1. এগ্ৰিপেডিয়া

ডিচেম্বৰ মাহত কি কি পাচলিৰ খেতি কৰিলে লাভবান হ’ব কৃষকসকল?

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Vegetables Farming in December Month
Vegetables Farming in December Month

প্ৰতিবিধ শস্য ৰোপণ কৰাৰ উপযুক্ত সময় আছে আৰু সঠিক সময়ত যদি কৃষকসকলে এই সশ্যসমূহ ৰোপণ কৰে, তেনেহ'লে উৎপাদন ভাল হয়। যদি শস্যবোৰ সময়ৰ আগতে বা সময়ৰ পিছত ৰোপণ কৰা হয়, ই শস্যৰ উৎপাদন আৰু মানদণ্ড প্ৰভাৱিত কৰে, যাৰ ফলত কৃষকসকলে কেতিয়াবা লোকচানৰ সন্মুখীন হ'ব লগা হয়। এনে পৰিস্থিতিত কৃষি জাগৰণে অহা মাহত অৰ্থাৎ ডিচেম্বৰ মাহত খেতি কৰিব পৰা আৰু ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পৰা এনে কিছুমান পাচলিৰ বিষয়ে আপোনাৰ বাবে তথ্য আনিছে। এই পাচলিবোৰ খেতি কৰাৰ ব্যয় আন শস্যতকৈ কম আৰু কম সময়ৰ ভিতৰত লাভো অধিক হয়।

পালেং শাক 

পালেং শাকৰ শস্যৰ বাবে ঠাণ্ডা বতৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ উন্নত প্ৰকাৰৰ বিষয়ে ক'লে, পাঞ্জাৱ সেউজ আৰু পঞ্জাৱ বাছনি উচ্চ উৎপাদনশীল প্ৰকাৰৰ ভিতৰত জনা জাত। ইয়াৰ উপৰিও, অন্যান্য উন্নত প্ৰকাৰৰ পালেং শাকৰ ভিতৰত আছে পূজা জ্যোতি, পুচা পালক, পুচা হৰিত, পুচা ভাৰতী ইত্যাদি। কৃষকসকলে ডিচেম্বৰ মাহত খেতি কৰি ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে।

মূলা

মূলা ডিচেম্বৰ মাহত খেতি কৰিব পাৰি। কাৰণ ঠাণ্ডা বতৰ ইয়াৰ শস্যৰ বাবে উপযুক্ত বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ শস্যৰ পৰা ভাল উৎপাদন প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ জৈৱিক লোম বা চেণ্ডি লোম মাটি সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ। বজাৰত বহুতো উন্নত প্ৰকাৰ আছে যাৰ ভিতৰত আছে জাপানীজ হোৱাইট, পুচা নেটিভ, পুচা চেটকি, আৰ্কা নিশান্ত, জৌনপুৰী, বম্বে ৰেড, পুচা ৰেশ্মী, পাঞ্জাৱ আগেটি, পাঞ্জাৱ হোৱাইট, আই.এইচ. আৰ1-1 আৰু কল্যাণপুৰ হোৱাইট ভাল উৎপাদনৰ বাবে জনাজাত।

বেঙেনা খেতি

ইয়াৰ খেতিৰ বাবে ঠাণ্ডা পৰিৱেশৰ প্ৰয়োজন। এনে পৰিস্থিতিত, আপুনি আগন্তুক ঋতুত ইয়াক খেতি কৰি ভাল লাভলাভ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।

শীতকালৰ বাবে উপযুক্ত বন্ধাকবি খেতি

বন্ধাকবিক শীতকালীন পাচলিৰ ৰজা বুলি কোৱা হয়। শীতকালত ইয়াক খেতি কৰাটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ। আপুনি ইয়াক সকলো ধৰণৰ ভূমিত বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। কিন্তু মনত ৰাখিব যে নিষ্কাশনৰ সৈতে পাতল ভূমি ইয়াৰ বাবে আটাইতকৈ উপযুক্ত বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ উন্নত প্ৰকাৰবোৰৰ ভিতৰত আছে সোণালী একৰ, পুচা মুক্তি, পুচা ড্ৰামহেড, কে-ভি, প্ৰাইড অফ ইণ্ডিয়া, কোপান হেগেন, গংগা, পুচা চিন্থেটিক, শ্ৰী গণেশ গোল, হাৰিয়ানা, কাবেৰী, বজৰং ইত্যাদি। এই প্ৰকাৰবোৰৰ গড় উৎপাদন ক্ষমতা হৈছে প্ৰতি একৰত 75-80 কুইন্টল।

লগতে পঢ়ক-অসম মিলেট মিছন কি? অসমৰ কোনকেইখন জিলা সামৰি লোৱা হৈছে এই মিছনৰ অধীনত?

English Summary: Vegetables Farming in December Month

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.