MFOI 2024 Road Show
  1. News

ভূলতো নাখাব যিকোনো কফ চিৰাপ, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ৪ বিধ ভাৰতীয় কফ চিৰাপৰ বাবে জাৰি কৰিছে সতৰ্কবাণী

Pranita Chutia
Pranita Chutia
Tedros Adhanom Ghebreyesus, WHO Director-General
Tedros Adhanom Ghebreyesus, WHO Director-General

ভূলতো নাখাব যিকোনো কফ চিৰাপ। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই 4 টা ভাৰতীয় কাহ চিৰাপৰ বাবে জাৰি কৰিছে সতৰ্কবাণী।

গাম্বিয়াত ৬০ তকৈও অধিক শিশুৰ মৃত্যুৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এক বিষয় এয়া। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মহানিৰ্দেশক টেড্ৰোছ অধানম ঘেব্ৰেয়েচাছে সংবাদ মাধ্যমক জনায় যে, ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সংস্থাটোৱে ভাৰতীয় নিয়ন্ত্ৰক আৰু ড্ৰাগমেকাৰ, নতুন দিল্লীস্থিত মেডেন ফাৰ্মাচিউটিকেলছ লিমিটেডৰ সৈতে বিষয়টোৰ তদন্ত চলাই আছে।

Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Syrup, Makoff Baby Cough Syrup and Magrip N Cold Syrup.
Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Syrup, Makoff Baby Cough Syrup and Magrip N Cold Syrup.

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই এক চিকিৎসা সামগ্ৰীৰ সতৰ্কবাণীও জাৰি কৰিছে, মেডেন ফাৰ্মা সামগ্ৰীবোৰ বজাৰৰ পৰা আঁতৰাবলৈ অনুৰোধ কৰা হৈছে। সামগ্ৰীবোৰ অনানুষ্ঠানিক বজাৰৰ জৰিয়তে আন ঠাইত বিতৰণ কৰা হ'ব পাৰে, কিন্তু বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ইয়াৰ সতৰ্কতাত কয় যে, সেইবোৰ কেৱল গাম্বিয়াত চিনাক্ত কৰা হৈছিল।

১.প্ৰমিথাজিন অৰেল ছলিউচন, ২.কফেক্সমালিন বেবী কফ চিৰাপ, ৩.মাকফ বেবী কফ চিৰাপ, আৰু ৪.মেগ্ৰিপ এন কোল্ড চিৰাপ হৈছে চাৰিটা সামগ্ৰী যাৰ বিষয়ে সতৰ্কবাণী উত্থাপন কৰা হৈছে।

স্বাস্থ্য সংগঠনৰ মতে, পৰীক্ষাগাৰৰ বিশ্লেষণে ডায়েথিলিন গ্লাইকল আৰু ইথিলিন গ্লাইকলৰ "অগ্ৰহণযোগ্য" স্তৰ প্ৰকাশ কৰিছে, যি দুয়োটা যথেষ্ট বিষাক্ত।

এই মৃত্যুবোৰে পশ্চিম আফ্ৰিকাৰ ক্ষুদ্ৰ দেশখনকো হতবাক কৰি তুলিছে, যি ইতিমধ্যে মেলেৰিয়া আৰু সৰু আইৰ দৰে কেইবাটাও চিকিৎসা সংকটৰ সৈতে মোকাবিলা কৰি আছে।

মেডেন ফাৰ্মাচিউটিকেলছৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটঅনুসৰি, কোম্পানীটোৱে ভাৰতত ঔষধ নিৰ্মাণ কৰে আৰু সেইবোৰ ঘৰুৱা আৰু এছিয়া, আফ্ৰিকা আৰু লেটিন আমেৰিকাৰ দেশবোৰক বিক্ৰী কৰে।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই লোকসকলক "অনুগ্ৰহ কৰি সেইবোৰ ব্যৱহাৰ নকৰিব" বুলি কৈছিল আৰু এই সামগ্ৰীবোৰৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হোৱাৰ সম্ভাৱনা থকা দেশ আৰু অঞ্চলবোৰত যোগান শৃংখলাবোৰ অধিক সাৱধানে নিৰীক্ষণ আৰু নিৰীক্ষণ ৰখাৰ দাবী কৰিছিল।

লগতে পঢ়কঃ শিশুৰ পুষ্টিহীনতা আৰু ইয়াৰ প্ৰতিৰোধৰ উপায়

English Summary: 4 Indian Cough Syrups Banned by WHO

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.