MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

খিলঞ্জীয়াৰ ভূমি সম্পৰ্কীয় যিকোনো সেৱাৰ নিষ্পত্তি কৰিবলৈ মিছন বসুন্ধৰা ২.০ আচঁনি

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Mission Bashundhara 2.0 Big Update
Mission Bashundhara 2.0 Big Update

অসম চৰকাৰৰ ৰাজহ আৰু দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা বিভাগৰ দ্বাৰা বিকশিত এক অনলাইন পৰ্টেল মিছন বসুন্ধৰা ৰাজ্যখনৰ সকলো জিলাতে নাগৰিকসকলক ভূমি সম্পৰ্কীয় সেৱাৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ মুকলি কৰা হৈছে। মিছন বাসুন্ধৰা অসম এপ অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে ১৪ নৱেম্বৰ, ২০২২ মিছন বাসুন্ধৰা অসম আবেদনৰ অংশ হিচাপে প্ৰকল্পটো "মিছন বাসুন্ধৰা ২.০"ৰ অংশ হিচাপে প্ৰৱৰ্তন কৰে। মিছন বসুন্ধৰা অনলাইন পৰ্টেলে খিলঞ্জীয়া অসমীয়া নাগৰিকসকলক তেওঁলোকৰ নিজৰ ঘৰৰ পৰা অতি সহজেই ভূমি সম্পৰ্কীয় যিকোনো সেৱাৰ বাবে নিষ্পত্তি বিচাৰিবলৈ এখন মঞ্চ প্ৰদান কৰে।

মিছন বাসুন্ধৰাৰ বিষয়ে

অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই ৰাজ্যখনৰ বাসিন্দাসকলক ভূমি ৰাজহ সেৱাৰ উপলব্ধতা বৃদ্ধি কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে মিছন বসুন্ধৰা আৰম্ভ কৰে। এই অভিযানৰ উদ্দেশ্য হৈছে দ্ৰুত সেৱা প্ৰদান কাৰ্যকৰী কৰি আৰু ভূমি ব্যৱস্থাপনা পৰিস্থিতিতন্ত্ৰত অধিক ব্যৱসায়-অনুকূল পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰি ভূমি ৰেকৰ্ড উন্নীতকৰণৰ প্ৰক্ৰিয়া ত্বৰান্বিত কৰা। শেহতীয়াকৈ, মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে মিছন বসুন্ধৰা 2.0 মুকলি কৰে, য'ত নতুন ভূমি জৰীপ আৰু শুদ্ধিকৰণ প্ৰচেষ্টাৰ ব্যৱস্থা অন্তৰ্ভুক্ত আছে। মিছন সেৱাসমূহৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ এতিয়া এআৰটিপিএছ পৰ্টেলৰ জৰিয়তে উপলব্ধ।

মিছন বসুন্ধৰা পৰ্টেলৰ শুভাৰম্ভে ভূমি ৰেকৰ্ড উন্নীতকৰণৰ প্ৰক্ৰিয়া ত্বৰান্বিত কৰিব আৰু ৰাজহ চক্ৰকাৰ্যালয় সমূহ পৰিদৰ্শন কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা নাইকিয়া কৰি ৰাজহ সুবিধাজনক আৰু বিজোড় সেৱা আগবঢ়াব বুলি আশা কৰা হৈছে। মিছনৰ উদ্দেশ্যসমূহ ৰূপায়ণ কৰি, ৰাজ্যখনে ইয়াৰ মানচিত্ৰসমূহ সম্পূৰ্ণৰূপে ডিজিটাইজ কৰা আৰু ইয়াৰ ভূমি ৰেকৰ্ড, পঞ্জীয়ন আৰু মেপিং প্ৰণালী একত্ৰিত কৰাৰ ডিআইএলআৰএমপি লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে। ই সাধাৰণ ৰাইজৰ দ্বাৰা ভূমি ৰেকৰ্ডত বাস্তৱ-সময়ৰ প্ৰৱেশাধিকাৰৰ অনুমতি দিব।

মিছন বসুন্ধৰাৰ উদ্দেশ্য

মিছন বসুন্ধৰা 2.0-ৰ প্ৰাথমিক উদ্দেশ্য হৈছে নতুন ভূমি জৰীপ আৰু শুদ্ধিকৰণ প্ৰচেষ্টা চলাই অসম ৰাজ্যত ভূমি ব্যৱস্থাপনা বৃদ্ধি কৰা। এই অভিযানৰ লক্ষ্য হৈছে এআৰটিপিএছ পৰ্টেলৰ জৰিয়তে ভূমি ৰাজহ সেৱাৰ অভিগম্যতা আৰু গতি উন্নত কৰি, ভূমি ৰেকৰ্ড আপডেট কৰাত বিলম্ব হ্ৰাস কৰি আৰু ভূমি ব্যৱস্থাপনা পৰিস্থিতিতন্ত্ৰত অধিক ব্যৱসায়-অনুকূল পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰি এই লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰা। ইয়াৰ উপৰিও, মিছনে ভূমি ৰেকৰ্ডত বাস্তৱ-সময়ৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ সক্ষম কৰিবলৈ আৰু ৰাজ্যখনৰ ডিআইএলআৰএমপি লক্ষ্য মিছন বসুন্ধৰা অসম এপক সমৰ্থন কৰিবলৈ ভূমি ৰেকৰ্ড, পঞ্জীয়ন আৰু মেপিং প্ৰণালীৰ একত্ৰীকৰণত সহায় কৰিব।

মিছন বসুন্ধৰা হৈছে অসম চৰকাৰৰ অধীনৰ ৰাজহ আৰু দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা বিভাগৰ এক বিশিষ্ট পদক্ষেপ, যি ভূমি ৰাজহ সেৱাৰ দক্ষতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু এক সমৰ্পিত ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে ভূমি সম্পৰ্কীয় সেৱা আগবঢ়াই পুৰণি ভূমি ৰেকৰ্ড হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰয়াস কৰিব। মিছন বসুন্ধৰা 2.0 লগইন মিছনে ভূমি ব্যৱস্থাপনা সম্পৰ্কীয় বিশেষ আৰু কাৰ্যকৰী সেৱা প্ৰদান কৰাৰ বাবে প্ৰযুক্তি আৰু ডিজিটেলকৰণৰ সম্ভাৱনা কঢ়িয়াই এই উদ্দেশ্য প্ৰাপ্ত কৰিব বিচাৰে।

মিছন বাসুন্ধৰা লাভালাভ

মিছন বসুন্ধৰা মিছন বসুন্ধৰা অসম আবেদনৰ কিছুমান প্ৰাথমিক সুবিধা হৈছে:

  • এই উদ্যোগৰ নেতৃত্ব দিছে অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মিছন বসুন্ধৰা অসম এপ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই।

  • ৰাইজে তেওঁলোকৰ ম'বাইল ডিভাইচত সকলো তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিব, তেওঁলোকৰ নিজ নিজ চহৰৰ চক্ৰ কাৰ্যালয়সমূহ পৰিদৰ্শন কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা নাইকিয়া কৰিব।

  • ভূমি ৰেকৰ্ড আপডেট আৰু ভূমি পৰিৱৰ্তনৰ দৰে অনলাইন ভূমি সম্পৰ্কীয় সেৱাসমূহে দক্ষতা বৃদ্ধি কৰি ৰাজহুৱা কৰ্মচাৰী আৰু সাধাৰণ জনতা দুয়োকে লাভান্বিত কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে।

  • এই অভিযানৰ উদ্দেশ্য হৈছে ভূমি ৰাজহ সেৱাৰ কাৰ্যকৰীতা বৃদ্ধি কৰা আৰু পুৰণি ভূমি ৰেকৰ্ড মিছন বসুন্ধৰা আৰম্ভ কৰা তাৰিখৰ সংখ্যা হ্ৰাস কৰা।

  • মিছনটো সম্পাদন কৰিলে ডিআইএলআৰএমপি, মিছন বসুন্ধৰা অসম এপ অনুসৰি বিভিন্ন ধৰণৰ ডিজিটেল ৰূপান্তৰৰ লক্ষ্যত অৰিহণা যোগাব বুলি আশা কৰা হৈছে, যাৰ ভিতৰত আছে সকলো ৰাজ্যিক মানচিত্ৰৰ ডিজিটাইজেচন, ভূমি ৰেকৰ্ড বিবাদৰ সমাধান, আৰু মানচিত্ৰ আৰু ভূমি পঞ্জীয়ন তথ্য আপডেটৰ একত্ৰীকৰণ।

  • এই প্ৰচেষ্টাই স্বচ্ছতাৰ প্ৰতি চৰকাৰৰ প্ৰতিশ্ৰুতি প্ৰদৰ্শন কৰি বাস্তৱ-সময়ৰ ভূমি তথ্য প্ৰাপ্ত কৰাটো অসমৰ নাগৰিকসকলৰ বাবে সহজ কৰি তুলিব।

মিছন বসুন্ধৰা পৰ্টেলত অনলাইন সেৱাৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ, ব্যৱহাৰকাৰীসকলে তলত দিয়া পদক্ষেপবোৰ অনুসৰণ কৰিব লাগিব:

  • Https://Basundhara.Assam.Gov.In/ মিছন বসুন্ধৰা পৰ্টেলৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাওঁক।

  • ৱেবছাইটৰ হোমপেজ স্ক্ৰীণত ওলাব।

  • সেৱা টেবত ক্লিক কৰক।

  • এটা নতুন পৃষ্ঠা উপলব্ধ সেৱাৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰি খুলিব।

  • আপুনি আবেদন কৰিব বিচৰা সেৱাত ক্লিক কৰক।

  • সংশ্লিষ্ট সেৱাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সেৱানিৰ্দেশনা আৰু নথিপত্ৰবোৰ স্ক্ৰীণত প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব।

  • এতিয়া প্ৰয়োগ বুটামত ক্লিক কৰক।

  • এটা নতুন পৃষ্ঠা খুলিব য'ত ব্যৱহাৰকাৰীসকলে তেওঁলোকৰ ম'বাইল নম্বৰ আৰু কেপচা কোড প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব।

  • প্ৰেৰণ কৰা ওটিপি বুটামত ক্লিক কৰক।

  • পঞ্জীভুক্ত ম'বাইল নম্বৰলৈ এটা অ'টিপি প্ৰেৰণ কৰা হ'ব। প্ৰমাণীকৰণৰ বাবে ওটিপি প্ৰবিষ্ট কৰক।

  • সফল লগইনৰ পিছত, ব্যৱহাৰকাৰীৰ একাউণ্টৰ ডেশ্বব'ৰ্ড চাৰিটা শাখাৰ সৈতে প্ৰদৰ্শিত হ'ব, অৰ্থাৎ: ক. ভূমিৰ বিৱৰণ খ. আবেদনকাৰীৰ বিৱৰণ গ. নথিপত্ৰ ঘ. সমীক্ষা আৰু দাখিল।

  • প্ৰতিটো শাখাত সকলো প্ৰয়োজনীয় বিৱৰণ পূৰণ কৰক।

  • সকলো প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ আপলোড কৰক।

  • অৱশেষত, আৱেদন প্ৰক্ৰিয়া মিছন বসুন্ধৰা আৰম্ভ কৰা তাৰিখ সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ চাবমিট বুটামত ক্লিক কৰক।

লগতে পঢ়ক-

PMAY: ৫০০ টকাৰ বিনিময়ত চহৰৰ কেঁচা ঘৰ হ’ব পকী

English Summary: Mission Bashundhara 2.0 Big Update

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.