MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

গাওঁ অঞ্চলত বসবাস কৰা লোকসকলে আৰম্ভ কৰক এই ব্যৱসায়!

KJ Staff
KJ Staff
Business Idea for rural people
Business Idea for rural people

আজিকালি, গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ লোকসকলৰ প্ৰৱণতা ব্যৱসায়ৰ দিশে অধিক আগবাঢ়িছে। কৰোনা কালত এইটোও দেখা গৈছিল যে বহুতো লোক চহৰৰ পৰা গাওঁলৈ ঘূৰি আহিছিল আৰু ব্যৱসায় কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।

যদি আপুনি ব্যৱসায় কৰাৰ দিশত এটা পদক্ষেপ ল'ব বিচাৰে আৰু এটা সৰু ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আজি আমি আপোনাৰ বাবে এটা ব্যৱসায়িক ধাৰণা লৈ আহিছোঁ, যাতে কম শিক্ষিত লোকসকলেও সহজে আৰম্ভ কৰিব পাৰে। ই আপোনাক প্ৰতি মাহে বাম্পাৰ উপাৰ্জন কৰাত সহায় কৰিব। গতিকে আপোনাক এই ব্যৱসায়টোৰ বিষয়ে তথ্য দিওঁ আহক-

প্ৰকৃততে, ভাৰতত এক বৃহৎ জনসংখ্যাই চাহ ভাল পায়, সেয়েহে চাহৰ চাহিদা বেছিভাগ ৰেল ষ্টেচন, বাছ ডিপো আৰু বিমানবন্দৰত থাকে। এনে পৰিস্থিতিত, আপুনি মাটিৰ কাপ বনোৱা আৰু বিক্ৰী কৰাৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে। এই ব্যৱসায়টোৰ বিশেষ কথাটো হ'ল আপুনি কম ঠাই আৰু কম টকাত সহজে আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

মোডী চৰকাৰেও মাটিৰ কুলহাদ নিৰ্মাণ আৰু বিক্ৰী কৰাৰ ব্যৱসায়ক নিৰন্তৰ প্ৰচাৰ কৰি আছে, যাতে মানুহে এই ব্যৱসায়ত যোগদান কৰি অধিকতৰ অধিক ধন উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। পথ আৰু পৰিবহণ মন্ত্ৰী নীতিন গাডকাৰীয়ে কুলহাদৰ প্ৰচাৰৰ বাবে প্লাষ্টিক আৰু কাগজৰ কাপত চাহ দিয়াৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ৰখাৰ দাবী জনাইছিল। আমি আপোনাক জনাওঁ যে, ২০২০ চনত খাদী গাওঁ উদ্যোগ আয়োগে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দ্বাৰা ২৫ হাজাৰ বৈদ্যুতিক চক বিতৰণ কৰিছিল।

মাটিৰ কুলহাদ তৈয়াৰ কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় কেঁচা সামগ্ৰী

মাটিৰ কুলহাদ তৈয়াৰ কৰিবলৈ, এক ভাল মানদণ্ডৰ মাটিৰ প্ৰয়োজন, যাক কুলহাদ তৈয়াৰ কৰাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ লগতে, আপোনাক এটা চেচেটৰ প্ৰয়োজন হ'ব। ইয়াৰ পিছত, কুল্লাদৰা পুৰিবলৈ আৰু ইয়াক অন্তিম ৰূপ দিবলৈ এটা ডাঙৰ আকাৰৰ চুল্লিও নিৰ্মাণ কৰিব লাগিব। ইয়াত, কুলহাদ আকাৰ দিয়াৰ পিছত, কুলহাদটো ইয়াত ৰখা হয় আৰু পকিবলৈ এৰি দিয়া হয়।

কুলহাদ তৈয়াৰ কৰাৰ বাবে যন্ত্ৰপাতি

আমি আপোনাক জনাওঁ যে, বহু প্ৰকাৰৰ কুলহাদ নিৰ্মাণ যন্ত্ৰ আজিকালি বজাৰত অতি সহজে আৰু কম দামত পোৱা যাব। আপুনি ইয়াক আপোনাৰ সুবিধা আৰু আপোনাৰ বাজেট অনুসৰি বাছনি কৰিব পাৰে।

কিমান টকাত কুলহাদ বিক্ৰী কৰিব পাৰি

চাহ কুলহাদ অত্যন্ত অৰ্থনৈতিক। ই পৰিৱেশগত ভাৱেও সুৰক্ষিত। যদি আমি চাহৰ কুলহাদৰ মূল্যৰ কথা কওঁ, তেন্তে ইয়াৰ মূল্য এশ টকাত প্ৰায় ৫০ টা । একে সময়তে লাচি কুলহাদৰ মূল্য ১৫০ টকাত ১০০ টা কাপ পোৱা যায়।

আপুনি কুলহাদ বনোৱা আৰু বিক্ৰী কৰাৰ ব্যৱসায়ৰ পৰা ভাল লাভ কৰিব পাৰে, কিয়নো উৎসৱ আৰু বিবাহৰ বতৰত ইয়াৰ চাহিদা যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়। এনে পৰিস্থিতিত, যেতিয়া চাহিদা বৃদ্ধি হয়, আপুনি ভাল মূল্য পায়।

লগতে পঢ়কঃ মুহুৰ্তৰ ভিতৰতে গছ বগাব পৰা এখন বিশেষ স্কুটাৰ, জানক এইখন আবিস্কাৰৰ আঁৰৰ কাহিনী

English Summary: New Business Idea for rural people

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.