MFOI 2024 Road Show
  1. News

দেশত লাম্পিৰ সন্ত্ৰাস! মৃত্যু ৬৭,০০০ গো-ধনৰ, প্ৰভাৱিত দুগ্ধ উৎপাদন ক্ষেত্ৰ

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Lumpy Skin Disease Big Update!
Lumpy Skin Disease Big Update!

Lumpy Virus Big Update: উত্তৰ ভাৰতৰ ভালেমান ৰাজ্যত এতিয়া বিয়পি পৰিছে লাম্পি ভাইৰাচ (Lumpy Virus) ৰ সন্ত্ৰাস। মহামাৰীটোৰ চিকাৰ হৈছে হাজাৰ হাজাৰ গো-ধন। আটাইতকৈ বেছি প্ৰভাৱিত ৰাজ্যসমূহ হৈছে ৰাজস্থান, পঞ্জাৱ, হাৰিয়ানা, মধ্য প্ৰদেশ, মহাৰাষ্ট্ৰ, উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু দিল্লী। যদি আমি পৰিসংখ্যাবোৰ চাওঁ, এতিয়ালৈকে ৬৭ হাজাৰৰো অধিক জন্তুৰ মৃত্যু হৈছে।

গাখীৰ উৎপাদনৰ ওপৰত প্ৰভাৱ

লাম্পি ভাইৰাছৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ ফলত জন্তুৰ মৃত্যুৰ সংখ্যা নিৰন্তৰ বৃদ্ধি হৈ আছে। যাৰ ফলত দুগ্ধ পালকসকলে বৃহৎ লোকচানৰ সন্মুখীন হৈছে। প্ৰগ্ৰেছিভ ডেইৰী ফাৰ্মাৰ্ছ এছ'চিয়েচন অৱ পাঞ্জাৱ(পিডিএফএ)ৰ মতে,  পঞ্জাৱত এতিয়ালৈকে গাখীৰ উৎপাদন ১৫ৰ পৰা ২০ শতাংশ হ্ৰাস পাইছে। লাম্পি ভাইৰাছৰ ধ্বংসৰ ফলত, বাকী ৰাজ্যবোৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱ দেখা গৈছে।

উত্তৰ প্ৰদেশতো লাম্পিয়ে ধ্বংসযজ্ঞ চলাইছে

এনেকুৱা লাগিছে যে কোনো ৰাজ্যই এতিয়া লাম্পি ভাইৰাছৰ দ্বাৰা অস্পৃশ্য নহয়। উত্তৰ প্ৰদেশৰ কথা ক'লে, ৰাজ্যখনত মুঠ ২৩৬ টা গৰু ভাইৰাছৰ দ্বাৰা মৃত্যুমুখত পৰিছে, আনহাতে ২৫ খন জিলাৰ ২,৬০০ খন গাঁৱত ২৫,০০০ ৰো অধিক গৰুৰ মৃত্যু হৈছে।

ৰাজস্থানতো লাম্পিৰ লহৰঃ

লাম্পি ভাইৰাছৰ দ্বাৰা আটাইতকৈ বেছি সংক্ৰমিত ৰাজ্যসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম ৰাজস্থান। ৰাজস্থানৰ পৰা সৰ্বাধিক সংখ্যক গৰুৰ মৃত্যু হৈছে। এতিয়া গাখীৰ উৎপাদন যথেষ্ট হ্ৰাস পাইছে, যাৰ ফলত ৰাজ্যখনত গাখীৰৰ মূল্য বৃদ্ধি পাইছে। অৱশ্যে, ৰাজ্যখনত ইতিমধ্যে টিকাকৰণৰ কাম আৰম্ভ হৈছে।

লাম্পি ভাইৰাছ সন্দৰ্ভত প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ প্ৰতিক্ৰিয়া

সোমবাৰে ভাষণত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে লাম্পি ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে থলুৱা ভেকছিনৰ কথাও উল্লেখ কৰে। তেওঁ কয় যে শেহতীয়াকৈ ভাৰতৰ বহুতো ৰাজ্যত লাম্পি নামৰ ৰোগৰ ফলত পশুধন ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিভিন্ন ৰাজ্য চৰকাৰৰ সৈতে ইয়াক নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। আমাৰ বিজ্ঞানীসকলে ছালৰ গোট খোৱা ৰোগৰ বাবে এটা থলুৱা ভেকছিনো বিকশিত কৰিছে।

লগতে পঢ়ক- Holstein Friesians: দুগ্ধ উৎপাদনৰ বাবে হলষ্টাইন ফ্ৰিজিয়ান জনপ্ৰিয়তাৰ শীৰ্ষত!

English Summary: Lumpy Skin Disease Big Update!

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.