MFOI 2024 Road Show
  1. সফল কাহিনী

মুকুতা খেতিৰ জৰিয়তে ২০ লাখৰো অধিক উপাৰ্জন কৰা মহিলাৰ সফল কাহিনী!

KJ Staff
KJ Staff
মুকুতা খেতি এক লাভজনক ব্যৱসায়
মুকুতা খেতি এক লাভজনক ব্যৱসায়

এলবাৰ্ট আইনষ্টাইনে এবাৰ কৈছিল, "আপুনি সদায় যি কৰিছিল, আপুনি সদায় যি পাইছিল সেয়া আপুনি সদায় পাব", উৰিষ্যাৰ বালাচোৰ জিলাৰ ড০ নীনাই এই বিষয়ে ভালদৰে অৱগত আছিল যেতিয়া তেওঁ উচ্চ বেতনৰ কৰ্পোৰেট চাকৰি এৰি মুকুতা খেতি কৰিবলৈ মনস্ত কৰিছিল। প্ৰাণীবিজ্ঞানত পিএইচডি কৰা নীনাই পূৰ্বতে ১২ বছৰ উৰিষ্যা প্ৰশাসনিক বিষয়া হিচাপেও কাম কৰিছিল।

আনকি দুটা একেবাৰে বেলেগ বৃত্তিত কাম কৰাৰ পাছতো, তেওঁ নেতিবাচক কথাবোৰ বুজি পোৱা স্বত্বেও মুক্তা খেতিৰ বিপদাশংকা ল'বলৈ ভয় কৰা নাছিল । তেওঁ প্ৰত্যাহ্বানটো স্বীকাৰ কৰিছিল আৰু তাইৰ বাগিচাৰ এটা কংক্ৰিট টেংকত মুক্তা খেতি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। তাই প্ৰথম দুবছৰত বিশেষ তেনে উপাৰ্জন নাছিল, কিন্তু তৃতীয় বছৰত বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।

মুক্তা খেতিৰ পৰা মুঠ উপাৰ্জন (Total earning from pearl farming)

বৰ্তমানৰ মুকুতা খেতিৰ পৰা ৰাজহ তাইৰ ছয়টা পুখুৰীৰ পৰা প্ৰতি বছৰে ১০ ৰ পৰা ১২ লাখ টকালৈকে হয়। তাৰ বাহিৰে, তাই মুক্তাৰ তলত মাছ পালন কৰি টকা উপাৰ্জন কৰে। স্নাতকোত্তৰ সময়ত সামুদ্ৰিক পৰিস্থিতিতন্ত্ৰৰ বিষয়ে বিতংভাৱে শিকাৰ পিছত, নীনাই জানিছিল যে দুয়োটা একেলগে উন্নতি কৰিব পাৰি।

স্থানৰ বুদ্ধিমত্তাৰে ব্যৱহাৰ কৰাৰ সৈতে, আজি, তাইৰ বাৰ্ষিক উপাৰ্জন প্ৰায় ২০ লাখ টকা - যিটো তাই প্ৰথম আৰম্ভ কৰাৰ সময়ত কল্পনা কৰিব নোৱাৰিছিল।

যদিও, তেওঁ ভুৱনেশ্বৰৰ চেণ্ট্ৰেল ইনষ্টিটিউট অফ মিঠা পানীৰ জলজ পালন (চিআইএফএ)ত পাৰ্ল ফাৰ্মিং ট্ৰেইনিং পাঠ্যক্ৰম গ্ৰহণ কৰিছিল, তেওঁ কেৱল পৰীক্ষণ আৰু ত্ৰুটিৰ জৰিয়তে সফল হৈছিল।

নীনাই বিশ্বাস কৰে যে আজিৰ যুগত যিকোনো লোকে ইণ্টাৰনেটৰ পৰা কাৰিকৰী তথ্য আহৰণ কৰিব পাৰে কিন্তু যেতিয়া আপুনি এইটো ব্যৱহাৰিকভাৱে কৰে তেতিয়াও যথেষ্ট পাৰ্থক্য আছে।

মুকুতা খেতি এটা অত্যন্ত লেহেম আৰু ক্লান্তিকৰ প্ৰক্ৰিয়া যাৰ বাবে যথেষ্ট ধৈৰ্য্যৰ প্ৰয়োজন। তত্বাৱধান যথেষ্ট, মৃত্যুৰ হাৰ উচ্চ আৰু এটা মুক্তা গঠন হ'বলৈ ১.৫ বছৰ লাগে। সেয়েহে, যদি আপুনি এজন প্ৰাৰম্ভিক ব্যক্তি, ইয়াক আপোনাৰ উপাৰ্জনৰ প্ৰাথমিক উৎস নকৰিব।

ড০ নীনা, প্ৰগতিশীল মুকুতা খেতিয়ক, উৰিষ্যা
ড০ নীনা, প্ৰগতিশীল মুকুতা খেতিয়ক, উৰিষ্যা

পাৰ্ল-ফিছ ফাৰ্মিং মডেল: দুগুণ উপাৰ্জন (Pearl-Fish Farming Model: The Twin Benefits)

নীনাই এটা ১০ এক্স ৬ ফুট কংক্ৰিট টেংক নিৰ্মাণ কৰিছিল আৰু অস্ত্ৰোপচাৰৰ সঁহাৰি, ঔষধ, এটা এমোনিয়া মিটাৰ, পিএইচ মিটাৰ, থাৰ্মোমিটাৰ, এণ্টিবায়টিক, এটা মুখ খোলা আৰু এটা মুক্তা নিউক্লিয়াছ কিনিছিল।

তেওঁ লগতে প্লাঙ্কটনও কিনিছিল, যি জলজ জন্তুৰ বিকাশৰ বাবে প্ৰয়োজনীয়, লগতে মুছেলবোৰৰ বাবে খাদ্য।

তাই বৰ্ণনা কৰে, "পুখুৰীলৈ স্থানান্তৰ কৰাৰ আগতে মুছেলবোৰ মিঠা পানীত ২৪ ঘণ্টাৰ বাবে ৰখা হয়।" পৰৱৰ্তী ২-৩ সপ্তাহৰ বাবে, তেওঁলোকৰ খোৱাৰ প্ৰকাৰ, জীয়াই থকাৰ হাৰ, শুকান হোৱা আৰু পানীৰ স্তৰৰ ওপৰত নজৰ ৰাখিব লাগিব। সেইবোৰৰ বিকাশৰ আৰ্হি চিনাক্ত কৰাৰ পিছত, আপুনি পৰৱৰ্তী পদক্ষেপলৈ আগবাঢ়িব পাৰে, যি নিউক্লিয়াছটো মুছেলবোৰত ৰাখিছে। নীনাই পুখুৰীৰ ভিতৰত ৩ ফুট ৰখা ফলৰ ট্ৰেত মুছেলবোৰ ৰাখে। ট্ৰেবোৰৰ শেষটো ৰচীৰে বান্ধি দিয়া হয়। ৰছীৰ আনটো মূৰ খুটাৰে বান্ধি থোৱা হয় যাতে সিহঁত ওপঙি থাকে।

প্ৰায় এবছৰৰ ভিতৰত, নীনাই সেই মুছেলবোৰৰ পৰা মুক্তা চপোৱাত সক্ষম হয়।

ইফালে, তেওঁ জলজ পালনৰ জৰিয়তে কাৰ্প মাছ পালন কৰে। মাছটোৰ যত্ন লওঁতে, তাই প্ৰতিদিনে দুঘণ্টাৰ বাবে ট্ৰেবোৰ আঁতৰ কৰে।

"মুছেলবোৰে মাছৰ আৱৰ্জনাবোৰ প্ৰাকৃতিক ভাৱে বিশুদ্ধ কৰে।" প্লাঙ্কটনে মাছৰ মল-মূত্ৰ শোষণ কৰে যিহেতু সেইবোৰ পচনশীল। মুছেলবোৰে প্লাঙ্কটন গ্ৰহণ কৰে। নীনাই আগলৈ কয়, "উৎপাদনশীলতাক উৎসাহিত কৰিবলৈ আৰু এক স্বাস্থ্যকৰ পৰিস্থিতিতন্ত্ৰৰ প্ৰচাৰ কৰিবলৈ মই পুখুৰীটোত চূণ প্ৰয়োগ কৰোঁ।"

তেওঁৰ জ্ঞান আনলৈ প্ৰসাৰিত কৰে: (Extends her Knowledge to Other)

মুকুতা খেতিৰ প্ৰচাৰত অসামান্য অৱদানৰ বাবে চিআইএফএ-ৰ দ্বাৰা স্বীকৃত নীনাই ৰাজস্থান আৰু উত্তৰ প্ৰদেশৰ কৃষকসকলক প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰে। তাই এতিয়া প্ৰায় ৪০০ কৃষকক প্ৰশিক্ষণ দিছে। ৫,০০০ টকাত তেওঁ তিনিদিনীয়া পাঠ্যক্ৰম এটা প্ৰদান কৰে য'ত কাৰিকৰী জ্ঞান আৰু ব্যৱহাৰিক পৰীক্ষা দুয়োটা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে।

লগতে পঢ়কঃ পথাৰত পুখুৰী বনাই কেনেকৈ কৰিব মুকুতা খেতি?

English Summary: Successful pearl Farmer from Orissa

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.