MFOI 2024 Road Show
  1. News

মাছমৰীয়াৰ জালত বিৰল প্ৰজাতিৰ মিছা মাছ!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Rare species of shrimp  in fisherman's net!
Rare species of shrimp in fisherman's net!

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ এগৰাকী মাছমৰীয়াৰ জালত ধৰা পৰিছে এটা বিৰল প্ৰজাতিৰ মিছা। মাছটো সম্পূৰ্ণ নীলা। টুইটাৰত মিছামাছৰ ফটো শ্বেয়াৰ কৰি চুইডিছ চিকিৎসা বিজ্ঞানী লাৰ্ছ-জোহান লাৰ্চনে কয় যে “পোৰ্টলেণ্ডৰ উপকূলত এটা নীলা মিছা মাছ ধৰা পৰিছে। মাছটো যাতে ডাঙৰ হয় তাৰ বাবে ইয়াক পানীত এৰি দিয়া হৈছে”।

লাৰ্চনৰ টুইটটো মুহূৰ্ততে ভাইৰেল হৈ পৰিছিল। তেওঁৰ টুইটটো ইতিমধ্যে টুইটাৰত ৫,০০,০০০ তকৈও অধিক লোকে লাইক কৰিছে আৰু ৪৪,০০০ তকৈও অধিক লোকে ৰিটুইট কৰিছে।

টুইটটোৰ অধীনত, বহুলোকে বিভিন্ন মন্তব্য কৰিছে। এজনে লিখিছিল, "মই কেতিয়াও নীলা মিছামাছ দেখা নাই... এইটো এটা আশ্চৰ্যকৰ নীলা মিছা মাছ। আন এজন ব্যৱহাৰকাৰীয়ে ৰসাল ভাষাৰে কৈছিল, "আপুনি জানেনে, বন্ধুসকলও তেনেধৰণৰ মীছা মাছ সকলো সময়তে ধৰা পৰে কিন্তু তাক এৰি দিয়া কাৰণ এইটো যে নীলা”।

এজনে লিখিছিল যে ১৯৯৩ চনৰ গ্ৰীষ্মকালত লং আইলেণ্ড চাউণ্ডত তেওঁ এনে নীলা ৰঙৰ এটা মিছা ধৰিছিল। মই সেই মিছামাছটো এটা একুৰিয়ামলৈ দান কৰিছিলো যাতে ই দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে জীয়াই থাকিব পাৰে। এইটো চাবলৈ অত্যন্ত ধুনীয়া আছিল।

আন এজনে লিখিছিল, "আমি 15 বছৰ আগতে নৰ্থ হেভেনত এটা নীলা মিছামাছ ধৰিছিলো। আমিও ইয়াক এৰি দিছিলো। '

সাধাৰণতে বেছিভাগ মিছামাছ বোকা মুগা বা ৰঙা ৰঙৰ হয়। মাইনি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ লবষ্টাৰ ইনষ্টিটিউটৰ মতে, নীলা-ডিঙিৰ মিছামাছ অতি বিৰল। এনে মিছামাছৰ দুই নিযুতৰ ভিতৰত এটা পোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

আনুবংশিক অস্বাভাৱিকতাৰ বাবে, মিছামাছৰ ৰং নীলা হয়। আৰু অন্যান্য মিছামাছৰ তুলনাত, নীলা পিণ্ডৰ শৰীৰে অধিক বিশেষ প্ৰকাৰৰ প্ৰ'টিন প্ৰস্তুত কৰে।

লগতে পঢ়ক-মিছা মাছ পালন-এক লাভজনক কৃষি ব্যৱসায়!

English Summary: Rare species of shrimp in fisherman's net!

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.