MFOI 2024 Road Show
  1. সফল কাহিনী

মাখানা খেতিৰে মালামাল কৃষক, হাৰদোইত লাখ টকা উপাৰ্জন!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Makhana Cultivation
Makhana Cultivation

উত্তৰ প্ৰদেশৰ হাৰদোইত মাখানা খেতি কৃষকসকলৰ বাবে লাভজনক বুলি প্ৰমাণিত হৈছে। দেশৰ বিভিন্ন ঠাইত মাখানাক কমল ককড়ী, ভাচিদা আৰু ম্যুৰাল আদি নামেৰেও জনাজাত। বীজ আৰু ডালৰ পৰা হোৱা এই মাখানৰ কেতি বিহাৰৰ দৰভাঙ্গা জিলাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি উত্তৰ প্ৰদেশ, বংগ, অসম, উৰিষ্যা, জম্মু আৰু কাশ্মীৰ, মণিপুৰ আৰু মধ্য প্ৰদেশৰ বেছিভাগ জিলাত বিয়পি পৰিছে। ভাৰতৰ উপৰিও চীন, জাপান, কোৰিয়া আৰু ৰাছিয়াতো মাখানাৰ খেতি কৰা হয়।

মাহত শস্য সাজু

উত্তৰ প্ৰদেশৰ কৃষকসকলে বেছিভাগ পদুম ফুলৰ পৰা মাখানা খেতি কৰে। হাৰদোই জিলা বাগিচাৰ বিষয়া সুৰেশ কুমাৰৰ মতে, এই মাখানা শস্য প্ৰায় পাঁচ মাহৰ ভিতৰত সাজু হয়। এইটো ডিচেম্বৰ আৰু জানুৱাৰী মাহত ৰোপণ কৰা হয়। প্ৰতি হেক্টৰ এলেকাত ৮০ কিলোগ্ৰাম মাখনা বীজ ৰোপণ কৰা হয়। ফল অহাৰ আগতে নীলা পদুম ফুলে। 2 মাহত ইয়াক ফললৈ ৰূপান্তৰ কৰা হয়, প্ৰতিটো ফলত 20 টা বীজ ওলায়, স্থানীয় ভাষাত ইয়াক গোৰিয়া বুলিও কোৱা হয়।

মাখনা খেতিৰ পৰা ধনী হোৱা কৃষকসকল

হাৰদোইৰ কচাউনা বিকাশখণ্ডৰ চেমৰা খুৰ্দ গাঁৱৰ বাসিন্দা ৰামজীৱনে মাখনাৰ খেতি কৰি আছে। তেওঁলোকে কয় যে মাখনাৰ খেতিয়ে ১ একৰত প্ৰায় ৩ ৰ পৰা ৪ লাখ উপাৰ্জন কৰে। এই কৃষি পৰম্পৰাগত কৃষিতকৈ ভাল।  এই কৃষিৰ বাবে কোনো বাহ্যিক সাৰৰ প্ৰয়োজন নাই। তেওঁলোকে মাখনখেতি কৰি যথেষ্ট লাভ কৰিছে। এতিয়া ওচৰ-পাজৰৰ কৃষকসকলেও মাখনাৰ খেতি কৰি আছে৷

ইয়াৰ ফল বিক্ৰী কৰিবলৈ বজাৰ বিচাৰি পোৱাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই, ক্ৰেতাসকলে নিজে আহি তেওঁলোকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰে আৰু ফলকিনি লৈ যায়৷ সেয়েহে,  তেওঁলোকৰ শস্য গাওঁখনতহে বিক্ৰী কৰা হয় আৰু ইয়াপ পৰা ভাল লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰা হয়। সেয়েহে এতিয়া বহু সংখ্যক কৃষকে মাখানা খেতি কৰি নিজকে ধনী কৰি তুলিছে।

তেওঁলোকে বিহাৰৰ দৰভাঙ্গাৰ পৰা বীজ আনি মাখনা খেতি কৰে

উত্তৰ প্ৰদেশৰ কৃষকসকলে বেছিভাগে দৰভাঙ্গাৰ পৰা বীজ আনি মাখনা খেতি কৰি আছে। ভাৰতত, প্ৰায় 20,000 হেক্টৰ ভূমি মাখনাৰ খেতি কৰা হৈছে। চৰকাৰে ইয়াৰ খেতিক উৎসাহিত কৰিবলৈ ৭ বছৰৰ বাবে লীজ দি আছে। বেংকে মাখনা খেতিয়কসকলক ৰাজসাহায্যও দি আছে। চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ এজন চিকিৎসক ডাঃ শ্বেৰ সিঙৰ মতে,  সোৱাদৰ লগতে মাখনাও পুষ্টিকৰ।

গৰ্ভৱতী মহিলাৰ বাবে মাখনা খোৱা উপকাৰী আৰু পাচন শক্তি বৃদ্ধি কৰে। তাৰোপৰি মাখানা এক এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ সমস্যা, স্নায়ুৰ দুৰ্বলতা, বিভ্ৰান্তি, পাচন শক্তি, মূত্ৰাশয়ৰ বিকাৰ আৰু শাৰীৰিক দুৰ্বলতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ৰোগ নিৰাময়ত মাখানাৰ ব্যৱহাৰ সহায়ক।

লগতে পঢ়ক-গোবৰ ব্যৱহাৰ কৰি গহনা তৈয়াৰ, আত্মনিৰ্ভৰশীল প্ৰেমলতা!

English Summary: Makhana Cultivation! UP Farmer Earn Lakh of Rs. from Makhana

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.