MFOI 2024 Road Show
  1. News

১৭ আৰু ১৮ অক্টোবৰত দিল্লীত অনুষ্ঠিত হ'ব প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান সন্মিলন ২০২২

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Prime Minister will inaugurate PM Kisan Sanmilan 2022
Prime Minister will inaugurate PM Kisan Sanmilan 2022

১৭ আৰু ১৮ অক্টোবৰত দিল্লীত দুদিনীয়াকৈ অনুষ্ঠিত হ'ব "প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান সন্মিলন ২০২২" শীৰ্ষক অনুষ্ঠানৰ। দিল্লীৰ পুচা গ্ৰাউণ্ডত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া অনুষ্ঠানটোৰ উদ্বোধন কৰিব প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে।এই সন্মিলনৰ বিষয়বস্তু হৈছে হৈছে 'কৃষিৰ প্ৰকৃতি আৰু প্ৰযুক্তি সলনি'। ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে কৃষকসকলক বৈজ্ঞানিক প্ৰকাৰে কৃষিৰ বাবে নতুন কৌশলৰ বিষয়ে তথ্য দিয়া। কাৰ্যসূচীৰ দ্বিতীয় দিনা, কাৰিকৰী অধিৱেশনে কৃষি খণ্ডত ব্যৱহৃত নতুন কৌশলৰ সম্পৰ্কে তথ্য প্ৰদান কৰা হ’ব।

এই অনুষ্ঠানটোৱে সমগ্ৰ দেশৰ পৰা ১৩,৫০০ ৰো অধিক কৃষক আৰু ১৫০০ কৃষি ষ্টাৰ্টআপক একত্ৰিত    হ’ব। অনুষ্ঠানটোত প্ৰায় ১ কোটিৰো অধিক কৃষকে ভাৰ্চুৱেলী অংশগ্ৰহণ কৰিব য'ত ৭০০ কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ, ৭৫ খন আইচিএআৰ প্ৰতিষ্ঠান, ৭৫ খন ৰাজ্যিক কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়, ৬০০ পিএম কিষাণ কেন্দ্ৰ ৫০,০০০ প্ৰাথমিক কৃষি সমবায় সমিতি আৰু 2 লাখ সামূহিক সেৱা কেন্দ্ৰ (চিএছচি) অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব।

উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত ভাৰত চৰকাৰৰ মাননীয় ৰাসায়নিক আৰু সাৰ মন্ত্ৰী ড০ মনসুখ মাণ্ডৱিয়া উপস্থিত থাকিব আৰু কৃষকসকলক সম্বোধন কৰিব। উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ মাননীয় ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী শ্ৰী কৈলাশ চৌধুৰী, কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ মাননীয় ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী শ্ৰীশোভা কাৰান্দলাজে আৰু ভাৰত চৰকাৰৰ ৰাসায়নিক আৰু সাৰ মন্ত্ৰালয়ৰ মাননীয় ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী শ্ৰী ভগৱন্ত খুবাও উপস্থিত থাকিব। এই অনুষ্ঠানটো কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয় আৰু ভাৰত চৰকাৰৰ ৰাসায়নিক আৰু সাৰ মন্ত্ৰালয়ে আয়োজন কৰিছে। কাৰ্যসূচীটোত নিম্নলিখিত অনুষ্ঠানবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব-

PM Kisan অধীনত হিতাধিকাৰী কৃষকসকলক ১৬,০০০ কোটি টকাৰ দ্বাদশ কিস্তি মুকলি

নতুন দিল্লীৰ আইএআৰআইৰ পুচাত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান সন্মিলন, ২০২২ৰ প্ৰথম দিনটোত (১৭.১০.২০২২) মাননীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ PM Kisan নামৰ ফ্লেগশ্বিপ আঁচনিৰ অধীনত কৃষকসকলক ১৬,০০০ কোটি টকাৰ দ্বাদশ কিস্তি মুকলি কৰিব।

এতিয়ালৈকে, PM Kisanৰ অধীনত যোগ্য কৃষক পৰিয়ালবোৰে ১১ টা কিস্তিত ২ লাখ কোটি টকাৰ অধিক লাভালাভ লাভ কৰিছে। ইয়াৰ ভিতৰত, কোভিড মহামাৰীৰ সময়ত ১.৬ লাখ কোটি টকা স্থানান্তৰ কৰা হৈছে। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ১৭.১০.২০২২ তাৰিখে মুকলি কৰিবলগা দ্বাদশ কিস্তিৰ সৈতে, মুঠ ২.১৬ লাখ কোটি টকাৰ অধিক হিতাধিকাৰীলৈ স্থানান্তৰ কৰা হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে।

কেন্দ্ৰীয় কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধুৰী সন্মিলনীৰ প্ৰস্তুতি সম্পৰ্কে বুজ লোৱাৰ সময়ত
কেন্দ্ৰীয় কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধুৰী সন্মিলনীৰ প্ৰস্তুতি সম্পৰ্কে বুজ লোৱাৰ সময়ত

এগ্ৰিষ্টাৰ্টআপ কনক্লেভ আৰু প্ৰদৰ্শনীৰ উদ্বোধন

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কৃষি ষ্টাৰ্টআপ কনক্লেভ আৰু প্ৰদৰ্শনী উদ্বোধন কৰিব। প্ৰায় ৩০০টা ষ্টাৰ্টআপে প্ৰথম দিনটোত সুশৃংখল কৃষি, শস্য চপোৱাৰ পিছত আৰু মূল্য সংযোজন সমাধান, আনুষঙ্গিক কৃষি খণ্ড, সম্পদৰ বাবে আৱৰ্জনা, ক্ষুদ্ৰ কৃষকসকলৰ বাবে যান্ত্ৰিককৰণ, যোগান শৃংখলা ব্যৱস্থাপনা আৰু কৃষি-লজিষ্টিক সম্পৰ্কীয় তেওঁলোকৰ উদ্ভাৱন প্ৰদৰ্শন কৰিব। সন্মিলনখনত প্ৰায় ১৫০০ ষ্টাৰ্ট-আপে অংশগ্ৰহণ কৰিব। এই মঞ্চই ষ্টাৰ্টআপসমূহক কৃষক, এফপিঅ', কৃষি-বিশেষজ্ঞ আৰু কৰ্পোৰেট আদিৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰাত সহায় কৰিব। দ্বিতীয় দিনা, ষ্টাৰ্টআপবোৰে তেওঁলোকৰ অভিজ্ঞতা শ্বেয়াৰ কৰিব আৰু কাৰিকৰী অধিৱেশনত অন্যান্য অংশীদাৰসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও, নীতি নিৰ্মাতাসকলে ৫ ট্ৰিলিয়ন ডলাৰ অৰ্থনীতিত ষ্টাৰ্টআপৰ ভূমিকা আৰু লগতে ষ্টাৰ্টআপ পৰিস্থিতিতন্ত্ৰ বৃদ্ধিৰ বাবে বিদ্যমান চৰকাৰী আঁচনিবোৰ ব্যাখ্যা কৰিব।

৬০০ পিএম-কিষাণ সমৃদ্ধি কেন্দ্ৰ (PMKSK) মুকলি

সন্ধিয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ভাৰত চৰকাৰৰ ৰাসায়নিক আৰু সাৰ মন্ত্ৰালয়ৰ ৬০০ পিএম-কিষাণ সমৃদ্ধি কেন্দ্ৰ (PMKSK) উদ্বোধন কৰিব। বৰ্তমান, দেশত গাওঁ, উপ-জিলা/উপ-বিভাগ/তালুকা আৰু জিলা পৰ্যায়ত প্ৰায় ২.৭  লাখ সাৰৰ খুচুৰা দোকান আছে। সেইবোৰ হৈছে কোম্পানী পৰিচালিত, সমবায় বা ব্যক্তিগত ডিলাৰৰ খুচুৰা দোকান। খুচুৰা সাৰৰ দোকানবোৰ পৰ্যায়ক্ৰমে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সমৃদ্ধি কেন্দ্ৰ নামৰ এটা ষ্টপ দোকানলৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হ'ব। PMKSk-য়ে দেশৰ কৃষকসকলৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু কৃষিজাত ইনপুট (সাৰ, বীজ, সঁজুলি) পূৰণ কৰিব; মাটি, বীজ, সাৰৰ বাবে পৰীক্ষাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিব; কৃষকসকলৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টি; বিভিন্ন চৰকাৰী আঁচনিৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰিব আৰু খণ্ড/জিলা পৰ্যায়ৰ বিক্ৰী কেন্দ্ৰত ৰিটেইলাৰৰ নিয়মীয়া ক্ষমতা নিৰ্মাণ নিশ্চিত কৰিব। পাইলট পৰ্যায়ত, প্ৰতিখন জিলা পৰ্যায়ত কমেও খুচুৰা দোকান এখন মডেল দোকানলৈ ৰূপান্তৰকৰা হ'ব। ৩,৩০,৪৯৯ খন খুচুৰা সাৰৰ দোকান পিএমকেএছকে (PMKSK)লৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছে।

ভাৰত ইউৰিয়া বেগ- কৃষকসকলৰ বাবে এক ৰাষ্ট্ৰ এক সাৰ আঁচনি আৰম্ভ কৰা হৈছে

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এক ৰাষ্ট্ৰ এক সাৰ (ONOF) নামৰ সাৰ খণ্ডৰ সৰ্ববৃহৎ পদক্ষেপটোও আৰম্ভ কৰিব। ভাৰত চৰকাৰে সাৰ কোম্পানীবোৰৰ বাবে তেওঁলোকৰ সামগ্ৰী "ভাৰত" ব্ৰেণ্ড নামৰ অধীনত বিপণন কৰাটো বাধ্যতামূলক কৰি তুলিছে যাতে সাৰ ব্ৰেণ্ডবোৰ সমগ্ৰ দেশতে মানক কৰিব পৰা যায় যি কোম্পানীয়ে ই নকৰক। ই হ'ব পাৰে "ইণ্ডিয়া ইউৰিয়া, ভাৰত ডিএপি, ভাৰত এমঅ'পি, আৰু ভাৰত এনপিকে।

লগতে পঢ়ক-পঞ্চম দিনৰ বিভিন্ন কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ এম চি ডমিনিকৰ

English Summary: PM Kisan Sanmilan 2022

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.