1. এগ্ৰিপেডিয়া

কৃষিৰ সৈতে জড়িত ১০টা ব্যৱসায়িক ধাৰণা যি কম সময়ত দিব আপোনাক অধিক উপাৰ্জন

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Top 10 Business Ideas related to Agriculture
Top 10 Business Ideas related to Agriculture

ভাৰত এখন কৃষিজাত দেশ। আমাৰ দেশত বহুতো গাওঁ আছে, যাৰ বাবে গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ বেছিভাগ লোক কৃষিৰ সৈতে জড়িত আৰু ইয়াৰ পৰা জীৱিকা অৰ্জন কৰে, কৃষি হৈছে আমাৰ দেশৰ অৰ্থনৈতিক ব্যৱস্থাৰ আধাৰ। এইটো এটা মুখ্য কাৰণ কিয় এতিয়া পৰম্পৰাগত কৃষিৰ সৈতে, কৃষি-আধাৰিত ব্যৱসায়ৰ প্ৰৱণতাও বৃদ্ধি পাইছে। এনে পৰিস্থিতিত, বিশেষ কথাটো হ'ল যদি আপুনি কৃষিত যোগদান কৰি আপোনাৰ ব্যৱসায় বৃদ্ধি কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি কৃষি কৰিব লগা হোৱাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়।

আজি আমি এই প্ৰবন্ধটোত কৃষিসম্পৰ্কীয় এনে ১০ টা ব্যৱসায়িক ধাৰণা আপোনাৰ ওচৰলৈ আনিছোঁ, যিটো গ্ৰহণ কৰি আপুনি কেৱল ভাল লাভ অৰ্জন কৰাই নহয়, পৰিৱেশো সুৰক্ষিত ৰখাত অৰিহণা যোগাব পাৰে।

কৃষি সম্পৰ্কীয় ব্যৱসায়িক ধাৰণা

কাঠফুলা খেতি (Mushroom Cultivation)

নিৰামিষভোজীসকলৰ হৃদয়ত কাঠফুলাৰ এক বেলেগ স্থান আছে। মানুহে ইয়াক অতি আগ্ৰহেৰে খাবলৈ ভাল পায়। প্ৰ'টিনৰ বিষয়ে ক'লে, কাঠফুলাত যথেষ্ট প্ৰ'টিন থাকে আৰু আটাইতকৈ ভাল কথাটো হ'ল আপুনি কাঠফুলা খেতি কৰিবলৈ হাল বা যথেষ্ট মাটি থকাৰ প্ৰয়োজন নাই। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি এটা কোঠাত কাঠফুলা খেতি কৰিব পাৰে। সকলো প্ৰজাতিৰ কাঠফুলাৰ ভিতৰত, বুটাম কাঠফুলা আটাইতকৈ বেছি চাহিদা আছে। বুটাম কাঠফুলা মুঠ কাঠফুলাৰ ৭৩% খেতি কৰা হয়। ভাৰতত বাৰ্ষিক কাঠফুলাৰ উৎপাদন ৪.৩ শতাংশ বৃদ্ধি হোৱা দেখা গৈছে।

জৈৱিক সাৰৰ ব্যৱসায়  (Organic Fertilizer Business)

জৈৱিক সাৰ উৎপাদন ব্যৱসায় এনেকুৱা এটা ব্যৱসায়। যিটো যিকোনো কৃষকে সহজে আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু এই ব্যৱসায় কেতিয়াও বন্ধ নহয় কিয়নো যিকোনো বাগিচা, খেতি বা উদ্ভিদৰ ভাল বিকাশৰ বাবে সকলোকে জৈৱিক সাৰৰ প্ৰয়োজন, তেনেহ'লে জৈৱিক সাৰ উৎপাদনৰ ব্যৱসায় আপোনাৰ বাবে এক ভাল বিকল্প হ'ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি সদায় অনুসন্ধান কৰি থাকিব লাগে আৰু লগতে মানুহে এনে ধৰণৰ জৈৱিক খাদ্য সাৰৰ যথেষ্ট বিচাৰে আৰু কোনবোৰ সাৰ কোনটো শস্যৰ বাবে ভাল সেই বিপণনটো বিচাৰি উলিয়াব লাগে।

ফলৰ ৰস উৎপাদন ব্যৱসায় (Fruit Juice Production Business)

যিকোনো ফল বা ইয়াৰ ৰস খোৱাটো আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। চিকিৎসক বা জিম প্ৰশিক্ষকে সদায় আমাক ৰস খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে কিয়নো ফলৰ ৰসত উপযুক্ত পুষ্টি থাকে। যদি আপুনি যিকোনো ব্যৱসায়ত আগবাঢ়িব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি ফলৰ ৰসৰ ব্যৱসায়ত আপোনাৰ ভাগ্য পৰীক্ষা কৰিব পাৰে। আপুনি এই ব্যৱসায়ৰ বাবে যথেষ্ট মূলধন বিনিয়োগ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই, আপুনি আপোনাৰ গাওঁ বা ওচৰৰ বজাৰৰ পৰা সাধাৰণ বিক্ৰেতাৰ দৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ পিছত, আপোনাৰ বৰ্ধিত উপাৰ্জনৰ সৈতে, আপুনি ৰস পেক আৰু বিক্ৰী কৰিব পাৰে আৰু বজাৰত চলি থকা পেকেট যুক্ত ফলৰ ৰস ব্ৰেণ্ডৰ সৈতে প্ৰতিযোগিতা কৰিব পাৰে আৰু লাখ লাখ উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

কুকুৰা পামৰ ব্যৱসায় (Poultry Farm Business)

আপোনালোক সকলোৱে নিশ্চয় কোনো সময়ত অথবা প্ৰতি দেওবাৰে বা সোমবাৰে কণী খায়। এনে পৰিস্থিতিত, আপুনি নিশ্চিতভাৱে ব্যৱসায় এটা আৰম্ভ কৰিবলৈ কুকুৰা ফাৰ্ম খোলাৰ কথা ভাবিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি কুকুৰা ৰাখিবলৈ গৰাঁল আৰু চৰণৰ ব্যৱস্থা কৰিব লাগিব। যদি আপুনি সৰু পৰিমাণত কুকুৰা পামৰ ব্যৱসায় কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি প্ৰায় ৫০ হাজাৰ মূলধন ৰাখিব লাগিব। আপুনি কুকুৰা, ভানৰাজা, গ্ৰামপ্ৰিয়া, কৃষ্ণ, কদকনাথ আদিৰ দৰে ভাল প্ৰজাতিৰ কুকুৰা বাছনি কৰিব পাৰে। আমি আপোনাক কওঁ যে কণী উৎপাদনত ভাৰত তৃতীয় স্থানত আছে। আপুনি এই ব্যৱসায়টো কৰি ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে।

স্পাইচ ব্যৱসায় (Spices Business)

মচলা হৈছে আমাৰ জীৱনত দৈনিক ব্যৱহৃত বস্তুবোৰৰ ভিতৰত এটা। যিকোনো সুস্বাদু খাদ্যত ভাল মচলা থকাটোৱে এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।  সেয়েহে ইয়াৰ ব্যৱসায় কোনো ক্ষেত্ৰতে বিফল হ'ব নোৱাৰে। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি এই ব্যৱসায়টো সৰু পৰিমাণতো কৰি ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে, যাৰ পিছত আপুনি আপোনাৰ মচলাবোৰ পেকেটত পেক কৰিব পাৰে আৰু দূৰৱৰ্তী বজাৰলৈ বিতৰণ কৰিব পাৰে। আপুনি যিকোনো ঋতুতে মচলাৰ ব্যৱসায় কৰিব পাৰে। উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতক মচলাৰ সৰ্ববৃহৎ উৎপাদক হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

ফুলৰ ব্যৱসায় (Flower Business)

আজিকালি জন্মদিনত বিবাহ আৰু অন্যান্য মাংলিক কাৰ্যসূচীত ফুল ব্যৱহাৰ কৰা হয়, সেয়েহে যদি আপুনি ফুলৰ দোকান এখন আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপোনাক বেছি মূলধনৰ প্ৰয়োজন নহ'ব কিন্তু লাভ বহুত বেছি হ'ব। মনত ৰাখিব যে আপোনাৰ দোকানখন এনে এখন ঠাইত আছে য'ত ভাল মানুহ আহিব লাগিব। যদি আপুনি গাঁৱত থাকিও এই ব্যৱসায়ৰ সৈতে জড়িত থাকিব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি ফুলখেতি কৰি দোকানীসকলক বিক্ৰী কৰিও ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে।

ভেষজ ঔষধৰ ব্যৱসায় (Herbal Medicine Business)

বজাৰত বনৌষধিৰ চাহিদা বহুত বেছি। যদি আপোনাৰ অলপ মাটি আছে আৰু আপোনাৰ বনৌষধিৰ বিষয়ে জ্ঞান আছে, আপুনি আপোনাৰ খেতিপথাৰত ঔষধি বনৌষধি খেতি কৰা আৰম্ভ কৰিব পাৰে। কিন্তু যদি আপোনাৰ বনৌষধিৰ বিষয়ে বেছি জ্ঞান নাই,  তেন্তে প্ৰথমে আপুনি আয়ুৰ্বেদ প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰত প্ৰশিক্ষণ ল'ব লাগিব। তাৰ পিছত আপুনি এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰি ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে, ভেষজ ঔষধবোৰ শৰীৰৰ বাবে মাৰাত্মক নহয় আৰু সেইবোৰে মূলৰ পৰা ৰোগ ধ্বংস কৰে, সেয়েহে সেইবোৰৰ চাহিদা অধিক।

দুগ্ধ পালনৰ ব্যৱসায় (Dairy Farming Business)

দুগ্ধ পালন হৈছে ভাৰতত আটাইতকৈ সচৰাচৰ কৰা ব্যৱসায়, যি হৈছে আটাইতকৈ লাভজনক ব্যৱসায়। দুগ্ধ ব্যৱসায়ত পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতা আৰু মানদণ্ডৰ ওপৰত বিশেষ গুৰুত্ব দিয়া হয়, দুগ্ধ পাম অৰ্থাৎ গাখীৰ উৎপাদনব্যৱসায় ভাৰতত সহজে কৰিব পাৰি কিয়নো ভাৰতত কৃষি খণ্ড উচ্চ আৰু এই ব্যৱসায়ত প্ৰয়োজনীয় পশুখাদ্য সহজে উপলব্ধ হ'ব। আমি আপোনাক কওঁ যে গাখীৰ উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰতো ভাৰতৰ প্ৰথম স্থান আছে। বিশ্বৰ গাখীৰ উৎপাদনৰ 17% হৈছে ভাৰত। আপুনি সৰু পৰিমাণতকৈ কম মূলধনৰ সৈতে দুগ্ধ পাম এখন আৰম্ভ কৰিব পাৰে, যদি আপুনি সময়ৰ সৈতে ইয়াত উপাৰ্জন বিনিয়োগ কৰে, ই কেইবছৰমানৰ ভিতৰত এটা ডাঙৰ ব্যৱসায় হ'ব পাৰে।

মৌপালন ব্যৱসায় (Bee Keeping)

খাদ্যৰ পৰা উপাসনা আৰু এনে সকলো বস্তুত মৌ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, লগতে ইয়াত ভিটামিন সমৃদ্ধ থাকে, সেয়েহে যদি আপুনি মৌপালনৰ ব্যৱসায় কৰে, তেন্তে আপুনি ইয়াৰ পৰা ভাল টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি মাত্ৰ ১০ টা বাকচৰ সৈতে সৰু স্কেলত মৌপালন ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু আপোনাৰ ব্যৱসায় এবছৰত ৩০ টা বাকচলৈ লৈ যাব পাৰে। ইয়াত, আপুনি ভাল প্ৰজাতিৰ মৌমাখি বাছনি কৰিব লাগিব আৰু সেইবোৰ ৰাখিবলৈ ব্যৱস্থা কৰিব লাগিব। মনত ৰাখিব, আপুনি ইয়াক য'তেই আৰম্ভ কৰে, ফুল আৰু ফলগছ থাকিব লাগে, যাৰ ফলত মৌমাখিৰ বাবে পৰাগ বিচাৰি পোৱা সহজ হ'ব আৰু যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি আপোনাৰ নিকটতম কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ পৰাও প্ৰশিক্ষণ ল'ব পাৰে।

মীন পালন (Fish Farming)

মাছ খেতি কৰাটো উপাৰ্জনৰ এটা ডাঙৰ উৎস বুলি গণ্য কৰা হয়। এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ আগতে, আপুনি প্ৰশিক্ষণ লোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ যাতে আপুনি আপোনাৰ মূলধন লাভলৈ ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ শিকিব পাৰে। লগতে, যদি আপুনি এটা টেংকত ৫০০ ৰ পৰা ৬০০ মাছ ৰাখে, তেন্তে ১ মাহৰ পিছত আপুনি ইয়াৰ পৰা ২০ ৰ পৰা ২৫ হাজাৰ  লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে। ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ জলজ পালনৰ জৰিয়তে মাছৰ দ্বিতীয় মুখ্য উৎপাদক। বিশ্বব্যাপী মাছ উৎপাদনৰ প্ৰায় ৭.৭ শতাংশ ভাৰত আৰু থলুৱা মাছ উৎপাদনৰ বিশ্বব্যাপী ৰপ্তানিৰ ক্ষেত্ৰত চতুৰ্থ স্থানত আছে।

 লগতে পঢ়ক-মালেছিয়াত কৰ্মৰত জ্যোতিকনৰ কৃষিকৰ্মৰে বিকল্প সংস্হাপনৰ সন্ধান

English Summary: Top Business Ideas related to Agriculture

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.