MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

Kisan Credit Card তৈয়াৰ কৰিবলৈ মাত্ৰ ৩ খন নথিপত্ৰৰ প্ৰয়োজন!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Kisan Credit card
Kisan Credit card

ভাৰতৰ অৰ্থনীতিত কৃষকসকলৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা আছে। এনে পৰিস্থিতিত, কৃষকসকলক কৃষিৰ বাবে আৰ্থিক সহায়ৰ প্ৰয়োজন। কৃষকসকলক বীজ, কীটনাশক, সাৰ, জলসিঞ্চন আৰু কৃষি সঁঠিকা আদিৰ বাবে ধনৰ প্ৰয়োজন, যাৰ বাবে তেওঁলোকে ঠিকাদাৰ আৰু মহাজনৰ পৰা বৃহৎ সূতৰ হাৰত ঋণ লয়, যাৰ ফলত ঋণৰ পৰিমাণ কৃষকসকলৰ বাবে যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়।

এই সমস্যাবোৰৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, চৰকাৰে কৃষকসকলৰ বাবে কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড আঁচনিৰ ব্যৱস্থা কৰিছে, যাৰ জৰিয়তে কৃষকসকলক কম সূতৰ হাৰত ঋণ দিয়া হৈছে আৰু কৃষকসকলক এই আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ মাত্ৰ  ৩ খন নথিৰ প্ৰয়োজন হ'ব।

কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ সুবিধা কোনে পাব পাৰে? (Who will get benefit from Kisan Credit card)

আমি আপোনাক কওঁ যে কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ লাভালাভ এতিয়া কেৱল কৃষি আৰু কৃষিত সীমাবদ্ধ নহয়, কিন্তু মীন পালন, পশুধন খেতিয়কসকলে এই আঁচনিৰ অধীনত ৩ লাখ টকালৈকে ঋণৰ পৰিমাণ লাভ কৰিব পাৰে। আবেদনকাৰীৰ বয়স ১৮ বছৰৰ পৰা ৭৫ বছৰৰ ভিতৰত হ'ব লাগে। একে সময়তে, ভাড়া ভূমিত খেতি কৰা কৃষকসকলেও এই আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে।

কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ (Required Document for Kisan Credit card)

কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো এতিয়া অতি সৰল হৈ পৰিছে। এতিয়া কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডখন প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ (PM Kisan) আঁচনিৰ সৈতে সংযুক্ত কৰা হৈছে আৰু একেটা ৱেবছাইটত কেচিচি (KCC) আবেদন পত্ৰ উপলব্ধ কৰা হৈছে। এতিয়া কেচিচি (KCC) ত কেৱল আধাৰ কাৰ্ড, পেন কাৰ্ড আৰু ফটোৰ সৈতে আবেদন কৰিব লাগিব। যাৰ পিছত কৃষকসকলে কেচিচি আঁচনিৰ অধীনত লাভালাভ লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

আপুনি 4% সূতত ঋণ এটা প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে (You can get a loan at 4% interest)

কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ বহুতো সুবিধা আছে। এই আঁচনিৰ অধীনত, মাত্ৰ 7 শতাংশ সূতৰ হাৰৰ সৈতে 3 লাখ টকালৈকে ঋণ উপলব্ধ। একে সময়তে, সময়মতে ঋণৰ পৰিমাণ পৰিশোধ কৰা কৃষকসকলকো 3 শতাংশ ৰেহাই দিয়া হয়। অৰ্থাৎ কৃষকসকলে মাত্ৰ 4 শতাংশহা ৰত ঋণ লাভ কৰিব পাৰে। কৃষকসকলক ৫ বছৰলৈকে এই ঋণৰ পৰিমাণ দিয়া হয়। একে সময়তে, কৃষকসকলে কোনো সুৰক্ষা আৰু গেৰাণ্টি অবিহনে 1.60 লাখ লৈকে ঋণ ল'ব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-কৃষকসকলে আদায় কৰক এই আঁচনিসমূহৰ সুবিধা

English Summary: Required Document for Kisan Credit card

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.