MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

পথাৰত পুখুৰী বনাই কেনেকৈ কৰিব মুকুতা খেতি?

KJ Staff
KJ Staff
Pearl Farming a Profitable Business
Pearl Farming a Profitable Business

আজিৰ বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ মাজত  জীৱিকা অৰ্জনৰ বাবে অৰ্থনৈতিক পৰিস্থিতি শক্তিশালী কৰাটো মানুহৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে। একে সময়তে সকলো ৰাজ্যৰ বেছিভাগ কৃষকে কৃষি আৰু তেওঁলোকৰ আগ্ৰহৰ প্ৰতি আগ্ৰহী। সাম্প্ৰতিক সময়ত, কৃষি এক ব্যৱসায় হৈ পৰিছে য'ত কৃষকসকলে বিনিয়োগতকৈ অধিক লাভ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰিবলৈ কৃষিত নতুন প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। একেধৰণৰ ঘটনা মধ্য প্ৰদেশ অঞ্চলৰ খাণ্ডৱাৰ মান্ধাটা অঞ্চলৰ পৰা আহিছে। য'ত মুকুতা খেতিৰ ওপৰত যথেষ্ট গুৰুত্ব দিয়া হৈছে। হয়, মন্ধাটাত মুকুতা খেতি আবকাৰী বিভাগৰ এজন অৱসৰপ্ৰাপ্ত আবকাৰী বিষয়া সুৰেন্দ্ৰপাল সিংহ চোলাঙ্কীয়ে আৰম্ভ কৰিছিল, যি তেওঁক অধিক লাভৱান কৰি তুলিছে। এই মুকুতা খেতিৰ পৰা কেনেদৰে লাভ কৰিব পাৰি আহঁক সেই সম্পৰ্কে আজি কিছু কথা আলোচনা কৰো-

ইয়াৰ বাবে, প্ৰথম দুই হাজাৰ উৎপাদনশীল মুকুতাৰ পৰা ৫,০০ মণিৰ সংখ্যা হ'ব । একেদৰে, ক্ৰমান্বয়ে ৫০০ৰ পিছত ১,০০০ মুক্তা খেতি কৰা হ'ব । এনেদৰে, মুক্তা উৎপাদক উদ্যোগ বৃদ্ধি হ'ব।

পথাৰত পুখুৰী বনাই মুকুতা খেতি কৰিব পাৰি (Farming Can be Done by Making a Pond in the Field)

  • প্ৰাকৃতিক মুকুতা উৎপাদনৰ বাবে মুকুতা খেতি কৰা হয় । ইয়াৰ বাবে, পুখুৰী ব্যৱহাৰ কৰা হয় । মুকুতাৰ খেতিৰ বাবে প্ৰায় দহ গুণ দহ আকাৰৰ পুখুৰীৰ প্ৰয়োজন।

  • প্ৰথমতে, ইয়াৰ খেতিৰ বাবে ঝিনুক সংগ্ৰহ কৰিব লাগিব।

  • সংগ্ৰহ কৰাৰ পিছত, প্ৰতিটো চিপিত এটা সৰু ষ্টাইল ক্ৰিয়াৰ পিছত, ইয়াৰ ভিতৰত চাৰিৰ পৰা ছয় মিটাৰ ব্যাসৰ এটা সৰল বা ডিজাইন কৰা এটা যেনে গণেশ বুধ পুষ্পক আকৃতি ইত্যাদি সুমুৱাই দিয়া হয়।

  • তাৰ পিছত চিপি বন্ধ কৰা হয়। ইয়াক বন্ধ কৰাৰ পিছত, অয়েষ্টাৰবোৰ নাইলন বেগত ১০ দিনৰ বাবে এণ্টিবায়টিক আৰু প্ৰাকৃতিক পশুখাদ্যত ৰখা হয় । সেইবোৰ প্ৰতিদিনে পৰীক্ষা কৰা হয় ।

  • ইয়াৰ পিছত সকলো অয়েষ্টাৰ পুখুৰীত ৰখা হয়। মণিবোৰ নাইলন বেগুত ৰখা হয় আৰু বাঁহ বা পিভিচি পাইপৰ সহায়ত টাঙি দিয়া হয় আৰু এক মিটাৰ গভীৰতাত পুখুৰীত এৰি দিয়া হয়। ভিতৰৰ পৰা ওলাই অহা পদাৰ্থটো চিপিৰ চাৰিওফালে জমা হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু শেষত ই মুকুতাৰ ৰূপ লই ।

এটা মুকুতাৰ মূল্য হৈছে ১০ ৰ পৰা ২৫ টকা (The Cost of One Pearl is 10 to 25 Rupees)

মুকুতাৰ খেতিৰ ব্যয়ৰ বিষয়ে ক'লে, পুখুৰীটো প্ৰস্তুত কৰিবলৈ গাঁথনি স্থাপনত  ১০ ৰ পৰা ১২ হাজাৰ টকা ব্যয় হয়। পুখুৰীত উৎপাদিত প্ৰতিটো মুকুতাৰ মূল্য বজাৰত ১০ ৰ পৰা ২৫ টকা ।

লগতে পঢ়কঃ মিছা মাছ পালনেৰে উপাৰ্জন কৰক লাখ টকা, কেনেকৈ কৰিব ইয়াৰ ব্যৱসায়

English Summary: Pearl Farming in Assam a profitable Business

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.