MFOI 2024 Road Show
  1. News

২০ নৱেম্বৰত কেৰালাৰ কোচিত অনুষ্ঠিত হ’ব GAF8 সন্মিলন!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
সংবাদমেলত আইচিএআৰ-কেন্দ্ৰীয় মীন প্ৰযুক্তি প্ৰতিষ্ঠানৰ সঞ্চালক ড০ জৰ্জ নিনান আৰু বাওঁফালৰ পৰা সোঁফাললৈ যোৱা ড০ নিকিতা গোপাল মুখ্য বিজ্ঞানী আইচিএআৰ-চিআইএফটি    Source- Social Media
সংবাদমেলত আইচিএআৰ-কেন্দ্ৰীয় মীন প্ৰযুক্তি প্ৰতিষ্ঠানৰ সঞ্চালক ড০ জৰ্জ নিনান আৰু বাওঁফালৰ পৰা সোঁফাললৈ যোৱা ড০ নিকিতা গোপাল মুখ্য বিজ্ঞানী আইচিএআৰ-চিআইএফটি Source- Social Media

চলিত বৰ্ষত কেৰালাৰ কোচি চহৰত অনুষ্ঠিত হ’ব  জলজ আৰু মীন পালন (GAF8) ওপৰত অষ্টম গোলকীয় সন্মিলন । এই সন্মিলনখন কোচিৰ আইএমএ হাউচত এছিয়ান ফিচাৰিজ চ'চাইটিৰ জলজ পালন আৰু মীন পালন বিভাগ আইচিএআৰ-চেণ্ট্ৰেল ইনষ্টিটিউট অৱ ফিচাৰিজ টেকন'লজী (CIFT)ৰ দ্বাৰা আয়োজিত কৰা হ'ব।

CIFT হৈছে ভাৰতীয় কৃষি গৱেষণা কেন্দ্ৰৰ (ICAR) অধীনত কৃষি আৰু শস্য চপোৱাৰ পিছত মীন পালনৰ ক্ষেত্ৰত এক মুখ্য গৱেষণা সংস্থা। আনহাতে, কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয় হৈছে ভাৰত চৰকাৰ আৰু মীন প্ৰযুক্তি বিদ্যা সমাজ ইণ্ডিয়া। 20 নৱেম্বৰত আবেলি 4:00 বজাত এলামকাৰা, এৰ্নাকুলামৰ ভাস্কাৰেয়াম কনভেনচন চেণ্টাৰত কেৰালাৰ ৰাজ্যপাল আৰিফ মহম্মদে উদ্বোধন কৰিব উক্ত সন্মিলন।

GAF8 বিষয়বস্তু হৈছে 'ভৱিষ্যতক আকাৰ দিয়া-বহনক্ষম জলজ পালন আৰু মীন পালনৰ বাবে লিংগ ন্যায়'। সন্মিলনৰ উদ্দেশ্য হৈছে জলজ পালন আৰু মীন পালন খণ্ডত লিংগ সমস্যাসমূহ আগবঢ়োৱা আৰু সাম্ভাব্য সমাধানৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা। ইয়াৰ উপৰিও, সন্মিলনখনে নতুন দিশৰ বাবে এক মঞ্চ প্ৰদান কৰিব আৰু বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা মীন পালন আৰু সম্পৰ্কিত কাৰ্যকলাপৰ সৈতে জড়িত লোকসকলৰ মাজত এক নেটৱৰ্ক স্থাপন কৰিব। 

তিনিদিনীয়া সন্মিলনখনত ভাৰত আৰু বিদেশৰ ৩০০ ৰো অধিক বিজ্ঞানী, শিক্ষাবিদ,  বিশেষজ্ঞ, নীতি নিৰ্মাতা আৰু যুৱসকলে অংশগ্ৰহণ কৰিব। ২০ খন দেশৰ প্ৰতিনিধিসকলে তেওঁলোকৰ বিশেষ কাম GAF8ত দাখিল কৰিব। ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ FAO, প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় সম্প্ৰদায়, বি.ও.বি.পি., আই.চি.এছ.এফ. আদিকে ধৰি আন্তৰ্জাতিক আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় সংগঠনবোৰে প্ৰতি বছৰে 10 টা বিশেষ অধিৱেশন অনুষ্ঠিত কৰে।

সন্মিলনৰ উদ্দেশ্য

আইচিএআৰ-চেণ্ট্ৰেল ইনষ্টিটিউট অৱ ফিচাৰিজ টেকন'লজীৰ সঞ্চালক ড০ জৰ্জ নিনানে কাৰ্যসূচীটোৰ সন্দৰ্ভত আয়োজিত সংবাদমেলত কয় যে এইবাৰ ভাৰতত এই সন্মিলন আয়োজন কৰা সন্দৰ্ভত আমি গৌৰৱান্বিত আৰু সুখী। সন্মিলনখনত দুটা বিষয়ৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হ'ব- 'বিশ্ব এণ্টিমাইক্ৰোবাইল সজাগতা সপ্তাহ' আৰু আনটো 'প্ৰান্তীয় মীন পালনৰ গোলকীয় আৰু আঞ্চলিক গুৰুত্ব'ৰ ওপৰত। সন্মিলনৰ উদ্দেশ্য হৈছে জলজ আৰু মীন পালনত লিংগ সমস্যাবোৰ আগবঢ়োৱা আৰু সাম্ভাব্য সমাধানৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা।

লগতে-অসম মিলেট মিছন কি? অসমৰ কোনকেইখন জিলা সামৰি লোৱা হৈছে এই মিছনৰ অধীনত?

English Summary: GAF8 Summit Big Update

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.