MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

দেশৰ কোটি কোটি কৃষকৰ বাবে ভাল খবৰ!

KJ Staff
KJ Staff
PM Kisan Update
PM Kisan Update

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কোটি কোটি কৃষকৰ বাবে এটা ভাল খবৰ দিছে। হয়, প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনাৰ (PM Kisan Samman Nidhi Scheme) লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে এতিয়া বাধ্যতামূলক ই-কেৱাইচিৰ (e-Kyc) তাৰিখ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। তাৰিখটো  22  মে লৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে, আনহাতে পূৰ্বৱৰ্তী তাৰিখ ৩১ মাৰ্চ নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল।

দেশৰ ১২ কোটিৰো অধিক কৃষকৰ লাভালাভ  (Benefit to more than 12 crore farmers of the country)

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি আঁচনিৰ দ্বাৰা দেশৰ ১২ কোটিৰো অধিক কৃষক লাভান্বিত হৈছে৷ এটা পৰিসংখ্যা অনুসৰি, এই আঁচনিৰ অধীনত ১২.৫৩ কোটি কৃষক পঞ্জীয়ন কৰা হৈছে৷ এই আঁচনিৰ জৰিয়তে, প্ৰতি বিত্তীয় বৰ্ষত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কৃষকসকলক ২ হাজাৰ টকাৰ তিনিটা কিস্তিত ৬ হাজাৰ টকা প্ৰদান কৰে৷  প্ৰতি বছৰৰ প্ৰথম কিস্তি ১ এপ্ৰিলৰ পৰা ৩১ জুলাইৰ ভিতৰত, দ্বিতীয় কিস্তি ১ আগষ্টৰ পৰা ৩০ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত আৰু তৃতীয় কিস্তি ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা ৩১ মাৰ্চৰ ভিতৰত হয়।

একাদশ কিস্তি কৃষকৰ একাউণ্টলৈ কেতিয়া আহিব?  (When will the 11th installment come in the Account of farmers)

আমি আপোনাক জনাওঁ যে এই আঁচনিখন মোডী চৰকাৰে ২৪ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০১৯ তাৰিখে আৰম্ভ কৰিছিল। এনে পৰিস্থিতিত, এইবাৰ এই আঁচনিৰ ১১ তম কিস্তি আহিব। ই ১ এপ্ৰিলৰ পিছত যিকোনো সময়তে কৃষকৰ একাউণ্টলৈ আহিব পাৰে, কিন্তু ইয়াৰ বাবে, আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল আপোনাৰ ই-কেৱাইচি থকা। এনে পৰিস্থিতিত, যদি আপুনি এতিয়ালৈকে ই-কেৱাইচিৰ কাম সম্পূৰ্ণ কৰা নাই, তেন্তে ইয়াৰ অন্তিম তাৰিখ, ২২ মে'ৰ আগতে কৰিব। নহলে আপুনি আপোনাৰ হাতত 2 হাজাৰ টকা পাবলৈ সক্ষম নহ’ব!

ই-কেৱাইচি কেনেদৰে সম্পূৰ্ণ কৰিব? (How to Complete e-KYC)

ইয়াৰ বাবে, আপুনি প্ৰথমে pmkisan.gov.in যাব লাগিব। ইয়ালৈ যোৱাৰ পিছত, আপুনি ই-কেৱাইচিৰ বিকল্প দেখিব। ইয়াত ক্লিক কৰি, আপুনি আপোনাৰ আধাৰ নম্বৰ প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব আৰু সন্ধান কৰিব লাগিব। ইয়াৰ পিছত, আপুনি আধাৰৰ সৈতে সংযোজিত মোবাইল নম্বৰটো প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব। ইয়াৰ পিছত, ম'বাইল নম্বৰত থকা অ'টিপি প্ৰবিষ্ট আৰু জমা দিব লাগিব। ইয়াৰ পিছত, যদি সকলো ঠিকে থাকে, তেন্তে ই-কেৱাইচি সম্পূৰ্ণ হ'ব আৰু যদি ইয়াক শুদ্ধ কৰা নহয়, তেন্তে লিখি অবৈধ আহিব। ইয়াক ঠিক কৰিবলৈ, আপুনি আপোনাৰ নিকটতম আধাৰ সেৱা কেন্দ্ৰলৈ যাব লাগিব।

লগতে পঢ়ক- Pig Farming: গাহৰি পালক সকলক ৯৫% ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰিব চৰকাৰে

English Summary: PM Kisan 11th installment Update

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.