MFOI 2024 Road Show
  1. News

মিলেট বৰ্ষ উপলক্ষ্য ১২ জানুৱাৰীত বৃহৎ আয়োজন কৃষি জাগৰণৰ

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR

১২ জানুৱাৰীত কৃষি জাগৰণে আয়োজন মেগা ইভেণ্টৰ আয়োজন কৰিব যাতে এগ্ৰি টপ শ্বটৰ সৈতে আই ৱাই অ’ এম ২০২৩ উদযাপন কৰিব; লগতে কৃষি জাগৰণৰ ১২ খন আলোচনীৰ মিলেট বিশেষ সংস্কৰণ মুকলি কৰিব মীন, পশুপালন, আৰু দুগ্ধ মন্ত্ৰী পুৰুষোত্তম ৰূপালাই।

Launch Special Edition on Millets Of Krishi Jagran
Launch Special Edition on Millets Of Krishi Jagran

২০২৩ চনটোক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মিলেট বৰ্ষ হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ পাছতে দেশজুৰি বিভিন্ন চৰকাৰী-বেচৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠানে বিভিন্ন প্ৰতিষ্ঠানে মিলেট বৰ্ষটোক সাফল্যমণ্ডিত কৰিবলৈ প্ৰয়াস কৰিছে কৃষি জাগৰণে গ্ৰহণ কৰিছে এই প্ৰচেষ্টা। সেই উদ্দেশ্যই কৃষি জাগৰণে আয়োজন কৰিছে এই বৃহৎ ইভেণ্টৰ। কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী পুৰুষোত্তম ৰূপালাই উপস্থিত থাকিবলগীয়া অনুষ্ঠানটোত ১২ ভাষাৰ ১২ খনৰ আলোচনীৰ মিলেট সংস্কৰণটো উন্মোচন কৰাৰ লগতে কৃষি জাগৰণৰ দিল্লীস্থিত  মুখ্য কাৰ্যালয়ত মিলেটছৰ ওপৰত এক আলোচনাও অনুষ্ঠিত হ’ব।

চলি থকা বৰ্ষ ২০২৩ক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বাজৰাৰ বছৰ ২০২৩ (আই ৱাই অ’ এম ২০২৩) হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ পিছৰে পৰা কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ লগতে ৰাজ্য চৰকাৰসমূহে সমগ্ৰ দেশ আৰু বিশ্বজুৰি বাজৰাৰ প্ৰচাৰৰ বাবে নিজৰ সাধ্য অনুসৰি আগবাঢ়িছে। কেন্দ্ৰই বিশ্বৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ প্লেটত ছুপাৰফুড যোগান ধৰাৰ বাবে অসংখ্য অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰাৰ বিপৰীতে বৃহস্পতিবাৰে কৃষি জাগ্ৰনে এক বৃহৎ অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে এই পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিবলৈ সাজু হৈছে।

লগতে পঢ়ক- 

Bitter Gourd Farming : ফেব্ৰুৱাৰী-মাৰ্চৰ ভিতৰতে কৃষকসকলে কৰিব পাৰিব জেং কেৰেলাৰ খেতি

অনুষ্ঠানটোত মন্ত্ৰী পৰশ্বোত্তম ৰূপালাৰ লগতে কৃষি জাগ্ৰানৰ মুখ্য সম্পাদক এম চি ডমিনিক, আফ্ৰিকান এছিয়ান গ্ৰামোন্নয়ন সংস্থা (AARDO)ৰ মহাসচিব ড° মনোজ নাৰ্দেওসিং, উত্তৰাখণ্ডৰ কৃষি মন্ত্ৰী গণেশ যোশী, ড° অশোককে আদি কৰি বিশিষ্ট ব্যক্তিৰ উপস্থিতিত বন্তি প্ৰজ্বলন কৰিব। সন্মিলনখনৰ শুভাৰম্ভ কৰিব ৰাষ্ট্ৰীয় বৰষুণ কেন্দ্ৰ প্ৰাধিকৰণৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া ড০ অশেক ডালৱাই ।

International Year of Millets 2023 celebration in Krishi Jagran
International Year of Millets 2023 celebration in Krishi Jagran

উদ্বোধনী ভাষণ আগবঢ়াব আইচিআৰ (ডিকেএমএ)ৰ প্ৰকল্প পৰিচালক ড০ এছ কে মালহোত্ৰাই। এই অনুষ্ঠানত কৃষি বিজ্ঞান বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য ড০ পি এল পাটিল, ৰাণী লক্ষ্মী বাই কেন্দ্ৰীয় কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য ড০ এ কে সিং আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি সাংবাদিক ফেডাৰেচনৰ সভানেত্ৰী লীনা জোহানছনেও অংশগ্ৰহণ কৰিব। ইয়াৰ লগতে জি.বি. পন্ত কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য ড০ মনমোহন সিং চৌহান, বীৰছা কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য ড০ অংকৰ নাথ সিং, চি এছ কে এইচ পি কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য ড০ হৰিন্দৰ কে চৌধুৰী, আই জি এ ইউৰ উপাচাৰ্য ড০ গিৰিশ চাণ্ডেলকে ধৰি বহু বিশিষ্ট উপস্থিত থাকিব কৃষি জাগৰণৰ এই বিশেষ আয়োজনত।

লগতে পঢ়ক- 

Bee farming Training : তামুলপুৰত ১৫ দিনীয়াকৈ বনৰীয়া মৌ –পালনৰ প্ৰশিক্ষণ

English Summary: Launch Special Edition on Millets Of Krishi Jagran

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.