Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

Indian Republic Day 2022: 'বৈচিত্ৰ্যৰ মাজত একতা'ৰ বাৰ্তা

Tuesday, 11 January 2022 01:36 PM
Republic Day

Republic Day

গণতন্ত্ৰ দিৱস হৈছে প্ৰতি বছৰে ২৬ জানুৱাৰীত ভাৰত বাসীয়ে অতি উৎসাহ আৰু উদ্দীপনাৰে উদযাপন কৰা এক মুখ্য ৰাষ্ট্ৰীয় উৎসৱ । এই বছৰ ভাৰতে ইয়াৰ ৭৩ তম গণতন্ত্ৰ দিৱস উদযাপন কৰিব । ইয়াৰ প্ৰস্তুতি সমগ্ৰ দেশতে পূৰ্ণ উদ্যমেৰে চলি আছে ।

ভাৰত বিভিন্ন জাতি আৰু ধৰ্মৰ দ্বাৰা উদযাপন কৰা ৰঙীন উৎসৱৰ এখন দেশ । ৰাষ্ট্ৰীয় উৎসৱ এনেকুৱা এটা বস্তু যি সমগ্ৰ দেশক 'বৈচিত্ৰ্যৰ মাজত একতা'ৰ বাৰ্তাৰ সৈতে একত্ৰিত কৰে । য'ত আমি সকলোৱে কোনো বৈষম্য অবিহনে অংশগ্ৰহণ কৰো ।

ভাৰতত গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ দিনা ভাৰতীয় সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ কুচকাৱাজ আৰু শ্ৰদ্ধাঞ্জলিৰে আৰম্ভ কৰা  হয় । এই উপলক্ষে বিশেষ অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হয় । ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত ভাৰতীয় সংবিধান চূড়ান্ত কৰা হয় । আহক এই বিশেষ দিনটোৰ গুৰুত্ব আৰু ইয়াক কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয় সেই বিষয়ে কিছু আলোচনা কৰো -

গণতন্ত্ৰ দিৱস পেৰেড (Republic Day Parade)

গণতন্ত্ৰ দিৱসত ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ সন্মুখত নতুন দিল্লীৰ ৰাজপথত সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ কুচকাৱাজ  অনুষ্ঠিত হয় । দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে দেশলৈ নিজৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰা সকলো লোকৰ স্মৃতিত ইণ্ডিয়া গেটত পুষ্পস্তৱক অৰ্পণ কৰি উৎসৱৰ আৰম্ভণি কৰে । মাল্যাৰ্পন কৰাৰ পিছত ৰাষ্ট্ৰীয় সংগীত পৰিৱেশন কৰা হয় আৰু তাৰ পিছত ২১-বন্দুকৰ চেলুট দিয়া হয় । সেনা আৰু জনসাধাৰণৰ কিছুমান সদস্যক তেওঁলোকৰ সাহসিকতা আৰু বীৰত্বৰ কামৰ বাবে সন্মান বঁটা প্ৰদান কৰা হয় ।

Indian Republic day 2022

Indian Republic day 2022

পতাকা উত্তোলন (Flag Hoisting)

ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীৰ ৰাজপথত পতাকা উত্তোলন অনুষ্ঠান প্ৰায় ২৬ জানুৱাৰীৰ পুৱা ৮:০০ বজাত হয় । ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দে ত্ৰিৰংগা উত্তোলন কৰিব, তাৰ পিছত আৰ-ডে পেৰেড কৰিব।

এই গণতন্ত্ৰ দিৱস উদযাপনৰ বাবে বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত কাৰ্যালয়সমূহ ত্ৰিৰংগা বেলুন আৰু ফিটাৰে সজোৱা হৈছে । দুপৰীয়াৰ আগতে সকলো ঠাইতে পতাকা উত্তোলন কৰা হয়। শিক্ষানুষ্ঠানসমূহতো বিশেষ অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হয় য'ত শিক্ষাৰ্থী আৰু শিক্ষকসকলে পৰামৰ্শমূলক ভাষণ দিয়ে।

ভাৰতীয় গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ ইতিহাস ( History of Indian Republic Day)

এখন সমৃদ্ধৰাষ্ট্ৰ হ'বলৈ, ভাৰতে নাগৰিকসকলক স্বাধীনতা প্ৰদান কৰা স্থানত উপনীত হোৱাৰ আগতে বিভিন্ন পৰীক্ষা আৰু অসুবিধাৰ সন্মুখীন হৈছিল । মুছলিম মোগল সম্ৰাটৰ শাসনৰ পৰা ব্ৰিটিছৰ নিয়ন্ত্ৰণলৈকে, ভাৰতে এই সকলোবোৰ অনুভৱ কৰিছে । যিহেতু দেশখনে বহুতো সংঘৰ্ষৰ সন্মুখীন হৈছিল, ১৯৫০ চনত সংবিধান প্ৰস্তুত কৰাৰ সময়ত এইটো গৌৰৱৰ বিষয় আছিল ।

তদুপৰি, বিধানসভাই ১৯৪৯ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত সংবিধান গ্ৰহণ কৰিছিল, কিন্তু ই তাৎক্ষণিকভাৱে কাৰ্যকৰী হোৱা নাছিল । ১৯৫০ চনৰ ২৪ জানুৱাৰীত চাৰ্টাৰ স্থাপন কৰা নথিপত্ৰসমূহ স্বাক্ষৰিত হয় আৰু ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত সংবিধান আনুষ্ঠানিকভাৱে ৰাষ্ট্ৰৰ বাবে কাৰ্যকৰী হয় । এই দিনটোতে ভাৰতৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰপতি ড০ ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদে তেওঁৰ কাৰ্যকাল আৰম্ভ কৰিছিল । যেতিয়া সংবিধান কাৰ্যকৰী হয়, ই ভাৰত চৰকাৰ আইনো সলনি কৰে আৰু ভাৰতক গণতান্ত্ৰিক গণৰাজ্য হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰে । গণতন্ত্ৰ আৰু ন্যায়ক ৰাষ্ট্ৰ চলাবলৈ বাছনি কৰাৰ দিনটো উপলক্ষে ২৬ জানুৱাৰী দিনটো গণতন্ত্ৰ দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হয়। 

লগতে পঢ়কঃ মকৰ সংক্ৰান্তিত ২০২২ : মকৰ সংক্ৰান্তিত কিয় খোৱা হয় খিচৰি, জানক ইয়াৰ ধৰ্মীয় গুৰুত্ব

Republic Day 2022 Unity in Diversity

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.