MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

গৰুৰ গোবৰৰ (Cow Dung) বিভিন্ন ব্যৱহাৰ সম্পৰ্কে জানেনে আপুনি!

KJ Staff
KJ Staff
Various Uses of Cow Dung
Various Uses of Cow Dung

জন্তু ৰ পৰা ই হওঁক বা মানুহৰ পৰাই হওঁক, মল সাধাৰণতে কথোপকথনৰ প্ৰিয় বিষয় নহয়, কিন্তু গৰুৰ গোবৰ আলোচনা কৰাৰ যোগ্য। অন্ত্ৰৰ পৰা মল হিচাপে বাহিৰ হোৱা গৰুৰ গোবৰ এক প্ৰচুৰ উপযোগী সামগ্ৰী যি আমাক বিভিন্ন ধৰণে সহায় কৰে। যেতিয়া ইমান প্ৰচুৰ আৰু নৱীকৰণযোগ্য সম্পদ অপচয় হয় তেতিয়া ই চিন্তাজনক।

ইয়াৰ কোমল গাঁথনিৰ বাবে, যি বৃত্তাকাৰ আকৃতিত জমা হোৱাৰ প্ৰৱণতা থাকে, গোবৰৰ টুকুৰাবোৰৰ বৈকল্পিক নাম যেনে – গৰুৰ পাই আৰু কাউপেট দিয়ে। সততে ইয়াক এক সমৃদ্ধ সাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যি হৈছে এক দক্ষ ইন্ধন আৰু জৈৱ গেছ উৎপাদক, এক উপযোগী নিৰ্মাণ সামগ্ৰী, কাগজ তৈয়াৰ কৰাৰ বাবে কেঁচা সামগ্ৰী, আৰু পতংগ প্ৰতিৰোধক।

গৰুৰ গোবৰৰ ব্যৱহাৰ

বায়োগেছ আৰু ইন্ধন

শুকান গৰুৰ গোবৰ হৈছে এক উৎকৃষ্ট ইন্ধন। কিছুমান সংস্কৃতিত, ঘৰুৱা গৰু বা ম'হৰ পৰা গোবৰ খড়ৰ সৈতে মিহলি হোৱাৰ পিছত, ইন্ধনৰ বাবে সংগ্ৰহ কৰা হয় আৰু শুকোৱা হয়। এই শুকান টুকুৰাবোৰ ৰন্ধাৰ বাবে তাপ আৰু শিখা প্ৰদান কৰিবলৈ জ্বলোৱা হয়। আনকি উত্তৰ আমেৰিকাতো মানুহে গোবৰত সঞ্চিত শক্তি ব্যৱহাৰ কৰি আছে, যদিও গোবৰৰ পৰা জৈৱ গেছ তৈয়াৰ কৰি পৰোক্ষভাৱে কৰা হয়। 'বায়োগেছ' হৈছে এনাৰোবিক বেক্টেৰিয়াৰ দ্বাৰা জৈৱিক পদাৰ্থ হজম কৰাৰ দ্বাৰা উৎপন্ন হোৱা গেছৰ মিশ্ৰণ। জৈৱিক পদাৰ্থ হ'ব পাৰে যেনে জন্তুৰ গোবৰ, নৰ্দমা, উদ্ভিদৰ সামগ্ৰী, বা খাদ্য আৱৰ্জনা। সামগ্ৰীটো হজম কৰা সঁজুলিটোক বায়োগেছ ডাইজেষ্টাৰ বুলি কোৱা হয়। উৎপাদিত গেছইন্ধন হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

বায়োগেছ – উৎপাদন  আৰু ব্যৱহাৰ

গোবৰৰ বাবে এনাৰোবিক ডাইজেষ্টাৰ প্ৰস্তুত কৰাৰ সাধাৰণ প্ৰক্ৰিয়া হৈছে গোবৰ আৰু পানী এয়াৰটাইট পাত্ৰ এটাত ৰখা, যাক গৰম আৰু অবিচলিত ৰাখিব লাগিব যাতে বেক্টেৰিয়াই তেওঁলোকৰ কাম কৰিব পাৰে। উৎপাদিত গেছটো এটা নলীৰ জৰিয়তে প্ৰত্যাহাৰ কৰা হয় আৰু সঞ্চিত কৰা হয়। এবাৰ জৈৱ গেছ গঠন হোৱাৰ পিছত, শক্তি উৎপাদন কৰিবলৈ অক্সিজেনৰ সৈতে প্ৰতিক্ৰিয়া কৰিব পাৰি। গেছটো খাদ্য ৰান্ধিবলৈ, পানী গৰম কৰিবলৈ, আৰু মটৰ বাহনত পৰম্পৰাগত ইন্ধন সলনি কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। তদুপৰি, জৈৱ গেছৰ শক্তি বিদ্যুৎ উৎপাদনৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

নিৰ্মাণ সামগ্ৰী হিচাপে

ভাৰতৰ গ্ৰাম্য ঘৰৰ মজিয়াত গোবৰ প্ৰয়োগ কৰা হয় আৰু দেৱালতো প্ৰয়োগ কৰা হ'ব পাৰে। মিশ্ৰণটোৱে এটা জলৰোধী স্তৰ গঠন কৰে যি ঘৰটোক তাপ হ্ৰাস বা লাভৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰে আৰু অপ্ৰিয় গোন্ধ নাপায়। এটা নতুন প্ৰক্ৰিয়া হ'ল খড়ৰ ধুলিৰ সৈতে মিহলি কৰা গৰুৰ গোবৰৰ পৰা ইটা নিৰ্মাণ কৰা। এই ইটাবোৰ পৰম্পৰাগত ইটাতকৈ যথেষ্ট পাতল।

ফাইবাৰ-বোৰ্ড তৈয়াৰ কৰিবলৈ জৈৱ গেছ উৎপাদনৰ পৰা সাৰৰ অৱশিষ্টব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি, কিয়নো ইয়াত আঁহ থাকে আৰু বীজাণুমুক্ত কৰা হ'ব আৰু তাৰ পিছত বোৰ্ড তৈয়াৰ কৰিবলৈ ৰেজিনৰ সৈতে মিহলি কৰা হয়। এই বোৰ্ডৰ বহুতো ব্যৱহাৰ আছে – ঘৰবোৰত আচবাব আৰু মজিয়া নিৰ্মাণ কৰা, ইত্যাদি উচ্চ আঁহৰ সামগ্ৰীয়ে মানুহক গোবৰৰ পৰা কাগজ তৈয়াৰ কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। গোবৰটো আঁহ বোৰ উলিয়াবলৈ ধোৱা হয়, যাক তাৰ পিছত স্ক্ৰীণএখনত কাগজত হেঁচি দিয়া হয়। এই কাকতখন বাণিজ্যিকভাৱেও ক্ৰয় কৰিব পাৰি।

পতংগ প্ৰতিৰোধক আৰু বীজাণুনাশক

যেতিয়া গৰুৰ গোবৰ জ্বলোৱা হয়, ওলাই অহা ধোঁৱাটোৱে মহকে ধৰি পোক-পতংগবোৰক প্ৰতিহত কৰা দেখা গৈছে। এই বৈশিষ্ট্যৰ ফলত কিছুমান ক্ষেত্ৰত পতংগ প্ৰতিৰোধক হিচাপে ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ বিষয়ে চিন্তা-চৰ্চা কৰা হৈছে।

সাৰ হিচাপে

গৰুৰ গোবৰে ভাল সাৰ প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে আৰু খনিজ পদাৰ্থ, বিশেষকৈ নাইট্ৰজেন, ফছফৰাছ আৰু পটাছিয়ামত সমৃদ্ধ। যেতিয়া ই মাটিৰ সৈতে মিহলি হয় তেতিয়া ই উপকাৰী অণুজীৱৰ বিকাশসমৰ্থন কৰে। ই মাটিৰ গাঁথনি উন্নত কৰিব পাৰে আৰু আৰ্দ্ৰতা বজাই ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়কঃ প্ৰতি কিলো গোবৰ বিক্ৰী কৰি পাব পাৰে ১০০ ৰ পৰা ৩০০ টকা! আৰম্ভ কৰক এই ব্যৱসায়

English Summary: Uses of Cow Dung

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.