Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

National Youth Day 2022: ১২ জানুৱাৰীত কিয় উদযাপন কৰা হয় ‘ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ দিৱস

Wednesday, 12 January 2022 11:56 AM
Swami Vivekananda, Icon of Youth

Swami Vivekananda, Icon of Youth

১২ জানুৱাৰী স্বামী বিবেকানন্দৰ জন্মদিন । স্বামী বিবেকানন্দ হৈছে এনে এগৰাকী ব্যক্তিত্বৰ নাম যি কেৱল ভাষণৰ জৰিয়তে অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল এনে নহয় তেওঁৰ জীৱন দৰ্শনৰ দ্বাৰাও সকলোকে পথ প্ৰদৰ্শিত হৈছিল । তেওঁৰ জন্মদিনটো স্মৰণীয় আৰু যুৱসকলৰ বাবে এক অনুপ্ৰেৰণাদায়ক উৎস কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে প্ৰতি বছৰে ১২ জানুৱাৰীত সেয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ দিৱস উদযাপন কৰা হয় । এই বছৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২৫ সংখ্যক ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ মহোৎসৱ উদ্বোধন কৰিবলৈ ১২ জানুৱাৰীত পুডুচেৰী ভ্ৰমণ কৰিব  ।

ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ দিৱসৰ বিশেষত্ব নো কি আহক আমি আজি সেই বিষয়ে কিছু কথা আলোচনা কৰো-

ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ দিৱসৰ গুৰুত্ব  (Significance of National Youth Day)

ভাৰতক যুৱ সকলৰ দেশ বুলি গণ্য কৰা হয় । দেশৰ যুৱপ্ৰজন্মই দেশ আৰু বিশ্বৰ প্ৰতিটো ক্ষেত্ৰতে তেওঁলোকৰ সফলতা প্ৰাপ্ত কৰি আছে । একে সময়তে কৃষি খণ্ডই ও শেহতীয়া প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি কৃষিক এক লাভজনক পথ হিচাপে গঢ়ি তুলিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে । ১৮৬৩ চনৰ ১২ জানুৱাৰীত স্বামী বিবেকানন্দৰ জন্ম হৈছিল । ভাৰত চৰকাৰে ১৯৮৪ চনৰ ১২ জানুৱাৰীৰ পৰা ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ দিৱস উদযাপনৰ ঘোষণা কৰাৰ সময়তে প্ৰতি বছৰে ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ দিৱস আৰম্ভ হয় যাতে ভাৰতৰ মহান দাৰ্শনিক স্বামী বিবেকানন্দৰ জীৱন দৰ্শনৰ সৈতে যুৱসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰিব পৰা যায়।

উদ্দেশ্য (Objectives)

এই দিনটো উদযাপন কৰাৰ উদ্দেশ্য হৈছে স্বামী বিবেকানন্দৰ চিন্তা চেতনাৰে  যুৱসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰা । স্বামী বিবেকানন্দৰ জীৱনৰ চিন্তাধাৰণা গ্ৰহণ কৰি যুৱসকল সফল হ'ব পাৰে । যিদৰে বিবেকানন্দই তেওঁৰ জীৱনত সফলতা অৰ্জন কৰিছিল ঠিক তেনেদৰে যুৱ প্ৰজন্মই তেওঁৰ ধাৰণাবোৰ গ্ৰহণ কৰি সফলতা অৰ্জন কৰিব পাৰে ।

12 January Celebrate as National Youth Day

12 January Celebrate as National Youth Day

স্বামী বিবেকানন্দ কোন আছিল (Who is Swami Vivekananda)

স্বামী বিবেকানন্দ আছিল দেশৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সমাজ সংস্কাৰক, চিন্তাবিদ আৰু দাৰ্শনিক । স্বামী বিবেকানন্দক তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃয়ে নৰেন্দ্ৰনাথ দত্ত নাম দিছিল । ১৮৬৩ চনত কলকাতাৰ এটা ধনী পৰিয়ালত জন্ম গ্ৰহণ কৰা বিবেকানন্দৰ গুৰুৰ নাম আছিল শ্ৰী ৰামকৃষ্ণ । অৱসৰ লোৱাৰ পিছত তেওঁক বিবেকানন্দ নাম দিয়া হয় । বিবেকানন্দই ১৮৮১ চনত কলকাতাৰ দক্ষিণেশ্বৰ কালী মন্দিৰত গুৰু ৰামকৃষ্ণ পৰমহংসক লগ পাইছিল । পৰমহংসই বিবেকানন্দক এটা মন্ত্ৰ দিছিল যে সকলো মানৱজাতিৰ অন্তৰ্নিহিত ঈশ্বৰৰ সচেতন উপাসনা হৈছে সেৱা ৷ স্বামী বিবেকানন্দৰ বহুতো কাম বিখ্যাত যাৰ ভিতৰত আছে কৰ্ম যোগ, ৰাজ যোগ, ভক্তি যোগ, জ্ঞান যোগ, মোৰ মাষ্টাৰ, কলম্বোৰ পৰা আলমোৰালৈ বক্তৃতা ইত্যাদি।

লগতে পঢ়কঃ Kaziranga National Park ভ্ৰমণ কৰাৰ আগতে জানি লওঁক এই খবৰ

তেওঁৰ গুৰুৰ পৰাই বিবেকানন্দই আধ্যাত্মিক শিক্ষা লাভ কৰিছিল আৰু সমগ্ৰ বিশ্বতে চিৰন্তন ধৰ্মৰ প্ৰচাৰ কৰিছিল। ১৮৯৩ চনত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিশ্ব সংসদত তেওঁৰ কথা- 'মোৰ আমেৰিকান ভগ্নী আৰু ভাতৃসকল' য়ে এতিয়াও বিশ্বৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাইছে । স্বামী বিবেকানন্দজী বেদ আৰু উপনিষদৰ এজন মহান জ্ঞাত আৰু উৎসাহী বক্তা আছিল । তেওঁ সমগ্ৰ বিশ্বতে বেদান্ত দৰ্শন প্ৰচাৰ কৰিছিল আৰু সমগ্ৰ বিশ্বক চিৰন্তন ধৰ্ম আৰু সংস্কৃতিৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিছিল।

বিবেকানন্দই তেওঁৰ জীৱন মানুহৰ কল্যাণৰ বাবে উৎসৰ্গিত কৰিছিল। ১৮৯৭ চনত তেওঁৰ দ্বাৰা স্থাপিত ৰামকৃষ্ণ মিছন আজি সমগ্ৰ বিশ্বতে জনাজাত ৷ ১৯০২ চনৰ ৪ জুলাইত তেওঁ বেলুৰ মঠত (বেংগল) শেষ নিশ্বাস ত্যাগ কৰে ।

যুৱ দিৱস কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয় (How to celebrate Youth Day in India)

ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সন্ত স্বামী বিবেকানন্দ ভাৰতীয় যুৱসকলৰ বাবে অনুপ্ৰেৰণাৰ উৎস । তেওঁ কৈছিল- "মোৰ  যুৱ প্ৰজন্মৰ ওপৰত বিশ্বাস  আছে । তেওঁলোকে সকলো সমস্যাৰ সৈতে যুঁজিব পাৰে।" স্বামী বিবেকানন্দৰ উদ্যমী চিন্তাই এতিয়াও যুৱসকলক তেওঁৰ পদাংক অনুসৰণ কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰে । ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ দিৱস সমগ্ৰ দেশৰ যুৱসকলক উৎসাহিত কৰাৰ বাবে কেইবাটাও অৰ্থপূৰ্ণ প্ৰচেষ্টা হিচাপে পালন কৰা হয়।

এই দিনটোত ভাষণ, যুৱ সন্মিলন, উপস্থাপন, যুৱ উৎসৱ, প্ৰতিযোগিতা, আলোচনাচক্ৰ, ক্ৰীড়া অনুষ্ঠান, যোগ অনুষ্ঠান, সংগীতানুষ্ঠান আদিও আয়োজন কৰা হয় । বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক স্বামী বিবেকানন্দৰ জীৱন দৰ্শন আৰু অনুপ্ৰেৰণাদায়ক ধাৰণাৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিয়া হয় । ভাৰতৰ যুৱ পৰিক্ৰমা আৰু ক্ৰীড়া মন্ত্ৰালয়েও এই অনুষ্ঠানত বিভিন্ন ধৰণৰ যুৱ অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰে।

এই বছৰ যুৱ দিৱস কেনেদৰে উদযাপন কৰা হ'(How Youth Day will be Celebrate in India)

ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ মহোৎসৱ হৈছে ভাৰতত যুৱসকলৰ বাৰ্ষিক সমাৱেশ। এই উৎসৱটো যুৱ আইকন স্বামী বিবেকানন্দৰ জন্ম জয়ন্তী উদযাপন কৰা হয় । এইটো প্ৰতি বছৰে বেলেগ ৰাজ্যত অনুষ্ঠিত হয় । ১২ ৰ পৰা ১৬ জানুৱাৰীলৈ পুডুচেৰীত যুৱ পৰিক্ৰমা আৰু ক্ৰীড়া মন্ত্ৰালয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ মহোৎসৱৰ আয়োজন কৰিছে । এইটো স্বামী বিবেকানন্দৰ জন্ম জয়ন্তীত আৰম্ভ হ'ব আৰু ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ তম বছৰৰ প্ৰতীক হিচাপে উদযাপন কৰা হ'ব । এই বিশেষ অনুষ্ঠানত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ১২ জানুৱাৰী, ২০২২ তাৰিখে পুডুচেৰী ভ্ৰমণ কৰি ২৫ সংখ্যক ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ মহোৎসৱ উদ্বোধন কৰিব ।

পুডুচেৰী প্ৰযুক্তিবিদ্যা বিশ্ববিদ্যালয়ত অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া এই উৎসৱত সমগ্ৰ দেশৰ পৰা ১৮ ৰ পৰা ২২ বছৰ বয়সৰ প্ৰায় ৭০০০ যুৱক-যুৱতীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে । ১২ জানুৱাৰীৰ পৰা ১৬ জানুৱাৰীলৈ চলি থকা এই সপ্তাহটোক ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ সপ্তাহ বুলি জনা যায় । যুৱসকলৰ মাজত ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্য, ভাতৃত্ববোধ, সাম্প্ৰদায়িক সম্প্ৰীতি আৰু সাহসৰ ধাৰণা প্ৰচাৰকৰাৰ উদ্দেশ্যৰে ইয়াক আয়োজিত কৰা হয়।

লগতে পঢ়কঃ Indian Republic Day 2022: 'বৈচিত্ৰ্যৰ মাজত একতা'ৰ বাৰ্তা

National Youth Day Swami Vivekananda Youth of India

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.