেনে আপুনি!

English Summary: House Made By Cow Dung News

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.