MFOI 2024 Road Show
  1. News

২০২৫ চনৰ ভিতৰত ভাৰতৰ সকলো জন্তুক প্ৰতিষেধক প্ৰদান কৰা হ’ব- প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী

RAHUL ALI
RAHUL ALI
100 % Animal vaccinated by 2025-PM Modi
100 % Animal vaccinated by 2025-PM Modi

২০২৫ চনৰ ভিতৰত ভাৰতৰ সকলো জন্তুক লাম্পি আৰু ব্ৰুচেলোচিছৰ প্ৰতিষেধক দিয়া হ'ব বুলি সোমবাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে লাম্পী ছালৰ ৰোগৰ ফলত পশুধনৰ ক্ষতিৰ বিষয়ে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰি কয়, "শেহতীয়াকৈ ভাৰতৰ বহুতো ৰাজ্যত ছালৰ লাম্পি ৰোগৰ ফলত পশুধনৰ ক্ষতি হৈছে।"

"কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিভিন্ন ৰাজ্য চৰকাৰৰ সহযোগত ইয়াৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰয়োগ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। ইয়াৰ উপৰিও, আমাৰ বিজ্ঞানীসকলে লাম্পি ছালৰ ৰোগৰ বাবে এটা থলুৱা ভেকছিন বিকশিত কৰিছে। আমি পৰীক্ষাও বৃদ্ধি কৰি আছো।"

বিশ্ব দুগ্ধ সন্মিলনত ভাষণ প্ৰদান কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে ভাৰতে পশুৰ টিকাকৰণৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। "আমি সাৰ্বজনীন পশুৰ টিকাকৰণৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছো। আমি সিদ্ধান্ত লৈছো যে ২০২৫  চনৰ ভিতৰত, আমি সকলো জন্তুক ফুট এণ্ড মাউথ ডিজিজ (এফএমডি) আৰু ব্ৰুচেলোচিছৰ বিৰুদ্ধে টিকাকৰণ কৰিম। আমি এই দশকৰ শেষৰ ফালে এই ৰোগসমূহৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে মুক্ত হ'ব বুলি আশা কৰিছো," তেওঁ কয়।

লাম্পি ৰোগটো কেৱল গৰু আৰু ম'হৰ ক্ষেত্ৰত হে পোৱা গৈছে। মাংস খোৱা বা লাম্পি লক্ষণ প্ৰদৰ্শন নকৰা জন্তুৰ পৰা গাখীৰ খোৱাৰ দ্বাৰা বিপদাপন্ন নহয়। জন্তুবোৰ লাম্পিৰ পৰা আৰোগ্য কৰিব পাৰি। অৱশ্যে, গাখীৰ ভাইৰাছৰ দ্বাৰা দূষিত হ'ব পাৰে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি,  লাম্পি ৰোগ হৈছে এক ভাইৰেল সংক্ৰমণ যি গৰুক প্ৰভাৱিত কৰে। ই তেজ খোৱা পোক-পতংগ যেনে মাখি আৰু মহ, লগতে চিকুণৰ দ্বাৰা বিয়পে। ইয়াৰ ফলত জ্বৰ আৰু ছালৰ নোডুল হয়, ফলত পশুধনৰ মৃত্যু হয়।

ইফালে, দেশৰ পশুধনক সহায় কৰিবলৈ কেন্দ্ৰীয় কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ সিং তোমাৰে ১০ আগষ্টত পশুধনক লাম্পি ছালৰ ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ থলুৱা ভেকছিন লুম্পি-প্ৰ'ভাক মুকলি কৰে। এই ভেকছিনটো ইজ্জতনগৰৰ ভাৰতীয় পশু চিকিৎসা গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানৰ সহযোগত ৰাষ্ট্ৰীয় ইকুইন গৱেষণা কেন্দ্ৰ, হিছাৰ (হাৰিয়ানা)ৰ দ্বাৰা বিকশিত কৰা হৈছিল।

লগতে পঢ়ক-দেশত লাম্পিৰ সন্ত্ৰাস! মৃত্যু ৬৭,০০০ গো-ধনৰ, প্ৰভাৱিত দুগ্ধ উৎপাদন ক্ষেত্ৰ

English Summary: PM Modi on Lumpy Disease! 100 % Animal vaccinated by 2025-

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.