MFOI 2024 Road Show
  1. News

২০৩০ চনৰ ভিতৰত বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ অৰ্থনীতি হ'ব ভাৰত, গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব সমবায়সমূহে: অমিত শ্বাহ

Pranita Chutia
Pranita Chutia
২০৩০ চনৰ ভিতৰত বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ অৰ্থনীতি হ'ব ভাৰত!
২০৩০ চনৰ ভিতৰত বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ অৰ্থনীতি হ'ব ভাৰত!

২০৩০ চনৰ ভিতৰত বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ অৰ্থনীতি হ'ব ভাৰত, গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব সমবায়সমূহে, কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ মত এয়া। তেওঁ কয় যে, দশকটোৰ শেষৰ ফালে ভাৰত বিশ্বৰ তৃতীয় বৃহত্তম অৰ্থনীতি হ'ব য'ত সমবায় খণ্ডই এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব।

আইডিএফ বিশ্ব দুগ্ধ সন্মিলন ২০২২ত ভাষণ প্ৰদান কৰি অমিত শ্বাহে কয় যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ সমবায়সমূহৰ অধিক মূলসুঁতিৰ বাবে প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ, আৰু বিশেষকৈ গাখীৰ সমবায়সমূহ ২০২৪ চনৰ ভিতৰত আৰু ২ লাখ গাওঁলৈ সম্প্ৰসাৰিত কৰা হ'ব, যাৰ অৰ্থ হৈছে কভাৰেজ ক্ষেত্ৰ দুগুণ কৰা, আৰু এই বিকাশ ইঞ্জিন শীঘ্ৰেই বিশ্বৰ বাবে দৃশ্যমান হ'ব।

"২০১৪ চনত অনুষ্ঠিত ১১ তম স্থানৰ পৰা আমি শেহতীয়াকৈ বিশ্বৰ ৫তম সৰ্ববৃহৎ অৰ্থনীতিৰ স্থানলৈ উন্নীত হৈছো। এই দশকৰ শেষৰ ফালে, ভাৰতীয় অৰ্থনীতি শীৰ্ষ তিনিটা অৰ্থনীতিত বিভক্ত হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে। লগতে শ্বাহে দৃঢ়তাৰে কয় যে, বিশ্বই ভাৰতীয় সমবায়সমূহক বিকাশৰ নতুন স্তম্ভ হিচাপে স্বীকৃতি দিব।

দুগ্ধ সমবায়সমূহৰ সফলতাৰ ফালে আঙুলিয়াই তেওঁ কয়, "অহা বছৰবোৰত মডেলটো অধিক শক্তিশালী হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।" ভাৰতত প্ৰায় ৮ কোটি দুগ্ধ খেতিয়ক আছে যাৰ সমবায়সমূহ ২ লাখ গাওঁলৈ সম্প্ৰসাৰিত হৈছে, তেওঁ কয়, "আমি দুগ্ধ সমবায়ৰ পদচিহ্নৰ অধিক সম্প্ৰসাৰণৰ বাবে কাম কৰি আছো আৰু আৰু দুই লাখ গাওঁ ইয়াৰ অংশ হ'ব বুলি আশা কৰিছো।"

সমবায় গাঁথনিক বৃহৎ পৰিমাণৰ পৰিৱৰ্তনশীল বা আৰ্থ-সামাজিক পৰিৱৰ্তনৰ বাবে এক মহান প্ৰতিষ্ঠানগত পৰিকাঠামো বুলি অভিহিত কৰি কেন্দ্ৰীয় গৃহ আৰু সমবায় মন্ত্ৰীয়ে লগতে গুৰুত্ব আৰোপ কৰে যে, বিশ্বব্যাপী দুগ্ধ ব্যৱসায়ত ইয়াৰ নেতৃত্বৰ স্থিতি বিবেচনা কৰি ভাৰতে আন দেশসমূহক ভাল মানদণ্ডৰ, সুলভ গাখীৰ আৰু গাখীৰ সামগ্ৰী প্ৰদান কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিব লাগে।

লগতে পঢ়কঃ ২০২৫ চনৰ ভিতৰত ভাৰতৰ সকলো জন্তুক প্ৰতিষেধক প্ৰদান কৰা হ’ব- প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী

English Summary: Amit Shah in IDF2022

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.