MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

গৰু-ম'হৰ গোবৰেৰে আৰম্ভ কৰক এই সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ব্যৱসায়, হ'ব দুগুণ লাভ

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Cow Dung Business
Cow Dung Business

যদি আপুনি এগৰাকী পশুপালক আৰু আপোনাৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰিব বিচাৰে, তেনেহ'লে আপুনি গৰু-ম'হৰ গোবৰৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰি কম সময়ৰ ভিতৰতে অধিক লাভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি চৰকাৰৰ পৰা আৰ্থিক সহায়ও ল'ব পাৰে।

সাম্প্ৰতিক সময়ত গৰু-ম'হৰ গোবৰৰ চাহিদা আটাইতকৈ বেছি। কাৰণ গোবৰৰ পৰা বহু প্ৰকাৰৰ উৎকৃষ্ট সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰা হয়। যাৰ মূল্য দেশ আৰু বিদেশৰ বজাৰত উচ্চ। যদি আপোনাৰ ঘৰত গৰু ম'হ আছে আৰু আপুনি গোবৰ অপ্ৰয়োজনীয় হিচাপে পেলাই দিয়ে, তেনেহলে এই প্ৰবন্ধটো আপোনাৰ বাবে অত্যন্ত লাভজনক হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। আমি আপোনাক কওঁ যে,  গোবৰৰ ব্যৱহাৰৰ সৈতে আপুনি ঘৰত বহি এটা ভাল ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

গোবৰৰ পৰা কাগজ বনোৱাৰ ব্যৱসায়

গো-পালকৰ উপাৰ্জন দুগুণ কৰাৰ বাবে, ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা এটা উদ্ভিদ স্থাপন কৰাৰ প্ৰচেষ্টা হাতত লৈছে, য'ত গৰখীয়াসকলে গৰু-ম'হৰ গোবৰ ব্যৱহাৰ কৰি সহজে কাগজ খন প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে। এই প্ৰকল্পটো দেশৰ প্ৰতিখন গাঁৱত স্থাপন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰা হৈছে। এই প্ৰকল্পটোৰ কাম দেশৰ বহুতো গাৱত ইতিমধ্যে আৰম্ভ কৰা হৈছে। ইয়াৰ জৰিয়তে গো-পালকসকলক গোবৰৰ বাবে ভাল ধন দিয়াৰ সমান্তৰালকৈ চৰকাৰৰ এই প্ৰচেষ্টাৰ দ্বাৰা সংস্হাপনৰ পথো মুকলি হ’ব।

গোবৰেৰে নিৰ্মিত মূৰ্তিৰ ব্যৱসায়

সকলোৱে ভাস্কৰ্য ভাল পায়। বজাৰত মূৰ্তিবোৰৰ মূল্যও অধিক। যদি আপুনি অধিক লাভ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি কম খৰচত গোবৰৰ পৰা ভাস্কৰ্য নিৰ্মাণৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে। এই ব্যৱসায়ৰ প্ৰচাৰৰ বাবে চৰকাৰে বহুতো প্ৰচাৰ চলাই আছে। মেক ইন ইণ্ডিয়া, ক্লিন ইণ্ডিয়া আৰু গ্ৰীণ ইণ্ডিয়াৰ অধীনত গোবৰৰ পৰা মূৰ্তি নিৰ্মাণৰ বাবে এক অভিযানো আৰম্ভ কৰা হৈছে।

গৰুৰ গোবৰ গৃহসজ্জাৰ ব্যৱসায়

আপুনি হয়তো প্ৰায়ে লক্ষ্য কৰিছে যে, গৰুৰ গোবৰেৰে তৈয়াৰ কৰা উপল উপাসনা পাঠ আৰু বহুতো ধৰ্মীয় কাৰ্য্যত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত, আপুনি গোবৰৰ গৃহসজ্জাৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে। আজিৰ ডিজিটেল যুগত, মানুহে তেওঁলোকৰ ব্যৱসায় অনলাইনত কৰি আছে, সেয়েহে আপুনি অনলাইনত গোবৰৰ ব্যৱসায়ো কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, বহুতো অনলাইন কোম্পানীয়ে ভাল মূল্যত গোবৰৰ গৃহসজ্জা ক্ৰয় কৰে।

গোবৰেৰে নিৰ্মিত চিএনজি প্লাণ্ট ব্যৱসায়

যদি আপুনি পশুপালক আৰু অধিক লাভ কৰিব বিচাৰে, তেনেহ'লে আপুনি আপোনাৰ বাবে গোবৰেৰে নিৰ্মিত চিএনজি প্ৰকল্প এটা স্থাপন কৰি ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে। আপুনি প্ৰকল্পটো স্থাপন কৰিবলৈ চৰকাৰৰ পৰা আৰ্থিক সহায়ও পাব পাৰে। আপুনি কেৱল গৰু ম'হৰ গোবৰৰ পৰাই নহয়, আন জন্তুৰ গোবৰৰ পৰা আৰু পচা পাচলি আৰু ফলৰ পৰাও জৈৱ-চিএনজি বনাব পাৰে।

চি.এন.জি. প্ৰকল্প এটা স্থাপন কৰিবলৈ, আপুনি পৃথক যন্ত্ৰ স্থাপন কৰিব লাগিব, যাৰ মূল্য বজাৰত অধিক, কিন্তু ব্যৱসায় আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত, আপুনি কম সময়ৰ ভিতৰত অধিক লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-কৃষি কাৰ্যৰ উপৰিও আন কি কি কামত ব্যৱহাৰ কৰা হয় গৰু গোবৰ?

English Summary: Start Profitable Cow Dung Business

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.