MFOI 2024 Road Show
  1. News

আমাজনৰ নতুন প্ৰকল্পঃ ভাৰতত স্থাপন কৰা হ’ব ২৩ টা সৌৰ ছাদৰ লগতে ৩ টা সৌৰ ফাৰ্ম

Pranita Chutia
Pranita Chutia
Amazon will establish 23 new solar rooftop projects in 14 Indian cities, with a combined potential to produce an extra 4.09 MW of electricity.
Amazon will establish 23 new solar rooftop projects in 14 Indian cities, with a combined potential to produce an extra 4.09 MW of electricity.

আমাজনে বুধবাৰে ঘোষণা কৰে যে, ভাৰতত ৪২০ মেগাৱাটৰ সম্মিলিত ক্ষমতাৰ সৈতে তিনিটা সৌৰ ফাৰ্ম নিৰ্মাণ কৰা হব। প্ৰথমবাৰৰ বাবে ই-কমাৰ্চ মেজৰে দেশত সৌৰ ফাৰ্ম স্থাপন কৰিব।

প্ৰতিবেদন অনুসৰি, তিনিটা প্ৰকল্পৰ বাবে বিদ্যুৎ ক্ৰয় চুক্তি (পিপিএ) স্বাক্ষৰিত হৈছে য'ত অন্তৰ্ভুক্ত আছে ৰিনিউ পাৱাৰৰ দ্বাৰা বিকশিত হ'ব লগা 210 মেগাৱাট প্ৰকল্প, এম্প এনাৰ্জি ইণ্ডিয়াৰ দ্বাৰা বিকশিত হ'ব লগা 100 মেগাৱাটপ্ৰকল্প আৰু ব্ৰুকফিল্ড ৰিনিউৱেবল পাৰ্টনাৰৰ দ্বাৰা বিকশিত কৰিবলগা 110 মেগাৱাট প্ৰকল্প।

ইয়াৰ উপৰিও, আমাজনে 14 খন ভাৰতীয় চহৰত 23 টা নতুন সৌৰ ছাদ প্ৰকল্প স্থাপন কৰিব, যাৰ সম্মিলিত সম্ভাৱনা আছে অতিৰিক্ত 4.09 মেগাৱাট বিদ্যুৎ উৎপাদন কৰাৰ। ই দেশত কোম্পানীৰ মুঠ সৌৰ ছাদৰ প্ৰকল্পৰ সংখ্যা ১৯.৭ মেগাৱাট নৱীকৰণযোগ্য শক্তি ক্ষমতাৰ সৈতে ৪১ লৈ বৃদ্ধি কৰিব।

আমাজন ইণ্ডিয়াৰ গ্ৰাহক পূৰণ, যোগান শৃংখলা আৰু আমাজন পৰিবহন সেৱাৰ সঞ্চালক অভিনৱ সিঙৰ মতে, "আমাজন দেশত কৰ্পোৰেট নৱীকৰণযোগ্য শক্তি ক্ৰয়বিকল্পৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিবলৈ, ভাৰতৰ অধিক অংশলৈ সংশ্লিষ্ট সেউজীয়া চাকৰি আৰু বিনিয়োগ আনিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।"

এই পিপিএবোৰৰ উপৰিও, তেওঁ আগলৈ কয়, "আমাৰ প্ৰচেষ্টাৰ ভিতৰত আছে বিকাশক আৰু অন্যান্য ক্ৰেতাসকলৰ বাবে পাৰস্পৰিক লাভালাভৰ বাবে এই চুক্তিবোৰ কেনেদৰে গঠন কৰিব লাগে তাৰ প্ৰশিক্ষণ, কৰ্পোৰেট ক্ৰেতাসকলৰ গুৰুত্ব ৰখাৰ বাবে উদ্যোগ গোটবোৰৰ সৈতে চৰকাৰী বাৰ্তালাপ তৈয়াৰ কৰা, আৰু নতুন গ্ৰাহকৰ ওচৰলৈ যাব বিচৰা স্থানীয় শক্তি প্ৰদানকাৰীসকলৰ সৈতে সহযোগিতা কৰা।"

এই ফাৰ্মবোৰে বছৰি 1.07 নিযুত মেগাৱাট ঘণ্টা (1,076,000 এমডব্লিউএইচ) নৱীকৰণযোগ্য শক্তি উৎপাদন কৰিব পাৰে, যি নতুন দিল্লীত 360,000 গড় আকাৰৰ ঘৰক শক্তি প্ৰদান কৰিবলৈ পৰ্যাপ্ততকৈ অধিক।

ৰিনিউ পাৱাৰৰ প্ৰতিষ্ঠাপক, অধ্যক্ষ আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া সুমন্ত সিনহাৰ মতে, "আমাজনৰ দৰে আগশাৰীৰ সংগঠনবোৰে বিশ্বব্যাপী অন্যান্য ব্যৱসায়ৰ বাবে পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ উৎস গ্ৰহণ কৰা আৰু শক্তি পৰিৱৰ্তন ত্বৰান্বিত কৰাৰ বাবে এক উদাহৰণ স্থাপন কৰিছে, যি হৈছে আমাৰ নেট-জিৰো লক্ষ্য পূৰণ কৰাৰ এক পূৰ্বচর্ত।"

এম্প এনাৰ্জি ইণ্ডিয়াৰ মতে, 2023 চনৰ শেষৰ ফালে, ৰাজস্থানত 100 মেগাৱাটৰ সৌৰ শক্তি প্ৰকল্প সম্পূৰ্ণৰূপে কাৰ্যক্ষম হ'ব আৰু ক্ষতিকাৰক চিঅ2 নিৰ্গমনৰ 1.13 লাখ মেট্ৰিক টন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব। এমডি আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া পিনাকী ভট্টাচাৰ্যই কয়, "এই প্ৰকল্পটোৱে ভাৰতক নৱীকৰণযোগ্য শক্তিৰ দ্বাৰা চালিত ডিজিটেল ভাৱে শক্তিশালী সমাজলৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ চৰকাৰৰ 'ডিজিটেল ইণ্ডিয়া' অভিযানকো প্ৰচাৰ কৰে।"

লগতে পঢ়কঃ Laxman Narasimhan ষ্টাৰবাকছৰ নতুন CEO ভাৰতৰ লক্ষ্মণ নৰসিংহন, মাহিলী দৰমহা ১১ কোটি

English Summary: Amazon will establish 23 new solar rooftop projects in 14 Indian cities

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.