MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

বিলুপ্তিৰ পথত বিশ্বৰ আটাইতকৈ সৰু প্ৰজাতিৰ গৰু

KJ Staff
KJ Staff
World's smallest cow
World's smallest cow

ভাৰতৰ প্ৰতিখন চহৰ বা গাঁৱত প্ৰাচীন কালৰপৰাই গৰু পালনৰ প্ৰৱণতা আছে। এই ব্যৱসায়ে গো পালকসকলক যথেষ্ট লাভান্বিত কৰে। তেওঁলোকে গাখীৰ বিক্ৰী কৰি ভাল উপাৰ্জন লাভ কৰে। আমাৰ দেশত বহুতো প্ৰজাতিৰ গৰু আছে। ইয়াৰে কিছুমান প্ৰজাতিয়ে কম গাখীৰ দিয়া দেখা যায় আৰু কিছুমান প্ৰজাতিৰ গৰুৱে অধিক গাখীৰ দিয়া দেখা যায়। গৰুৰ এটা বিশেষ প্ৰজাতি হৈছে পুঙ্গানুৰ। যাক পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ সৰু গৰু বুলি জনা যায়। প্ৰকৃততে, এতিয়া এই গৰুটো লাহে লাহে পৃথিৱীৰপৰা বিলুপ্ত হৈ আহিছে। গো পালকসকলে এই প্ৰজাতিটোক বচাবলৈ সকলো ধৰণৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰি আছে। এই বিশেষ প্ৰজাতিৰ গৰুৰ বিষয়ে জানো আহক।

উচ্চতাৰ বাবে কম খৰচ

অন্ধ্ৰ প্ৰদেশত পুঙ্গানুৰ প্ৰজাতিৰ গৰুৰ সংৰক্ষণৰ কাম পূৰ্ণ গতিত চলি আছে। দেশৰ প্ৰায় সকলো প্ৰান্তৰ মানুহে অন্ধ্ৰ প্ৰদেশলৈ পুঙ্গানুৰ গৰু চাবলৈ আহে। তেওঁলোকে ইয়াক ক্ৰয় কৰে আৰু নিজৰ ঠাইলৈ লৈ যায়। এই গৰুটোৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে ইয়াৰ উচ্চতা। এই গৰু দেখাত যথেষ্ট সৰু কিন্তু প্ৰচুৰ পৰিমাণে গাখীৰ দিয়ে।

ইয়াৰ সৰু উচ্চতাৰ বাবে গো পালকসকলে ইয়াক প্ৰতিপালন কৰিবলৈ বেছি খৰচ কৰিব নালাগে। পুঙ্গানুৰ গৰু মূলতঃ অন্ধ্ৰ প্ৰদেশত পোৱা যায়। গৰুটো বৰ্তমান পূব গোদাৱৰী জিলাৰ লিংগামপট্টি গাঁৱৰ এটা গৰু আশ্ৰয়স্থলত সংৰক্ষণ কৰা হৈছে। চাৰি একৰত বিয়পি থকা, আশ্ৰয়গৃহটোত প্ৰায় ৩০০ টা পুঙ্গানুৰ গৰু আছে। ইয়াত গৰুবোৰৰ স্বাস্থ্যৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সকলো দিশৰ যত্ন লোৱা হয়।

মূল্য আৰু উচ্চতা

ইয়াত মন কৰিবলগীয়া কথাটো হ'ল যে পুঙ্গানুৰ গৰু যিমানে সৰু হয়, ইয়াক কিনিবলৈ সিমানে অধিক টকা খৰচ কৰিব লাগে। এই প্ৰজাতিৰ এটা গৰুৰ মূল্য এক লাখৰ পৰা ২৫ লাখ টকালৈকে হয়। পুঙ্গানুৰ প্ৰজাতিৰ গৰু প্ৰাচীন কালৰ পৰাই দেশত আছিল। কোৱা হয় যে ঋষি মুনিয়েও এই গৰু পালন কৰিছিল। পুঙ্গানুৰ গৰুৰ দৈৰ্ঘ্য ১ৰ পৰা ২ ফুটলৈকে হয়।

একে সময়তে, ই প্ৰতিদিনে ৩ৰ পৰা ৫ লিটাৰ গাখীৰ দিয়ে। তদুপৰি, এই গৰুৱে দিনে মাত্ৰ পাঁচ কিলো পশুখাদ্য খায়। যাৰ বাবে এইবোৰৰ ৰক্ষণাবেক্ষণৰ বাবে বেছি খৰচ বহন কৰিব নালাগে। এই প্ৰজাতিৰ গৰুৰ সংখ্যা এতিয়া ক্ৰমান্বয়ে হ্ৰাস পাইছে। এসময়ত ইয়াক সমগ্ৰ দেশতে সহজে দেখা গৈছিল। কিন্তু ই এতিয়া অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ এটা গৰু আশ্ৰয়গৃহতে সীমাবদ্ধ।

লগতে পঢ়কঃ Domestic methods of rearing rabbits : ঘৰতে শহা পহু পালনৰ পদ্ধতি

English Summary: World's smallest cow Punganur

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.