MFOI 2024 Road Show
  1. News

কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী পৰশোত্তম ৰূপালাৰ উপস্থিতিত ‘কৃষি জাগৰণ’ৰ মিলেট বিশেষ সংখ্যাৰ উন্মোচন

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
কৃষি জাগৰণৰ মিলেট বিশেষ সংখ্যাৰ উন্মোচন
কৃষি জাগৰণৰ মিলেট বিশেষ সংখ্যাৰ উন্মোচন

কৃষি জাগৰণৰ নতুন দিল্লীস্থিত মুখ্য কাৰ্যালয়ত বৃহস্পতিবাৰে উন্মোচন কৰা হয় কৃষি জাগৰণ আলোচনীৰ মিলেট বিশেষ সংখ্যা। ভিডিঅ’ কনফাৰেঞ্চৰ জড়িয়তে উন্মোচনী অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত থাকে কেন্দ্ৰীয় মীন পালন আৰু পশুপালন তথা দুগ্ধ উন্নয়ন মন্ত্ৰী পৰশোত্তম ৰূপালা, কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ কেন্দ্ৰীয় ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধুৰীকে ধৰি কেইবাজনো বিশিষ্ট ব্যক্তি উপস্থিত থাকে। বহনক্ষম উন্নয়নৰ লক্ষ্যৰ প্ৰচাৰৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰসংঘই ২০২৩ বৰ্ষক আন্তৰ্জাতিক বাজৰা বৰ্ষ হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত কৃষি জাগৰণে 'বাজৰাৰ ওপৰত বিশেষ সংস্কৰণ' উন্মোচন কৰিছে। অসমীয়া, হিন্দী, ইংৰাজীকে ধৰি ১২ টা ভাৰতীয় ভাষাত প্ৰকাশিত ১২ খন আলোচনী অনুষ্ঠানটোত উন্মোচন কৰা হয়। কেইবাজনো ৰাজনৈতিক নেতা, শিক্ষাবিদ, বিজ্ঞানী, উদ্যোগী আদিয়ে কৃষি জাগৰণৰ 'মিলেট সম্পৰ্কীয় বিশেষ সংস্কৰণ'ৰ উন্মোচনী অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰে আৰু মিলেট খেতিৰ দিশবোৰৰ ওপৰত আলোচনা কৰে।

উল্লেখ্য যে, অনুষ্ঠানটো এক হাইব্ৰিড ম’ডত পৰিচালনা কৰা হৈছিল য'ত কেইবাজনো বিশিষ্ট ব্যক্তিয়ে অফলাইন আৰু অনলাইন দুয়োটা মাধ্যমত অংশগ্ৰহণ কৰে। কৃষি জাগৰণ আৰু এগ্ৰিকালচাৰ ৱৰ্লডৰ মুখ্য সম্পাদক এম.চি. ডমিনিকে অনুষ্ঠানটোৰ আৰম্ভণিতে চাকি জ্বলায় আৰু আদৰণি ভাষণ দি অনুষ্ঠানটো আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ লগতে তেওঁ সন্মানীয় অতিথিসকলক উষ্ম আদৰণি জনায়।

মুখ্য অতিথি হিচাপে অনুষ্ঠানটোত যোগদান কৰা মন্ত্ৰী পৰশোত্তম ৰূপালাই কৃষি জাগৰণক এই অনুষ্ঠানটো সফলতাৰে আয়োজন কৰাৰ বাবে অভিনন্দন জ্ঞাপন কৰে আৰু মিলেটৰ ওপৰত আলোচনীখনৰ বিশেষ সংস্কৰণ উন্মোচন কৰি কয়, "আপোনালোকৰ উদ্যোগৰ জৰিয়তে আমাৰ দেশৰ কৃষকসকলে যথেষ্ট লাভ কৰিছে। আমাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে বিশ্বক যোগাসনৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিছিল আৰু সমগ্ৰ বিশ্বতে ইয়াৰ জড়িয়তে স্বাস্থ্য ৰক্ষাৰ বিষয়ে প্ৰচাৰ কৰিছিল। প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ ফলতেই এই বছৰটোক বাজৰা বৰ্ষ হিচাপে গণ্য কৰা হয়।‘’ মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে লগতে কয় যে ভাৰতৰ ছুপাৰফুড মিলেটক বিশ্বৰ প্ৰতিটো কোণত স্বীকৃতি দিয়া বুলি জানি তেওঁ আনন্দ অনুভৱ কৰিছে।

তেওঁ লগতে কয়, "কৃষকসকলক ফাৰ্মাৰ দ্য জাৰ্নেলিষ্টৰ জৰিয়তে সাংবাদিকতাৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিয়াৰ বাবে মই ডমিনিক ছাৰক অভিনন্দন জনাব বিচাৰোঁ, কৃষি জাগৰণৰ দ্বাৰা ৯০০ ৰো অধিক কৃষকক সাংবাদিক হিচাপে প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছে।" ভাষণত ৰূপালাই লগতে কয়, "বাজৰাৰ কিছুমান উতকৃষ্ট ৰেচিপি আছে আৰু মই সকলো লোককে তেওঁলোকৰ আহাৰত বাজৰা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছোঁ, কেৱল স্বাস্থ্যৰ লাভালাভৰ বাবে নহয়, কৃষকসকলক অৰ্থনৈতিক উন্নতিত সহায় কৰিবলৈও বাজৰা খোৱা প্ৰয়োজনীয়। এই বছৰ আন্তৰ্জাতিকভাৱে বাজৰাক উদযাপন কৰা হৈছে, আৰু এই সন্মিলনে সমগ্ৰ বিশ্বতে এই উদ্যোগক প্ৰচাৰ কৰাত সহায় কৰিছে।" 

অনুষ্ঠানটোত জুম কলৰ জৰিয়তে অংশগ্ৰহণ কৰি কৈলাশ চৌধুৰীয়ে কয়, "বাজৰা তথা 'মোতা শস্য' এক সুস্বাদু খাদ্য আৰু সেইবোৰৰ দীৰ্ঘদিন ধৰি কম মূল্যাঙ্কন কৰা হৈছে। এতিয়া এই শস্যবোৰ পুনৰ চৰ্চালৈ অনাৰ সময় আহিছে। কেৱল সেইবোৰৰ পুষ্টিগত লাভালাভৰ বাবে নহয়, শস্যসমূহে ভাৰতীয় অৰ্থনীতিলৈ আনিব পৰা অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ বাবেও।"

আই.চি.এ.আৰ.-ৰ কৃষি ক্ষেত্ৰত জ্ঞান ব্যৱস্থাপনা সঞ্চালকালয় (ডি.কে.এম.এ.) ড. এছ.কে. মালহোত্ৰাই বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ বাজৰাৰ গুৰুত্ব আৰু বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ বাজৰা আৰু স্বাস্থ্যৰ বাবে কিমান লাভজনক সেই বিষয়ত আলোকপাত কৰে। ড০ মালহোত্ৰাই লগতে কয়, "আমাৰ হিন্দু পৰম্পৰাত পাৰ্ল মিলেট সোমাই আছে, যাৰ প্ৰমাণ খনন ক্ষেত্ৰত পোৱা গৈছে। বাজৰা হৈছে খোৱা শস্য হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা প্ৰথম ঘৰুৱা শস্যৰ ভিতৰত অন্যতম। ইয়াক শুকান ভূমিতো বিকাশ কৰা সহজ আৰু সেইবোৰ জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰতি অত্যন্ত স্থিতিস্থাপক। মিডিয়া উদ্যোগে মানুহৰ মাজত এই জ্ঞান প্ৰচাৰ কৰা আৰু ২০২৩ বৰ্ষক বাজৰাৰ বছৰ হিচাপে সঁচাকৈয়ে উদযাপন কৰিবলৈ গোটেই বছৰটো মিলেটৰ ওপৰত আলোকপাত কৰাটো প্ৰয়োজন।"

তেওঁ লগতে কয় যে মিলেটে ডায়েবেটিচ প্ৰতিৰোধ কৰে আৰু ই পাকস্থলীৰ বাবে ভাল। তেওঁ লগতে কয় যে বাজৰা হৈছে নিম্ন-বিনিয়োগৰ খাদ্যশস্য যি ক্ষুদ্ৰ আৰু প্ৰান্তীয় কৃষকসকলৰ বিকাশৰ বাবে আদৰ্শ স্বৰূপ।

IYOM2023 ৰ বিষয়ে আলোচনা কৰি আফ্ৰিকান এছিয়ান গ্ৰামোন্নয়ন সংস্থাৰ মহাসচিব ড০ মনোজ নাৰ্ডেও সিঙে কয়, "IYOM2023 ৰ শ্লোগান হৈছে 'সমৃদ্ধ উত্তৰাধিকাৰ আৰু সম্ভাৱনা' যি সিন্ধু সভ্যতাৰ সময়তো আৰু আফ্ৰিকাৰ দেশসমূহত ইয়াক অতি সোনকালে ঘৰুৱা কৰা হৈছিল। বাজৰা বা কিছুমান লোকে ইয়াক মনত পেলোৱা অনুসৰি, নিউট্ৰিগোল্ড হৈছে 6 নিযুত লোকৰ বাবে মুখ্য খাদ্য, বিশেষকৈ শুকান ভূমিত। বাজৰাৰ উৎপাদনত ভাৰত, চুদান আৰু নাইজেৰিয়াৰ 7 খন দেশত বৃহৎ পৰিমাণে বাজৰাৰ খেতি কৰা হয়।"

তেওঁ লগতে মাৰ্চ মাহত এএআৰডিঅ'য়ে অনুষ্ঠিত কৰা বাজৰাৰ ওপৰত এখন ঘূৰণীয়া মেজ মেলত উল্লেখ কৰে আৰু কয় যে এএআৰডিঅ'য়ে বাজৰা কৃষিবৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় প্ৰযুক্তিৰ অগ্ৰগতিত সহযোগিতা কৰিব।

সৈনিক কল্যাণ, কৃষি আৰু গ্ৰামোন্নয়ন মন্ত্ৰী গণেশ যোশীয়ে কৃষি জাগৰণক এক মহান অনুষ্ঠানৰ বাবে প্ৰশংসা কৰে আৰু লগতে কয়, "বাজৰা কৃষকসকলৰ বাবে এক আশীৰ্বাদ আৰু আমাৰ চৰকাৰে তেওঁলোকে বজাৰত সৰ্বাধিক হাৰ পোৱাৰ নিশ্চয়তা দিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। বাজৰাবোৰ অতি স্বাস্থ্যকৰ আৰু 'দৰিদ্ৰ লোকৰ শস্য', কিন্তু আই.ই.ও.এম. 2023-ৰ বাবে ধন্যবাদ, বাজৰাৰ আহাৰ এতিয়া ৰেষ্টুৰেণ্টৰ মেনুতো দেখা গৈছে।"

প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ মতে আমি উত্তৰাখণ্ডত বাজৰা খেতিৰ দিশত কাম কৰি আছো। ইয়াৰ সৈতে, আমি আমাৰ কৃষকসকলক বাজৰা খেতিসম্পৰ্কে প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰিছো। ইয়াৰ লগতে, আমি এই পুষ্টিকৰ শস্যৰ মূল্য-সংযোজন সামগ্ৰীৰ দিশতও কাম কৰি আছো।'

লগতে পঢ়কঃ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ জৈৱিক কৃষিৰ বিকাশৰ বাবে যিমান লাগে সিমান পুঁজি দিব কেন্দ্ৰই

English Summary: Parshottam Rupala Unveils Krishi Jagran’s ‘Special Edition on Millets’

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.