MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

Cow Dung Business: প্ৰতি কিলো গোবৰ বিক্ৰী কৰি পাব পাৰে ১০০ ৰ পৰা ৩০০ টকা, আৰম্ভ কৰক এই ব্যৱসায়!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Cow Dung Cake
Cow Dung Cake

Rural Business Ideas: গ্ৰাম্য অঞ্চলত সাধাৰণতে তেনেই সুলভ গোবৰ (Cow Dung) । আমি ৰাস্তাত গোবৰৰ দম পৰি থকা দেখিছোঁ, গাৱঁৰ চাৰিওফালৰ ৰাস্তাবোৰত পৰি থকা গোবৰ ঘৰত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অপ্ৰয়োজনীয় বুলি বিবেচনা কৰোঁ। কিন্তু বজাৰত এই গোবৰৰ মূল্য সম্পৰ্কে জানিলে আপোনাৰো চকু কপালত উঠিব।

হয়, প্ৰকৃততে, আপুনি ঠিক কথাই শুনিছে। সম্প্ৰতি অনলাইন বজাৰত এই গোবৰৰ চাহিদা সৰ্বাধিক। যদি আপুনি গাৱঁত বাস কৰে, আপুনি যিকোনো ঠাইতে সহজে গোবৰৰ গৃহসজ্জা বিচাৰি পাব। কিন্তু যদিহে আপুনি চহৰত বাস কৰে তেনেহলে সেইবোৰ দুৰ্লভ। আপুনি সেইবোৰ কিনিবলৈ যথেষ্ট ভ্ৰমণ কৰিব লাগিব। কিন্তু আপুনি জানেনে, ইয়াৰ এখন অনলাইন বজাৰও আছে। য'ত আপুনি সহজে গোবৰৰ গৃহসজ্জা ক্ৰয় বা বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

গতিকে এই প্ৰবন্ধটোত গোবৰৰ বিষয়ে আলোচনা কৰো –

গোবৰৰ উপলৰ অনলাইন বজাৰ (Online market for Dung)

গোবৰৰ গৃহসজ্জাই অনলাইন বজাৰত এক সুকীয়া পৰিচয় প্ৰস্তুত কৰিছে। আজিৰ বহুতো অনলাইন শ্বপিং চাইটে গোবৰৰ ঘৰুৱা বিতৰণো আগবঢ়ায়। আমি আপোনাক কওঁ যে এনেকুৱা বহুতো ছাইট আছে যেনে ইবে, শ্বপক্লুজ, বৈদিক গিফ্ট শ্বপ, আমাজন আদি ছাইটবোৰে গোবৰৰ উপল বিক্ৰী কৰে।

কেৱল এয়াই নহয়, তেওঁলোকৰ আকাৰ আৰু ওজন অনুসৰি ছাইটটোত মূল্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে। তথ্য অনুসৰি, অনলাইন ছাইটবোৰত প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ইয়াৰ মূল্য 100 টকাৰ পৰা 300 টকাৰ ভিতৰত হয়। একে সময়তে, গ্ৰাহকৰ চাহিদা অনুসৰি অনলাইন বজাৰেও উপলব্ধতাবোৰৰ ওপৰত ৰেহাই প্ৰদান কৰে। উৎসৱবোৰত তেওঁলোকৰ ওপৰত বহুতো শ্ৰেষ্ঠ ৰেহাই ৰখাৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হয়।

ধৰ্ম্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি, আজিও বহুতো ধৰ্মীয় কাৰ্য্যকলাপ আৰু ঠাইবোৰ পবিত্ৰ কৰাৰ বাবে গোবৰক পবিত্ৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। বহুতো হাৱন কুণ্ডত, উপলবোৰ জ্বলোৱা হয়।

ঘৰত বহি টকা উপাৰ্জন কৰক (Make money sitting at home)

যদি আপুনি গোবৰৰ সামগ্ৰীৰ পৰা ভাল লাভ কৰিব বিচাৰে, তেনেহ'লে আপুনি ঘৰত বহি আপোনাৰ উপলব্ধ সামগ্ৰী অনলাইন বিক্ৰী কৰিও ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে। কেৱল আপুনি ইয়াৰ বাবে যিকোনো অনলাইন ছাইটৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগিব আৰু আপুনি আপোনাৰ গৃহসজ্জাৰ মূল্য নিৰ্ধাৰণ কৰি দুগুণ লাভ কৰিব পাৰে। একে সময়তে, অনলাইন বজাৰে সেইবোৰ ভাল মূল্যত বিক্ৰী কৰি লাভ কৰে।

লগতে পঢ়ক-কৃষিক লৈ নিৰ্মিত ভাৰতৰ ৫ খন আইকনিক চলচিত্ৰ (Cinema)

English Summary: Cow Dung Business! Profitable Business for rural farmer

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.