MFOI 2024 Road Show
  1. News

ক্ৰিকেটাৰ এম এছ ধোনীয়ে মুকলি কৰিলে মেড-ইন-ইণ্ডিয়া কেমেৰা ড্ৰোন 'ড্ৰনি'

Pranita Chutia
Pranita Chutia
Mahendra Singh Dhoni, Indian cricketer Launches ‘Droni’ Camera Drone
Mahendra Singh Dhoni, Indian cricketer Launches ‘Droni’ Camera Drone

ভাৰতীয় ক্ৰিকেটাৰ মহেন্দ্ৰ সিং ধোনীয়ে গৰুড় এৰোস্পেচৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত উন্নত বৈশিষ্ট্যৰ সৈতে 'দ্ৰোণী' নামৰ এক মেড-ইন-ইণ্ডিয়া কেমেৰা ড্ৰোন মুকলি কৰে। ধোনী গৰুড় এৰোস্পেচৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ। কৃষিজাত কীটনাশক স্প্ৰে, সৌৰ পেনেল পৰিষ্কাৰ কৰা, ঔদ্যোগিক পাইপলাইন পৰিদৰ্শন, মেপিং, জৰীপ, ৰাজহুৱা ঘোষণা আৰু বিতৰণ সেৱাৰ বাবে ড্ৰোন সমাধান আগবঢ়োৱাৰ চেষ্টা অব্যাহত ৰাখিছে এম এছ ধোনীয়ে।

'দ্ৰোণী'ৰ সৈতে, ই উপভোক্তা ড্ৰোন বজাৰত প্ৰৱেশ কৰিছে। কোম্পানীটোৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অগনিশ্বৰ জয়প্ৰকাশৰ মতে, সামগ্ৰীটো 2022 চনৰ শেষৰ ফালে বজাৰত উপলব্ধ হ'ব। চেন্নাইত অনুষ্ঠিত অনুষ্ঠানটোত কৃষি খণ্ডক লক্ষ্য কৰি এখন নতুন 'কিষাণ ড্ৰোন' প্ৰৱৰ্তন কৰা হয়, বিশেষকৈ প্ৰয়োগ ছটিয়াই দিয়া হয়। এই বেটাৰী চালিত ড্ৰ'নে প্ৰতিদিনে 30 একৰ ভূমিএলেকাত কৃষিজাত কীটনাশক ছটিয়াব পাৰে।

ধোনীয়ে অনুষ্ঠানটোত কয় যে তেওঁ কভিড-১৯ লকডাউনৰ সময়ত কৃষিৰ প্ৰতি তেওঁ আগ্ৰহী হৈ পৰিছিল। ক্ৰিকেটাৰজনে কৃষকসকলৰ বাবে ড্ৰোনৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।

গৰুড় এৰোস্পেচৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অগনিশাৰ জয়প্ৰকাশে কয়, "আমাৰ দ্ৰোণী ড্ৰোনখন থলুৱা আৰু ইয়াক বিভিন্ন নিৰীক্ষণৰ উদ্দেশ্যে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।" "প্ৰযুক্তিগত আৰু নিৰ্মাণৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা, ই দক্ষ, নিৰৱচ্ছিন্ন আৰু উচ্চ মানদণ্ডৰ। আমি আশা কৰোঁ যে মেক ইন ইণ্ডিয়া ড্ৰোন প্ৰদান কৰি আমি কেৱল ড্ৰোনৰ চাহিদাৰ বাবে আতমানিৰভাৰ হ'ব নোৱাৰো, লগতে ভাৰতক উন্নত মানদণ্ড, সুৰক্ষিত আৰু সুৰক্ষিত ড্ৰোন আৰু ড্ৰোন-আধাৰিত সমাধানৰ কেন্দ্ৰ হিচাপে মানচিত্ৰত স্থান দিব পাৰোঁ।"

ইণ্ডিয়ান ড্ৰ'ন এছ'চিয়েশ্যনৰ সভাপতি আৰু ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ প্ৰাক্তন উইং কামাণ্ডাৰ আনন্দ কুমাৰ দাসে কয় যে ড্ৰোন উদ্যোগৰ প্ৰচাৰ আৰু বিকাশত এই মঞ্চই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব।

তেওঁ কয়, "মই এনে এখন মঞ্চত সেৱা আগবঢ়াই অত্যন্ত আনন্দিত য'ত উদ্যোগৰ অংশীদাৰসকলে ড্ৰোন উদ্যোগৰ বিষয়ে অধিক জানিবলৈ সংযোগ স্থাপন কৰিব পাৰে, আৰু গৰুড় এৰোস্পেচৰ সৈতে গ্লোবেল ড্ৰোন এক্সপো সহ-আয়োজন কৰি মই আনন্দিত।"

 

গ্লোবেল ড্ৰ'ন এক্সপোত 14 টা আন্তৰ্জাতিক ড্ৰোন কোম্পানীৰ 1,500 ৰো অধিক অংশগ্ৰহণকাৰী আৰু 28 খনতকৈও অধিক ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ প্ৰতিনিধি, বিনিয়োগকাৰী, যুৱ আৰু অংশীদাৰসকলক আকৰ্ষিত কৰা আৰু ড্ৰোন উদ্যোগৰ বাবে ভৱিষ্যতৰ পথ নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে।

ড্ৰোন সংস্কৃতি আৰু ড্ৰোন ব্যৱহাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিভিন্ন সম্ভাৱনাৰ বিষয়ে অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে উদ্যোগ বিশেষজ্ঞ, কৃষক, ডিলাৰ, বিতৰক, বেঙ্কিং আৰু বীমা খণ্ডৰ লোক, শিক্ষা-বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠান, চৰকাৰী প্ৰতিনিধি, পাইলট আৰু বিভিন্ন বিনিয়োগকাৰীৰ বাবে এক মঞ্চ প্ৰদান কৰা হৈছিল।

লগতে পঢ়কঃ কৃষি ক্ষেত্ৰত দ্ৰোন প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰেৰে ৰাহি কৰক উৎপাদনৰ খৰচ!

English Summary: MS Dhoni Launches Made-in-India Camera Drone 'Droni'

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.