MFOI 2024 Road Show
  1. News

কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড: কৃষকসকলে এতিয়াৰ পৰা মোবাইল ফোনৰ জৰিয়তে আবেদন কৰিব পাৰিব KCCৰ বাবে

Pranita Chutia
Pranita Chutia

কৃষকসকলৰ বাবে ভাল খবৰ। এতিয়াৰ পৰা অধিক সহজে আবেদন কৰিব পাৰিব কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ বাবে। কৃষকসকলে ডিজিটেলভাৱে কেচিচি প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰিব এতিয়াৰ পৰা, ইউনিয়ন বেংক অফ ইণ্ডিয়া আৰু ফেডাৰেল বেঙ্কে এই সপ্তাহৰ আৰম্ভণিতে এই সন্দৰ্ভত আৰম্ভ কৰিছে পাইলট প্ৰকল্প।

পাইলট প্ৰকল্পৰ অধীনত, ঋণদাতাই কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ভূমি ৰেকৰ্ড আৰু বেঙ্ক শাখালৈ গৈ দীঘলীয়া শাৰীত অপেক্ষা কৰা বা নথিপত্ৰ লৈ ঘূৰি ফুৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা নাই।

উল্লেখযোগ্য যে, ইউনিয়ন বেংক অফ ইণ্ডিয়াই মধ্য প্ৰদেশৰ হাৰ্দা জিলাৰ পৰা পাইলট আৰম্ভ কৰিছিল আৰু ফেডাৰেল বেংকে চেন্নাইত প্ৰকল্পটো আৰম্ভ কৰিছিল।

এই প্ৰকল্পবোৰ গ্ৰাম্য বিত্তৰ ডিজিটেলকৰণৰ বাবে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ উদ্যোগৰ অংশ য'ত বেঙ্কবোৰে ৰিজাৰ্ভ বেংক ইনোভেচন হাবৰ (আৰবিআইএইচ) সৈতে একেলগে কাম কৰি আছে।

ইউনিয়ন বেংক অফ ইণ্ডিয়াই কয় যে, লাহে লাহে ইয়াক সমগ্ৰ দেশৰ আন ৰাজ্যলৈ সম্প্ৰসাৰিত কৰা হব। অসমতো শীঘ্ৰে কৰা হব এই ব্যৱস্থা। ভাৰতীয় ইউনিয়ন বেংকৰ এমডি আৰু চিইঅ' এ মণিমেখালাই বেংকৰ জ্যেষ্ঠ ব্যৱস্থাপনা আৰু জিলাখনৰ 400 ৰো অধিক কৃষকৰ উপস্থিতিত আৰবিআইএইচৰ মুখ্য সামগ্ৰী প্ৰৱন্ধক ৰাকেশ ৰঞ্জনৰ উপস্থিতিত হৰদাৰ পৰা প্ৰকল্পটো আৰম্ভ কৰে।

ইউনিয়ন বেংক অফ ইণ্ডিয়াই কয় যে, এই পদক্ষেপৰ উদ্দেশ্য হৈছে উৎপাদকসকলে সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানবোৰ অতিক্ৰম কৰা যেনে বেংকশাখালৈ ব্যক্তিগত ভ্ৰমণ, ভূমিৰ মালিকীস্বত্ব / অন্যান্য নথিপত্ৰ দাখিল কৰা আৰু কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে দীঘলীয়া সময়।

মণিমেখালাই কৈছিল যে এজন কৃষকে তেওঁৰ মোবাইল ফোনৰ জৰিয়তে কেচিচিৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব আৰু বেংকলৈ যোৱাৰ কোনো প্ৰয়োজন নহ'ব। তেওঁ লগতে কয় যে ইয়াৰ ফলত টাৰ্ণ এৰাউণ্ড টাইম (টিএটি) হ্ৰাস হ'ব কিয়নো সমগ্ৰ অনুমোদন আৰু বিতৰণ প্ৰক্ৰিয়া কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ হ'ব।

ইফালে, ফেডাৰেল বেংকে কয় যে তেওঁলোকে টিএন-ইজিএ-ৰ দ্বাৰা সৃষ্টি কৰা ইকেৱাইচি আৰু ইচাইন, এপিআই (এপ্লিকেচন প্ৰগ্ৰামিং ইণ্টাৰফেচ) আৰু কৃষকসকলক ডিজিটেল প্ৰকাৰে কেচিচি প্ৰদান কৰাৰ বাবে যন্ত্ৰ শিক্ষণ ক্ষমতাৰ দৰে ডিজিটেল ক্ষমতা ব্যৱহাৰ কৰিব।

লগতে পঢ়কঃ Post office Scheme: ডাকঘৰৰ চাৰিখন শ্ৰেষ্ঠ আঁচনিৰ বিষয়ে জানো আহক!

English Summary: Kisan credit card

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.