MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

বিলাহীৰ পৰা আৰম্ভ কৰক এই ব্যৱসায়, হ’ব লাখ টকা উপাৰ্জন!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Tomato Processing Business
Tomato Processing Business

বিভিন্ন সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰাত ব্যৱহাৰ কৰা হয় বিলাহী। উন্নত দেশবোৰত প্ৰায় ৮০ শতাংশ সতেজ বিলাহী বিভিন্ন সামগ্ৰীলৈ সংসাধিত কৰা হয়। ভাৰতত ইয়াৰ উৎপাদন বৃদ্ধি পাইছে, বিলাহী প্ৰক্ৰিয়াকৰণ উদ্যোগৰ বিকাশ লেহেম। আপুনি যদিহে এনে এটা ব্যৱসায় খুলিব বিচাৰে য'ত আপুনি কম ব্যয় আৰু অধিক লাভ বিচাৰে, তেনেহ'লে এইটো আপোনাৰ বাবে এক ভাল সুযোগ।

বিলাহী হৈছে এক মূল্যৱান কেঁচা সামগ্ৰী, যাক সংসাধিত সামগ্ৰী যেনে টমেটো কেচাপ, ৰস, চছ, টেমাৰ ফল, পিউৰি, পেষ্টৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

এই সামগ্ৰীবোৰ সকলো বয়সৰ লোকে ব্যৱহাৰ কৰে, যাৰ ফলত ইয়াৰ চাহিদা বৃদ্ধি হৈ আছে। ঋতুটোত বিলাহী সস্তা হাৰত উপলব্ধ হয় আৰু অফ-চিজনত সেইবোৰৰ মূল্য বৃদ্ধি হোৱা আৰম্ভ হয়। ইয়াত থকা উচ্চ পুষ্টিৰ বাবে, দেশত এই উদ্যোগটোৰ বিকাশৰ যথেষ্ট সম্ভাৱনা আছে।

সংসাধিত বিলাহীৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা সামগ্ৰী

বিলাহী চছ (Tomato Sauce)

বিলাহীৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা বিলাহী চছ জনপ্ৰিয় হোৱাৰ কাৰণ হৈছে ফাষ্ট ফুড। প্ৰকৃততে, ইয়াক পিজ্জা, বাৰ্গাৰ, ৰোলৰ দৰে সকলো খাদ্যত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ ব্যৱহাৰ চহৰাঞ্চলত অধিক হৈ পৰিছে আৰু এতিয়া গ্ৰাম্য অঞ্চলতো প্ৰৱেশ কৰি আছে।

বিলাহী চুপ (Tomato Soup)

বিলাহীৰ চুপ গৰম বা ঠাণ্ডা দুয়োটা সময়তে পৰিৱেশন কৰিব পাৰি। ইয়াক বিভিন্ন শৈলীত তৈয়াৰ কৰা হয়। সংসাধিত বিলাহীৰ চুপ অতি সুস্বাদু। ইয়াক তাৎক্ষণিকভাৱে তৈয়াৰ কৰিব পাৰি আৰু এইটোৱেই ইয়াৰ জনপ্ৰিয়তাৰ কাৰণ।

বিলাহীৰ ৰস (Tomato Juice)

বিলাহীৰ ৰস খোৱাটোৱে মানুহক ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে প্ৰসৱপূৰ্ব স্বাস্থ্য সমস্যাৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰে। বিলাহীৰ ৰস খোৱাটোৱেও শৰীৰক যথেষ্ট উপকাৰ কৰে।

বিলাহী জাম (Tomato Jam)

যদি আপুনি বিলাহী ভাল পায়, আপুনি বিলাহী জামও ভাল পাব। বিলাহী জামত বিলাহীৰ অৱশিষ্ট ব্যৱহাৰ কৰাটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায়।

Tomato
Tomato

বিলাহী প্ৰক্ৰিয়াকৰণ উদ্যোগ খোলাৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ

  • ব্যৱসায় এটা আৰম্ভ কৰিবলৈ, আপুনি প্ৰথমে ব্যৱসায়টো আৰ.ও.চি.-ৰ (কোম্পানীৰ পঞ্জী) সৈতে পঞ্জীয়ন কৰিব লাগিব।

  • আপুনি এফএছএআইৰ পৰা খাদ্য ব্যৱসায় অপাৰেটিং লাইচেঞ্চৰ বাবে আবেদন কৰিব লাগিব।

  • তাৰ পিছত, আমি সকলো নিৰ্দেশনা পালন কৰি আগবাঢ়িব লাগিব।

  • আপুনি স্থানীয় ডিআইচি কাৰ্যালয়ৰ পৰা এছএছআই হিচাপে আপোনাৰ গোটটো পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰে।

  • ইয়াৰ উপৰিও, আপুনি প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ ব'ৰ্ডৰ পৰাও অনুমোদন প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব।

 

বিলাহীৰ বাবে শীতল ভঁৰাল

ইয়াৰ উপৰিও, কৃষকক বিলাহীবোৰ শীতল ভঁৰালত ৰাখিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়, যাতে বিলাহীবোৰ পচি নাযায় আৰু বহুদিনলৈ সুৰক্ষিত কৰিব পাৰি।বিলাহীৰ বতৰ অহাৰ লগে লগে, আপুনি ইয়াক ইয়াৰ পৰা বাহিৰলৈ লৈ বিক্ৰীৰ বাবে প্ৰেৰণ কৰিব পাৰে, যি কৃষকসকলক অধিক লাভান্বিত কৰে।

লগতে পঢ়ক-Ladies Finger: ভেণ্ডি খেতি আৰু ইয়াৰ পৰিচৰ্যা!

English Summary: Profitable Business Ideas from Tomato

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.