MFOI 2024 Road Show
  1. News

ওড়িশাত 'সুবৰ্ণ কৃষি মেলা ২০২২'ৰ আজি দ্বিতীয়টো দিন

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
Subarna Krishi Mela
Subarna Krishi Mela

ওড়িশাত দেশৰ অন্যতম বৃহৎ কৃষি মেলা 'সুবৰ্ণ কৃষি মেলা ২০২২' অনুষ্ঠিত হৈছে। কৃষি জাগৰণে ভাৰতীয় কৃষি সাংবাদিক সংস্থাৰ (এজেএআই) সহযোগত আয়োজন কৰিছে এই মেলাৰ। ২৩ ডিচেম্বৰৰপৰা আৰম্ভ হোৱা দুদিনীয়া মেলাখনত বৃহৎ সংখ্যক কৃষক আৰু কৃষি বিশেষজ্ঞই অংশগ্ৰহণ কৰিছে। ইয়াত মহিলা কৃষকসকলেও উৎসাহেৰে অংশগ্ৰহণ কৰা দেখিবলৈ পোৱা গৈছে।

প্ৰথম বাৰৰ বাবে ২৩-২৪ ডিচেম্বৰ, ২০২২ তাৰিখে উৰিষ্যাৰ ময়ূৰভঞ্জৰ চুলিয়াপাৰাৰ বাগদা হাই স্কুল গ্ৰাউণ্ডত অনুষ্ঠিত হৈছে এই মেলা।

বৃহত্তম দুদিনীয়া কৃষক মেলা আৰম্ভ

এই মেলাৰ প্ৰথম দিনা অৰ্থাৎ ২৩ ডিচেম্বৰত ৰাজ্যখনৰ মৰোদা বিধানসভা সমষ্টিৰ বিধায়ক ৰাজ কিশোৰ দাস মুখ্য অতিথি হিচাপে উপস্থিত আছিল। বিধায়ক ৰাজ কিশোৰ দাসে ফিটা কাটি মেলাখন উদ্বোধন কৰিছিল। এই সময়ছোৱাত কৃষি জাগৰণ আৰু এগ্ৰিকালচাৰ ৱৰ্ল্ড পত্ৰিকাৰ মুখ্য সম্পাদক এম চি ডমিনিকৰ সৈতে কৃষি জাগৰণৰ এটা দল অনুষ্ঠাননটোত উপস্থিত থাকে।

'সুবৰ্ণ কৃষি মেলা 2022'ৰ উদ্দেশ্য

'সুবৰ্ণ কৃষি মেলা ২০২২'ৰ লক্ষ্য হৈছে উৰিষ্যাৰ কৃষক সম্প্ৰদায়সমূহক উন্নীত কৰাৰ লগতে তেওঁলোকক নতুন কৃষি, কাৰিকৰী আৰু যান্ত্ৰিক ক্ষেত্ৰৰ বিষয়ে সজাগ কৰা।

'সুবৰ্ণ কৃষি মেলা ২০২২'ৰ লক্ষ্য হৈছে উৰিষ্যাৰ ভিতৰুৱা অঞ্চল আৰু কৃষি উদ্যোগৰ বিভিন্ন গুৰুত্বপূৰ্ণ অনুষ্ঠানৰ মাজৰ ব্যৱধান দূৰ কৰা। মেলাখনে ৰাজ্যখনৰ কৃষি আৰু আনুষঙ্গিক খণ্ডসমূহক সমৃদ্ধ কৰাত সহায় কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব। মেলাখনে কৃষকসকলক কৃষি উদ্যোগী, বিজ্ঞানী, চৰকাৰী সংস্থা, সংগঠন আৰু অন্যান্য কৃষি সম্পৰ্কীয় সংগঠনৰ সৈতে সংযোগ স্থাপনৰ বাবে এক আদৰ্শ নেটৱৰ্কিং প্লেটফৰ্ম প্ৰদান কৰিছে।

কৃষি জাগৰণৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু মুখ্য সম্পাদক এম চি ডমিনিকে কয়, "আমি আজিলৈকে ওড়িষাত আমাৰ সকলো কাৰ্যসূচীৰ প্ৰতি যথেষ্ট সঁহাৰি লাভ কৰিছোঁ। মই ভাবোঁ কৃষি সম্পৰ্কীয় উদ্যোগ আৰু কৰ্পোৰেটৰ বাবে যথেষ্ট সুযোগ আছে। কৃষকসকলে নতুন বিকল্প ল'বলৈ সমানে আগ্ৰহী, সেয়া কাৰিকৰী হওক বা যান্ত্ৰিক হওক।‘

'এক্সপ্লোৰ দ্য আনএক্সপ্ল’ৰ্ড' বিষয়বস্তুৰ সৈতে সংগতি ৰাখি কাম কৰি কৃষি জাগৰণে ওড়িশাত অব্যৱহৃত সাম্ভাব্য এলেকাসমূহত প্ৰৱেশ কৰিব বিচৰা আৰু সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কৃষি বিকাশৰ প্ৰচাৰ কৰিব বিচৰা লোকসকলৰ বাবে এক মঞ্চ প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ প্ৰাথমিক লক্ষ্য হৈছে কৃষক সমাজৰ মাজত আধুনিক কৃষি কৌশলৰ বিষয়ে সজাগতা বিয়পোৱা আৰু ৰাজ্যখনত পৰম্পৰাগত সংস্কৃতি-ঐতিহ্য আৰু কৃষি-পৰ্যটনৰ প্ৰচাৰ কৰা।

ওড়িশা এখন ৰাজ্য যি উদ্ভাৱনীমূলক বিকাশৰ মাজেৰে গৈ আছে আৰু প্ৰযুক্তিগতভাৱে সজ্জিত সংস্থাসমূহৰ সৈতে আন্তঃপৃষ্ঠ তৈয়াৰ কৰিবলৈ ইয়াক সহায়ৰ প্ৰয়োজন। কৃষি জাগৰণে গৰু পালনকাৰী, সীমিত সংগঠন আৰু স্থানীয় সংস্থাসমূহক কৰ্পোৰেট সংস্থা আৰু চৰকাৰী বিষয়াসকলৰ সৈতে জড়িত হ'বলৈ আৰু সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ফলাফল লাভ কৰাৰ সময়ত সঠিক দিশত আগবাঢ়িবলৈ এক মঞ্চ প্ৰদান কৰাৰ দায়িত্ব লৈছে।

কৃষি জাগৰণৰ বিষয়ে

যোৱা তিনি দশকত কৃষি সাংবাদিকতাত ইয়াৰ স্বকীয়তাৰ বাবে প্ৰসিদ্ধ কৃষি জাগৰণে প্ৰিণ্ট আৰু ডিজিটেলৰপৰা সামাজিক মাধ্যমলৈকে বিভিন্ন বিন্যাসত এক নিকা প্ৰভাৱ বিস্তাৰ কৰিছে। কৃষি জাগৰণৰ কৃতিত্বক লিমকা বুক অব ৰেকৰ্ডছেও প্ৰশংসা কৰিছে। কৃষি জাগৰণক 'কৃষি উদ্যমী কৃষক ৰতন বঁটা' প্ৰদান কৰা হৈছে। আমাৰ ওচৰত বৰ্তমান ১২ টা ভাষাৰ প্ৰৱেশাধিকাৰৰ সৈতে ২৩ টা সংস্কৰণ আছে। কৃষি জাগৰণক সকলো ৰাজ্য আৰু দেশৰ আটাইতকৈ প্ৰচাৰিত কৃষি-গ্ৰাম্য আলোচনী বুলি গণ্য কৰা হয়।

লগতে পঢ়কঃ মানসিক আতিশয্যৰ বলি হৈ থানাত উপস্থিত দীপলিনা ডেকা, এজনক আটক

English Summary: Subarna Krishi mela 2022 in odisha

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.