MFOI 2024 Road Show
  1. News

PM-KISAN: অযোগ্য হিতাধিকাৰীয়ে পালে ৪২ কোটি টকা

KJ Staff
KJ Staff
PM Kisan
PM Kisan

পিএম-কিষাণ হৈছে এক কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ আঁচনি যি দেশৰ সকলো ভূমিধাৰক কৃষক পৰিয়ালক তেওঁলোকৰ বিত্তীয় প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ বাবে উপাৰ্জনৰ ক্ষেত্ৰত সমৰ্থন প্ৰদান কৰে। ইয়াক ২০১৯ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰীত উদ্বোধন কৰা হৈছিল। চৰকাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনা কাৰ্যসূচীৰ অধীনত যোগ্য কৃষকসকলৰ বেংক একাউণ্টত প্ৰতি চাৰি মাহত ২০০০ টকাৰ তিনিটা সমান ত্ৰিমাসিক কিস্তিত ৬০০০ টকা জমা কৰে।

CAGৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, অশুদ্ধ চিনাক্তকৰণ, প্ৰমাণীকৰণ নকৰা আৰু পিএম-কিষাণ আঁচনিৰ নিৰীক্ষণত ব্যৱধানৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত লোকসকলক মুঠ ১.৩১ কোটি টকা পৰিশোধ কৰা হৈছিল। এই প্ৰাপকসকল গ্ৰুপ চি আৰু তাৰ ওপৰৰ আছিল আৰু অডিটে এই ধন পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিছিল। অডিটৰ বাবে হাৰিয়ানাৰ ২২ খন জিলা, ১৪০ টা খণ্ড আৰু ৭৩৫৬ খন গাঁৱৰ পৰা সাতখন জিলা, ১৪ টা খণ্ড (প্ৰতিটো নিৰ্বাচিত খণ্ডৰপৰা ছয়খন গাওঁ) যাদৃচ্ছিকভাৱে বাছনি কৰা হৈছিল। অডিটটো ২০২১ চনত সম্পন্ন কৰা হৈছিল।

অধ্যয়নঅনুসৰি, ১ জুন, ২০২১ তাৰিখলৈকে, অডিটে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল যে ৩,১৩১ জন অযোগ্য কৃষকে প্ৰতিজনে ২০০০ টকাৰ ১৬,৮০২ টকাৰ কিস্তিত লাভ কৰিছিল মুঠ ৩.৩৬ কোটি টকা। ইয়াৰে মাত্ৰ ৫১ জন কৃষকে মুঠ ৪.১৪ লাখ টকাৰ ২০৭ টা কিস্তি ঘূৰাই দিছিল। একেদৰে, এই আঁচনিৰ অধীনত অন্তৰ্ভুক্ত ৩৮,১০৯ জন আয়কৰদাতাই মুঠ ৩৭.৩৪ কোটি টকাৰ ১,৮৬,৬৭৭ টকা ২০০০ টকাৰ কিস্তি লাভ কৰিছিল। মাত্ৰ চাৰিজন কৃষকে মুঠ ০.৪৬ লাখ টকা ঘূৰাই পাইছিল। "ইয়াৰ ফলস্বৰূপে, অযোগ্য আৰু আয়কৰ পৰিশোধকাৰীসকলক ৪০.৭০ কোটি টকা মুকলি কৰা হৈছে, যাৰ ভিতৰত মাত্ৰ ৪.৬০ লাখ টকা উদ্ধাৰ কৰা হৈছে আৰু ৪০.৬৫ কোটি টকা পুনৰুদ্ধাৰ হোৱা নাই," বুলি CAG ৰ প্ৰতিবেদনত প্ৰকাশ।

প্ৰতিবেদন অনুসৰি, কৃষি বিভাগে ১৫ ডিচেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখৰ এক উত্তৰত ইংগিত দিছিল যে ২৪৬ জন অযোগ্য হিতাধিকাৰীৰপৰা ২৩.৯৪ লাখ টকা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে আৰু ১,৪৫৫ জন আয়কৰ পৰিশোধকাৰী হিতাধিকাৰীৰ পৰা ১৩৮.০২ লাখ টকা উদ্ধাৰ কৰা হৈছে। ৩৯ জন হিতাধিকাৰীয়ে নিয়ম উলংঘা কৰি তেওঁলোকৰ পত্নী/নাবালক সন্তানৰ সৈতে ৪.৪৮ লাখ টকাৰ লাভালাভ অৰ্জন কৰিছিল। অডিটটোৱে ৬৬ জন মৃত হিতাধিকাৰী আৰু ১৯ জন এনে হিতাধিকাৰীক আৱিষ্কাৰ কৰিছিল যিসকল মাটিৰ গৰাকী নাছিল কিন্তু ২.৮২ লাখ টকা লাভ কৰিছিল।

লগতে পঢ়কঃ খিলঞ্জীয়াৰ ভূমি সম্পৰ্কীয় যিকোনো সেৱাৰ নিষ্পত্তি কৰিবলৈ মিছন বসুন্ধৰা ২.০ আচঁনি

English Summary: PM Kisan: Non-Eligible Beneficiaries Received Benefits Worth Rs 42 Crores,

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.