MFOI 2024 Road Show
  1. News

এইবাৰ অতিৰিক্ত কৃষক ৰেল ৰাজসাহায্য পৰিশোধ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ চৰকাৰৰ

Pranita Chutia
Pranita Chutia
The MoFPI fixed the limit for subsidies for the previous fiscal year at Rs 50 crore. The amount is reimbursed by the MoFPI.
The MoFPI fixed the limit for subsidies for the previous fiscal year at Rs 50 crore. The amount is reimbursed by the MoFPI.

খাদ্য প্ৰক্ৰিয়াকৰণ উদ্যোগ মন্ত্ৰালয়ে অতিৰিক্ত ব্যয় বহন কৰিবলৈ এইবাৰ অস্বীকাৰ কৰিছে। প্ৰকল্পটোৰ বাবে ৫০ কোটি টকা ধাৰ্য কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত ৰে'লৱেই যোৱা বিত্তীয় বৰ্ষত কৃষক ৰে'ল সেৱাৰ ওপৰত অতিৰিক্ত ৰাজসাহায্য হিচাপে ব্যয় কৰা ৭১.৮৬ কোটি টকা বন্ধ কৰি দিয়ে।

চৰকাৰী পৰিসংখ্যাই দেখুৱাইছে যে ৰে'লৱেই পৰিকল্পনাৰ অধীনত ৰাজসাহায্য হিচাপে ১২১.৮৬ কোটি টকা পৰিশোধ কৰিছিল, যি ২০২১-২০২২ বৰ্ষত খাদ্য প্ৰক্ৰিয়াকৰণ উদ্যোগ মন্ত্ৰালয়ে কৃষক পন্থী উদ্যোগৰ বাবে অনুমোদন জনোৱা ৫০ কোটি টকাৰ দুগুণতকৈও অধিক।

"অপাৰেচন গ্ৰীণছ - টপ টু টোটেল" আঁচনি খন সম্পাদন কৰাৰ বাবে নোডেল মন্ত্ৰালয় এম.ও.এফ.পি.আই.-য়ে, যাৰ অধীনত কৃষক ৰেল পৰিচালনা কৰে, অতিৰিক্ত পৰিমাণ পৰিশোধ নকৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়, যাৰ ফলত ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিবহনকাৰীয়ে ৭১.৮৬ কোটি টকাৰ অতিৰিক্ত ব্যয় "বন্ধ" কৰে।

আঁচনি অনুসৰি, কৃষক আৰু ব্যৱসায়ীসকলে ফল আৰু পাচলি ৰেল পৰিবহন ব্যয়ৰ ওপৰত ৫০% ৰেহাই পাব। এম.ও.এফ.পি.আই.য়ে আগৰ বিত্তীয় বৰ্ষৰ ৰাজসাহায্যৰ সীমা ৫০ কোটি টকা নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। পৰিমাণটো এম.ও.এফ.পি.আই.-ৰ দ্বাৰা পৰিশোধ কৰা হয়।

পিটিআইৰ তদন্তৰ উত্তৰত, ৰে'লৱেই কৈছিল যে ৰাজসাহায্য কাৰ্যকৰী কৰাৰ বাবে এম.ও.এফ.পি.আই. দায়বদ্ধ। ইয়াৰ মতে, ৰে'লৱেই ২০২১ ৰ পৰা ২০২২ চনৰ ভিতৰত ১২১.৮৬ কোটি টকা ব্যয় কৰিছিল, কিন্তু এমঅ'এফপিআইয়ে কেৱল ৫০ কোটি টকা পৰিশোধ কৰিছিল।

"বাকী থকা ৭১.৮৬ কোটি টকাৰ পৰিশোধৰ বিষয়টো কেইবাবাৰো এমঅ'এফপিআইৰ সৈতে উত্থাপন কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, এম.ও.এফ.পি.আই.-য়ে কৈছে যে এই উদ্দেশ্যৰ বাবে আৰু কোনো পুঁজি প্ৰদান কৰা সম্ভৱ নহয়, ইয়াৰ পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে কোনো স্থান নাথাকে।

 

"ৰে'লৱে এ/চি কিতাপত বাকী থকা ৭১.৮৬ কোটি টকাৰ এই পৰিমাণটো বকেয়া হিচাপে প্ৰদৰ্শিত হৈছিল। সেয়েহে, ৰে'ল মন্ত্ৰীৰ চুক্তিৰ সৈতে বন্ধ কৰি দিয়া হৈছে ।

 ৰে'লৱেই ইয়াৰ অঞ্চলসমূহক তেওঁলোকৰ ব্যয়ৰ প্ৰতি অধিক সাৱধান হ'বলৈ নিৰ্দেশ দিছে আৰু সকলো ভাড়া ৰেহাই বন্ধ হৈ আছে।

 

উৎপাদন কেন্দ্ৰবোৰক বজাৰ আৰু ব্যৱহাৰ কেন্দ্ৰৰ সৈতে সংযোগ কৰি, কিষাণ ৰেল সেৱা আগষ্ট 2020-ত আৰম্ভ কৰা হৈছিল, ঠিক কৰোনাভাইৰাছ মহামাৰীৰ কেন্দ্ৰত। চৰকাৰী পৰিসংখ্যা অনুসৰি, ২০২১-২২ বৰ্ষত সেৱাৰ অধীনত ১,৮৫১ খন ৰেল পৰিচালনা কৰা হৈছিল, আৰু এই বছৰৰ আগষ্ট লৈকে, ৬৩ খন ৰেল পৰিচালনা কৰা হৈছে।

লগতে পঢ়কঃ ভাৰত বিশ্বৰ সৰ্বাধিক গাখীৰ উৎপাদনকাৰী দেশ- নৰেন্দ্ৰ মোডী

English Summary: Kisan Rail Subsidy

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.