MFOI 2024 Road Show
  1. News

আমেৰিকা যুক্তৰাজ্যক অতিক্ৰম ভাৰতৰ, বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ চেনী উৎপাদক আৰু উপভোক্তা আমাৰ দেশ

Pranita Chutia
Pranita Chutia
The success of the sugar industry is the result of synchronous and collaborative efforts by the Central and State Governments, farmers, sugar mills, and ethanol distilleries
The success of the sugar industry is the result of synchronous and collaborative efforts by the Central and State Governments, farmers, sugar mills, and ethanol distilleries

চেনীৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতে গঢ়িলে অভিলেখ। আমেৰিকা যুক্তৰাজ্যক অতিক্ৰম কৰিলে ভাৰতে, আমি কব খুজিছো কুহিঁয়াৰ আৰু চেনী উদ্যোগৰ কথা। হয়, এতিয়া বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ চেনী উৎপাদক আৰু উপভোক্তা আমাৰ দেশ।

ভাৰতে আমেৰিকা যুক্তৰাজ্যক বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ চেনী উৎপাদক আৰু উপভোক্তা হিচাপে, লগতে বিশ্বৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ চেনী ৰপ্তানিকৰ্তা হিচাপে অতিক্ৰম কৰিছে। ভাৰতীয় চেনী উদ্যোগৰ বাবে এক জলবিভাজিকা মুহূৰ্ত হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছে ২০২১-২২ বৰ্ষটো। কুঁহিয়াৰ উৎপাদন, চেনী উৎপাদন, চেনী ৰপ্তানি, ক্ৰয় কৰা বেত, বেতৰ বকেয়া পৰিশোধ, আৰু ইথানল উৎপাদনৰ সকলো ক্ষেত্ৰত ৰেকৰ্ড গঢ়িছে ভাৰতে।

চেনী ঋতু (অক্টোবৰ-ছেপ্টেম্বৰ) 2021-22 বৰ্ষত, দেশখনে 5000 লাখ মেট্ৰিক টন (এলএমটি) কুঁহিয়াৰৰ অভিলেখ প্ৰস্তুত কৰিছিল, যাৰ ভিতৰত প্ৰায় 3574 এলএমটি চেনী মিলৰ দ্বাৰা গুৰি কৰি প্ৰায় 394 এলএমটি চেনী (চুক্ৰোজ) উৎপাদন কৰা হৈছিল। 35 এলএমটি চেনী ইথানল উৎপাদনলৈ সলনি কৰা হৈছিল, আনহাতে চেনী কলবোৰে 359 এলএমটি চেনী উৎপাদন কৰিছিল।

ঋতুটোৰ আন এটা বিশেষত্ব আছিল প্ৰায় 109.8 এলএমটিৰ সৰ্বাধিক ৰপ্তানি, যি কোনো বিত্তীয় সহায় ৰপ্তানি নকৰাকৈ প্ৰাপ্ত কৰা হৈছিল যাক 2020-21 চনলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। সহায়ক আন্তৰ্জাতিক মূল্য আৰু ভাৰত চৰকাৰৰ নীতিয়ে ভাৰতীয় চেনী উদ্যোগৰ এই কৃতিত্বৰ দিশলৈ লৈ গৈছিল। এই ৰপ্তানিবোৰে দেশখনক বিদেশী মুদ্ৰাত প্ৰায় 40,000 কোটি টকা উপাৰ্জন কৰিছিল।

চেনী উদ্যোগৰ সফলতা হৈছে কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰ, কৃষক, চেনী কল আৰু ইথানল ডিষ্টিলাৰীৰ দ্বাৰা সমকালীন আৰু সহযোগিতামূলক প্ৰচেষ্টাৰ ফলশ্ৰুতি, লগতে দেশৰ এক অতি সহায়ক সামগ্ৰিক ব্যৱসায়িক পৰিৱেশ। যোৱা পাঁচ বছৰৰ পৰা, ২০১৮-১৯ বৰ্ষত বিত্তীয় দুৰ্দশাৰ পৰা ২০২১-২২ বৰ্ষত আত্মনিৰ্ভৰশীলতালৈকে ধাপে ধাপে চেনী খণ্ড গঢ়ি তোলাত সময়মতে চৰকাৰী হস্তক্ষেপ গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ আহিছে।

চেনী কলবোৰে 1.18 লাখ কোটিতকৈ অধিক মূল্যৰ কুঁহিয়াৰ ক্ৰয় কৰিছিল আৰু ভাৰত চৰকাৰৰ পৰা কোনো বিত্তীয় সাহায্য (ৰাজসাহায্য) নোহোৱাকৈ এছএছ 2021-22 ৰ সময়ত 1.12 লাখ কোটিতকৈ অধিক মূল্যৰ পৰিশোধ মুকলি কৰিছিল। সেয়েহে, চেনী ঋতুৰ শেষত, বেতৰ বকেয়া 6,000 কোটিতকৈ কম হয়, যি সূচায় যে বেতৰ বকেয়াৰ 95% ইতিমধ্যে পৰিষ্কাৰ কৰা হৈছে। এইটোও মন কৰিবলগীয়া যে এছ.এছ. 2020-21-ৰ বাবে, 99.9% তকৈঅধিক বেতৰ বকেয়া পৰিশোধ কৰা হৈছে। চৰকাৰে চেনী কলবোৰক চেনীক ইথানললৈ পৰিৱৰ্তন কৰিবলৈ আৰু অতিৰিক্ত চেনী ৰপ্তানি কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰি আহিছে যাতে চেনী কলবোৰে কৃষকসকলক সময়মতে বেতৰ বকেয়া পৰিশোধ কৰিব পাৰে আৰু মিলবোৰে উন্নত বিত্তীয় পৰিস্থিতিত কাম কৰিব পাৰে।

যোৱা পাঁচ বছৰত ইথানল জৈৱ ইন্ধন খণ্ডৰ বিকাশে চেনী খণ্ডক যথেষ্ট সহায় কৰিছে, কিয়নো চেনীক ইথানললৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ ফলত দ্ৰুত পৰিশোধ, কাৰ্যকৰী মূলধনৰ প্ৰয়োজনীয়তা হ্ৰাস, আৰু মিলৰ সৈতে কম অতিৰিক্ত চেনীৰ বাবে কম পুঁজি অৱৰোধৰ ফলত চেনী কলবোৰৰ বাবে উন্নত বিত্তীয় স্থিতি হৈছে। চেনী কল/ডিষ্টিলাৰীবোৰে 2021-22 বৰ্ষত ইথানল বিক্ৰীৰ পৰা প্ৰায় 18,000 কোটি টকা ৰাজহ উপাৰ্জন কৰিছিল, যি কৃষকসকলৰ বেতৰ বকেয়া আগতীয়াকৈ পৰিষ্কাৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰতো এক ভূমিকা পালন কৰিছিল।

গুড়/চেনী-আধাৰিত ডিষ্টিলাৰীৰ ইথানল উৎপাদন ক্ষমতা প্ৰতি বছৰে 605 কোটি লিটাৰলৈ বৃদ্ধি হৈছে, পেট্ৰ'লৰ সৈতে ইথানল ব্লেণ্ডিং (ইবিপি) কাৰ্যসূচীৰ অধীনত 2025 চনৰ ভিতৰত 20% মিশ্ৰণ লক্ষ্য পূৰণ কৰাৰ দিশত এতিয়াও অগ্ৰগতি হৈছে। নতুন ঋতুত ইথানললৈ চেনী পৰিৱৰ্তন 35 এলএমটিৰ পৰা 50 এলএমটিলৈ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে, যাৰ ফলত চেনী কলবোৰৰ বাবে প্ৰায় 25,000 কোটি ৰাজহ উপাৰ্জন হ'ব।

60 এলএমটি চেনীৰ এক আদৰ্শ সমাপ্তি বেলেন্স আছে, যি 2.5 মাহৰ বাবে ঘৰুৱা চাহিদা পূৰণ কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজন। চেনীক ইথানল আৰু ৰপ্তানিলৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ ফলত সমগ্ৰ উদ্যোগটোৰ মূল্য শৃংখলা মুকলি হোৱাৰ লগতে চেনী কলবোৰৰ উন্নত বিত্তীয় স্থিতি হয়, যাৰ ফলত পৰৱৰ্তী ঋতুত অধিক বৈকল্পিক মিল সৃষ্টি হয়।

লগতে পঢ়কঃ ‘সমগ্ৰ দেশে গুজৰাটৰ নিমখ খায়’- ৰাষ্ট্ৰপতিৰ মন্তব্যক লৈ দেশজুৰি বিতৰ্ক

English Summary: The success of the sugar industry

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.