MFOI 2024 Road Show
  1. News

কেৰালাৰ পৰম্পৰাগত বীজ সংৰক্ষক কে জে চৌপালত!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Kerala Seed Cultivator and Collector is at KJ Choupal
Kerala Seed Cultivator and Collector is at KJ Choupal

শুকুৰবাৰে কৃষি জাগৰণৰ কে জে চৌপালত উপস্হিত হয় কেৰালাৰ বীজ খেতিয়ক আৰু সংগ্ৰাহক। অনুষ্ঠানটোত মুখ্য অতিথি হিচাপে উপস্হিত থাকে পালাক্কাডৰ ৰেগি যোচেফ, ৱায়ানাডৰ মাননথাৱাদিৰ পৰা চাজি কেদাৰম, কান্নুৰৰ পায়ান্নুৰৰ পৰা কেবিআৰ কান্নন, কাছাৰগোডৰ সত্যনাৰায়ণন বেলেৰী, সূৰ্যপ্ৰকাশ আৰু দেৱকী।

কৃষি জাগৰণৰ ২৬ টা বছৰ সফল যাত্ৰাৰ পৰিপেক্ষিতত কে জে চৌপালত প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু মুখ্য সম্পাদক এমচি ডমিনিক আৰু পৰিচালক চাইনি ডমিনিকৰ উপস্থিতিত এখন চুটি চলচ্চিত্ৰৰ জৰিয়তে প্ৰদৰ্শিত হৈছিল।

প্ৰতিজন বক্তাই তেওঁলোকৰ জীৱন শত্ৰুতা আৰু কৃষি কৌশলৰ বিষয়ে বক্তৃতা আগবঢ়য়। কেজে চৌপালত উপস্থিত থকা কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ গোটেই জীৱন বীজ সংৰক্ষণৰ বাবে উৎসৰ্গিত কৰিছে। বীজ সংৰক্ষণত জৈৱিক কৃষি উৎপাদনৰ পৰা বীজ সংৰক্ষণ আৰু বাহাল অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। “true to type” মানে হৈছে অনা-আনুবংশিকভাৱে পৰিৱৰ্তিত (নন-জিএমঅ) পাচলি,  শস্য, গছৰ ফল, বেৰী, বনৌষধি ইত্যাদি। বৃহৎ পৰিমাণে  খাদ্য সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰিবলৈ আৰু স্ব-নিৰ্ভৰশীল সম্প্ৰদায়ৰ প্ৰচাৰৰ বাবে এনে প্ৰক্ৰিয়া অত্যাৱশ্যকীয়

প্ৰথম বক্তা ৰেগি যোচেফ এটা কৃষি পৰিয়ালৰ পৰা আহিছে। গুজবেৰী অৰ্চাৰ্ড, তেওঁৰ ফাৰ্মৰ নাম আছিল, যিয়ে এক নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ গুজবেৰী বৃদ্ধি কৰিছিল। তেওঁ বৰ্তমান ২৮ টা বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ধান খেতি কৰি আছে আৰু তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰী বীজৰ সংগ্ৰহ আছে। তেওঁ "Plant Genome Saviour Award" লাভ কৰিছে। তেওঁক ২০১৬ চনত ৰাষ্ট্ৰীয় চিকিৎসা উদ্ভিদ পৰিষদ বঁটা, ৰাজ্যিক আমলা বঁটা আৰু ৰাজ্যিক ঔষধি উদ্ভিদ বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল।

ৱায়ানাড জিলাৰ মানন্তবাদীৰ এজন কৃষক শ্বাজী কেদাৰমৰ মতে, শৈশৱৰ কৰ্কট ৰোগ বৃদ্ধিৰ বাবে আধুনিক আহাৰ দায়ী। তেওঁ দাবী কৰিছিল যে মানুহে এই সমস্যাবোৰ অনুভৱ কৰে কিয়নো তেওঁলোকে কন্দ সেৱন নকৰে। চাজি এজন পৰম্পৰাগত খেতিয়ক যিয়ে বিভিন্ন ধৰণৰ উদ্ভিদ ৰোপন কৰে। শাজীৰ ফাৰ্মত বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ দেশীয় চাউল, 200 তকৈও অধিক বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ কন্দ, দেশীয় পাচলি, ঔষধি উদ্ভিদ, ফল, মাছ খেতি, মৌমাখি খেতি, গৰু, ছাগলী, মুৰ্গী আৰু চৰাইৰ লগতে জৈৱিক বৈচিত্ৰ্যৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সংগ্ৰহ স্থাপন কৰা হৈছে। লগতে, শাজীৰ ফাৰ্মত কেইবাখনো ফাৰ্ম স্কুল আছে।

কান্নুৰৰ পায়ান্নুৰত বাস কৰা কান্নন শ্ৰেষ্ঠ জৈৱিক কৃষকৰ বাবে এজন পুৰস্কাৰ প্ৰাপ্ত কৃষক। লগতে, 2016 চনত, ইটিয়ে দিল্লী আৰু কেন্দ্ৰীয় কৃষি মন্ত্ৰীৰ পৰা কেন্দ্ৰীয় কৃষি বঁটা প্লাণ্ট জিনোম জেভিয়াৰ বঁটা লাভ কৰিছিল। ইয়াৰ উপৰিও, তেওঁ জৈৱিক আৰু প্ৰাকৃতিক কৃষি অনুশীলন কৰে আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ ফল উৎপাদন কৰে।

চিভাৰ্গ বহনক্ষম খাদ্য বন কৃষিৰ সচিব আৰু এজন বিশিষ্ট পৰিৱেশ প্ৰচাৰক হিচাপে, সূৰ্যপ্ৰকাশ ভালদৰে স্বীকৃত। নিজৰ ধানখেতি নোহোৱাকৈ 650 টা বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ধান খেতি কৰা একমাত্ৰ খেতিয়ক হৈছে কাচাৰাগোড-কৰ্ণাটক সীমান্তৰ নেটনিগে জনপদৰ বাসিন্দা সত্যনাৰায়ণ বেলেৰী।

আগৰ 12 বছৰৰ প্ৰতিটো ঋতুত, সেইবোৰ খেতিৰ মোনা আৰু কাগজৰ কাপত খেতি কৰা হৈছে। বৰ্তমানে, কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষকসকলে তেওঁ সংগ্ৰহ কৰা বীজ সংকলন কৰে।

ৱায়ানাডৰ পৰা অহা দেৱকী জনজাতীয় কাৰ্য পৰিষদৰ সভাপতি। তাই বিভিন্ন পঞ্চায়ততো কাম কৰিছে। দেৱকীৰ মতে, ৱায়ানাড হৈছে জনজাতীয় পৰ্যায়ত ধানৰ সৰ্ববৃহৎ উৎপাদক।

লগতে পঢ়ক-কে জে চৌপালত ড্ৰোণ ফেডাৰেচন অৱ ইণ্ডিয়াৰ সভাপতি স্মিত শ্বাহ!

English Summary: Kerala Seed Cultivator and Collector is at KJ Choupal

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.