MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

জাপানলৈ ৰপ্তানি বিহাৰৰ মাখানা; দুবছৰত ২০ নিযুতৰো অধিক ব্যৱসায়!

KJ Staff
KJ Staff
Makhana
Makhana

কৃষিৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতে এটা নতুন অধ্যায় সৃষ্টি কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। যোৱা কেইবছৰমানত, দেশৰ কৃষিজাত সামগ্ৰীবোৰ বিদেশী পছন্দ হৈ পৰিছে। আনহাতে বিহাৰত বৃহৎ পৰিমাণত উপলব্ধ মাখনাবোৰ জাপানলৈ ৰপ্তানি কৰা হৈছে। কৃষকসকলে ইয়াৰ দ্বাৰা পোনপটীয়াকৈ লাভান্বিত হৈছে, লগতে দেশৰ অৰ্থনীতি বৃদ্ধি কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় কৃষি ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী শোভা কাৰান্দলাজে এই সন্দৰ্ভত কিছু তথ্য শ্বেয়াৰ কৰিছে।

এই তথ্য শ্বেয়াৰ কৰি তেওঁ লিখিছিল যে স্বাধীন ভাৰতৰ ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে দূৰৱৰ্তী অঞ্চলৰ কৃষিজাত সামগ্ৰীয়ে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বজাৰত নিজৰ ছাপ ৰাখিছে। তেওঁ কয় যে ভাৰত চৰকাৰে ইয়াৰ প্ৰচেষ্টাৰ জৰিয়তে কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন দুগুণ কৰিবলৈ চেষ্টা আব্যাহত ৰাখিছে। যাৰ ফলত ভাৰতৰ কৃষি লাভজনক হৈ উঠিছে আৰু অৰ্থনীতি পুনৰুদ্ধাৰ হৈছে। ভাৰতৰ কোনবোৰ কৃষিজাত সামগ্ৰী বিদেশলৈ ৰপ্তানি কৰা হৈছে সেইবোৰ জানি লওঁ আহক-

বিহাৰৰ তৰুণ গাল্ফৰাজ নামৰ এগৰাকী ২৩ বছৰীয়া অভিযন্তা মানখানাৰ ব্যৱসায়ৰ জৰিয়তে উন্নতিৰ শীৰ্ষত উপনীত হৈছে। তেওঁ ২০২০ চনত মাত্ৰ ৪ লাখ টকাৰে কাৰখানাত উৎপাদনৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ ইয়াক মোডী ব্ৰেণ্ড নাম দিছে। মাখানাৰ মোডী ব্ৰেণ্ডে দুবছৰত দুই কোটিতকৈও অধিক ব্যৱসায় কৰিছে। ইয়াক বিদেশতো ৰপ্তানি কৰা হয়। ১০ জন লোকৰ সৈতে, বিহাৰৰ এই যুৱকজনৰ ব্যৱসায় যথেষ্ট ভালদৰে আগবাঢ়িছে।

বিহাৰৰ আম-লিচ্চি ইউকেৰ পছন্দ হৈ পৰিছে

বিহাৰত খেতি কৰা আম লিচু যুক্তৰাজ্যত (ইউকে) ভাল পোৱা হৈছে। কৃষি মন্ত্ৰী শোভা কাৰ্দানজালে শ্বেয়াৰ কৰা তথ্য অনুসৰি, ভাগলপুৰ যোৰদালু আম আৰু শাহী লিচ্চি যুক্তৰাজ্যলৈ ৰপ্তানি কৰা হয়। একে সময়তে, জাৰ্ডালু আম বাহৰেইনত প্ৰিয়।

দেশৰ ড্ৰেগন ফল লণ্ডন আৰু ডুবাইলৈ গৈ আছে

দেশত উৎপাদিত ড্ৰেগন ফল বিশ্বৰ দুখন ধনী দেশৰ ৰাজধানী লণ্ডন আৰু ডুবাইলৈ ৰপ্তানি কৰা হৈছে। কেন্দ্ৰীয় কৃষি ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী শোভা কাৰান্দলাজে শ্বেয়াৰ কৰা তথ্য অনুসৰি, গুজৰাটত উৎপাদিত ড্ৰেগন ফল লণ্ডনলৈ ৰপ্তানি কৰা হৈছে, আনহাতে মহাৰাষ্ট্ৰত উৎপাদিত ড্ৰেগন ফল ডুবাইলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে।

দেশত নিৰ্মিত গুড় ডুবাইলৈ ৰপ্তানি

দেশত নিৰ্মিত গুড় ডুবাইলৈ ৰপ্তানি কৰা হৈছে। যাৰ অধীনত কেৰালাৰ বিজনৌৰ আৰু ইডুক্কিত তৈয়াৰ কৰা গুড় ডুবাইলৈ ৰপ্তানি কৰা হয়। একেদৰে, হিমাচল আপেল কাটাৰ আৰু বাহৰেইনলৈ ৰপ্তানি কৰা হয়। একে সময়তে, উত্তৰাখণ্ডৰ ৰাগী ডেনমাৰ্কৰ প্ৰিয়।

লগতে পঢ়কঃ অসমৰ খাল-বিলত পৰি থকা 'মখনা'ৰ চোৰাং বেহা, যাৰ বজাৰ মূল্য প্রতিকেজিত ৫০০০ টকা

English Summary: Makahana News Bihar

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.