MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

e-Sharm Card: 2 লাখ টকাৰ বীমা কভাৰেজ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সোনকালে কৰক আবেদন!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
e-Shram Card
e-Shram Card

দেশৰ দৰিদ্ৰ শ্ৰেণীৰ উন্নয়নৰ বাবে বিভিন্ন সময়ত ভাৰত চৰকাৰে শক্তিশালী পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আহিছে। চৰকাৰে দৰিদ্ৰলোকৰ হিতৰ বাবে বহুতো আঁচনি লৈ আহিছে। যিহেতু ভাৰত এখন উন্নয়নশীল দেশ, ইয়াত বৃহৎ সংখ্যক নিৰ্মাণাধীন কাম কৰা হয়, যেনে বৃহৎ কাৰ্যালয়ৰ বাবে ভৱন নিৰ্মাণ, ৰেল আৰু মেট্ৰ' নিৰ্মাণ, পথ, আন্তঃগাঁথনি ইত্যাদি আৰু বৃহৎ সংখ্যক শ্ৰমিকে তেওঁলোকৰ দৈনন্দিন ৰুটিন হিচাপে কাম কৰে।

আনহাতে, অসংগঠিত শ্ৰমিক যেনে অটো ড্ৰাইভাৰ, গৰু পালনকাৰী, ডেলিভাৰী বয় আদিৰ বিপদাশংকাও অধিক। ইয়াৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, চৰকাৰে অসংগঠিত খণ্ডত কৰ্মৰত শ্ৰমিক শ্ৰেণীক অৰ্থনৈতিক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিবলৈ 2020 চনত ই-শ্ৰম কাৰ্ড (e-Sharm Card) প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল।

কেনেদৰে আবেদন কৰিবঃ

আমি আপোনাক কওঁ যে দেশৰ ২৮ কোটিতকৈও অধিক শ্ৰমিকে ই-শ্ৰম পৰ্টেলত নাম পঞ্জীয়ন কৰিছে। যদি আপুনি অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকৰ শ্ৰেণীত পৰে, তেন্তে যিমান সম্ভৱ সোনকালে নিজকে  কৰক।

ই-শ্ৰমত, ভাৰতৰ এজন স্থানীয় লোক যাৰ বয়স 16 ৰ পৰা 59 বছৰৰ ভিতৰত, তেওঁ আবেদন কৰিব পাৰে। ই-শ্ৰম কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ, ই-শ্ৰম eshram.gov.in অফিচিয়েল ৱেবছাইট চাওক।

ই-শ্ৰম পৰ্টেলৰ লাভালাভ

যিসকলে ই-শ্ৰম পৰ্টেলত নাম পঞ্জীয়ন কৰে তেওঁলোকক 2 লাখ টকাৰ দুৰ্ঘটনা বীমা কভাৰ দিয়া হয়। যদি কোনো কাৰণত দুৰ্ঘটনাত শ্ৰমিকৰ মৃত্যু হয়, তেন্তে তেওঁৰ পৰিয়ালক 2 লাখ টকাদুৰ্ঘটনা বীমা আৱৰণ দিয়া হয়। একে সময়তে, যদি দুৰ্ঘটনাৰ সময়ত শ্ৰমিকজন অক্ষম হয়, তেন্তে তেওঁক সহায় হিচাপে 1 লাখ টকা দিয়া হয়।

অন্যান্য আঁচনিৰো লাভালাভঃ

ই-শ্ৰম পৰ্টেলত পঞ্জীয়ন কৰা ব্যৱহাৰ কাৰীয়ে দুৰ্ঘটনা বীমা আৱৰণৰ উপৰিও অন্যান্য লাভালাভ লাভ কৰে। ইয়াৰ লগতে শ্ৰমিকসকলে প্ৰধানমন্ত্ৰী জীৱন জ্যোতি বীমা যোজনা, প্ৰধানমন্ত্ৰী সুৰক্ষা বীমা যোজনা, অটল পেঞ্চন যোজনা, প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনা, প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰম যোগী মন্ধন যোজনা, স্ব-নিয়োজিতসকলৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় পেঞ্চন আঁচনিকে ধৰি আন বহুতো আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰে।

লগতে পঢ়ক-কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড কেনেদৰে উলিয়াব আৰু কি কি নথি-পত্ৰ প্ৰয়োজন হ’ব?

English Summary: e-Shram Card Update!

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.