1. এগ্ৰিপেডিয়া

আমেৰিকান কৃষকসকল কিয় ভাৰতীয় কৃষকতকৈ কিয় আগবঢ়া? কাৰণটো জানক

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Indian Farmer VS American Farmer
Indian Farmer VS American Farmer

ভাৰত হৈছে কৃষকৰ দেশ। গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ সৰহসংখ্যক লোক আজিওঁ খেতি কৰি জীৱিকা অৰ্জন কৰে। কিন্তু আপুনি জানেনে যে আমাৰ দেশৰ বাহিৰেও উন্নত দেশবোৰতো কৃষি কাৰ্যৰে জীৱিকা নিৰ্বাহ কৰা লোক আছে। হয়? তাতো, কৃষকসকলে খেতিৰ পৰা জীৱিকা উপাৰ্জন কৰে।

আমেৰিকাক সমগ্ৰ বিশ্বৰ আটাইতকৈ শক্তিশালী দেশ বুলি কোৱা হয়। প্ৰায়ে দেখা গৈছে যে ভাৰতৰ দৰে বিদেশত খেতি আছে নে নাই, তাত থকা কৃষকসকলেও আমাৰ দেশৰ কৃষক ভাতৃসকলৰ দৰে পথাৰত কাম কৰে নেকি তাক লৈ মানুহ কৌতূহলী। গতিকে আজি এই প্ৰবন্ধটোৰ জৰিয়তে এই সকলো বোৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ জানিবলৈ চেষ্টা কৰোঁ আহক।

প্ৰায় 26 লাখ কৃষক আছে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত

এটা প্ৰতিবেদনে দেখুৱাইছে যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত কৃষকৰ সংখ্যা ২৬ লাখলৈকে। এইটোও খবৰ পোৱা গৈছে যে ইয়াত কৃষকসকলৰ প্ৰায় ২৫০ হেক্টৰ মাটি আছে। আমেৰিকাৰ কৃষক আৰু ভাৰতৰ কৃষকৰ মাজৰ পাৰ্থক্য ইমানেই যে আমাৰ দেশৰ কৃষক ভাতৃসকল কৃষিৰ সৈতে আৱেগিকভাৱে জড়িত হৈ আছে। কিন্তু তাত থকা কৃষকসকল কম আৱেগিক, বাণিজ্যিকভাৱে অধিক সংযুক্ত।

ভাৰতত, কৃষকসকলৰ প্ৰতিচ্ছবি আগতে নিৰক্ষৰ লোকসকলৰ মাজত কৰা হৈছিল, কিন্তু লাহে লাহে এতিয়া শিক্ষিত কৃষকসকলেও খেতি কৰি ভাল লাভ অৰ্জন কৰিছে। একে সময়তে, আমেৰিকাৰ বেছিভাগ কৃষক ডিগ্ৰী ধাৰক। অধিক শিক্ষিত হোৱাৰ বাবে, তেওঁ কৃষিৰ ক্ষেত্ৰত নতুন কৌশল ব্যৱহাৰ কৰে।

এই ফল আৰু পাচলিবোৰ আমেৰিকাত আটাইতকৈ সচৰাচৰ ৰোপণ কৰা হয়

ভাৰতৰ কৃষকসকলে প্ৰায় সকলো ধৰণৰ খেতি কৰে। কিন্তু আমেৰিকাৰ কৃষকসকলে নিম্নলিখিত খেতি আটাইতকৈ বেছি কৰে, যাৰ পৰা তেওঁলোকে বহুগুণে লাভ প্ৰাপ্ত কৰে।

আমেৰিকাত ৰোপণ কৰা মুখ্য ফল আৰু পাচলি

ফল: ষ্ট্ৰবেৰী আপেল, কমলা, কল, মছমি, তৰমুজ, মধুৰি, অমিতা, ব্লুবেৰী, ক'লা বেৰী ইত্যাদি।

পাচলি: আলু, বিলাহী, চুইছ চাৰ্ড, তিয়ঁহ, ভেণ্ডি, গাজৰ, নহৰু আদি পাচলি খেতি কৰা হয়।

কৃষকৰ উপাৰ্জন

আজিৰ সময়ত, ভাৰতৰ কৃষকসকলে বহুতো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কৌশল ব্যৱহাৰ কৰি খেতিৰ পৰা লাভ উপাৰ্জন কৰি আছে। চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি, ২০১৯-২০২০ বৰ্ষত কৃষকৰ উপাৰ্জন ৭ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে।

একেদৰে, আমেৰিকাৰ কৃষকসকলৰ উপাৰ্জনো বৃদ্ধি পাইছে। যদি দেখা যায়, কৃষকজনৰ উপাৰ্জন এবছৰত গড়ে প্ৰায় 70 ৰ পৰা 80 লাখ টকা।

লগতে পঢ়ক-বাহঁৰ পৰা ইথানল প্ৰস্তত কৰাৰ পৰিকল্পনা চৰকাৰৰ; মঙললদৈত স্হাপন কৰা হ’ব সৰ্ববৃহৎ প্ৰকল্পটো

English Summary: Indian Farmer VS American Farmer

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.