MFOI 2024 Road Show
  1. News

১,১০০ প্ৰকাৰৰ ধান সংৰক্ষণ কৰি থলুৱা বীজ বেংক সৃষ্টি সুদাম চাহুৰ

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Odisha Farmer Sudam Sahu
Odisha Farmer Sudam Sahu

যদিও ৰাসায়নিক বীজে জৈৱিক আৰু থলুৱা বীজৰ স্থান লৈছে, উৰিষ্যাৰ বৰগড় জিলাৰ সুদাম চাহু নামৰ এগৰাকী কৃষকে থলুৱা বীজ সংৰক্ষণৰ বাবে এক অনন্য পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে। তেওঁ এটা বীজ বেংক তৈয়াৰ কৰিছে, এনেদৰে 1,100 প্ৰকাৰৰ বীজ সংৰক্ষণ কৰিছে। চাহুৱে দেশৰ বীজ বচাবলৈ এই প্ৰচেষ্টা গ্ৰহণ কৰিছে। তেওঁ যোৱা ২০ বছৰ ধৰি এই পদ্ধতি অনুসৰণ কৰি আহিছে আৰু প্ৰায়ে স্থানীয় লোকসকলে তেওঁক "গৱেষণা পুৰুষ" বুলি অভিহিত কৰে।

বৰগড় জিলাৰ বৰাগড় সদৰ খণ্ডৰ অন্তৰ্গত কটাপালী গাঁৱৰ বাসিন্দা সুদামে দ্বাদশ শ্ৰেণীলৈকে অধ্যয়ন কৰিছিল। ডাঙৰ হোৱাৰ পিছত, তেওঁৰ পৰিয়ালটো আৰ্থিকভাৱে ধনী নাছিল আৰু তেওঁ প্ৰায়ে ভোকৰ সৈতে যুঁজিব লগা হৈছিল। স্কুল পাছ কৰাৰ পিছত, তেওঁ জীৱিকাৰ বাবে খেতি কৰিবলৈ বাছি লৈছিল। তেওঁ জৈৱিক কৃষি আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ থলুৱা বীজ সংগ্ৰহ আৰম্ভ কৰিছিল। বৰ্তমান, সুদামত থলুৱা বীজৰ এক বৃহৎ সংগ্ৰহ আছে য'ত 1,100 প্ৰকাৰৰ ধানবীজ আৰু 70 প্ৰকাৰৰ তেল আৰু পাচলিৰ বীজ অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

সুদামে কয়, "কৃষকসকলে অতি ব্যয়বহুল বীজৰ বাবে চৰকাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব লাগিব। মই দেশৰ বীজ ৰক্ষা কৰাৰ কথা ভাবিছিলো। যদি আমি এই বীজবোৰ ব্যৱহাৰ কৰোঁ, ই কম ব্যয়বহুল হ'ব আৰু অধিক শস্য চপোৱা হ'ব। এই কথা মনত ৰাখি, মই 2001 চনত ড্ৰাইভটো আৰম্ভ কৰিছিলো। আৰম্ভণিতে মই দুটা প্ৰকাৰৰ বীজৰ সৈতে আৰম্ভ কৰিছিলো। এতিয়া মোৰ ওচৰত 1,100 প্ৰকাৰৰ থলুৱা বীজ আছে। ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে কৃষকসকলক বিভিন্ন বীজ প্ৰদান কৰা আৰু পুৰণি থলুৱা বীজ সংৰক্ষণ কৰা। মোৰ জীৱন সংগ্ৰামেৰে ভৰি আছে। মই খাদ্যৰ বাবে যুঁজ দিব লগা হৈছিল। এতিয়া আমি বিভিন্ন ধৰণৰ চাউল খাবলৈ সক্ষম হৈছো"।

থলুৱা বীজ সংগ্ৰহ কৰি সুদাম স্বাৱলম্বী। তেওঁ বছৰি ৫ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰে। তেওঁ তেওঁৰ গাঁৱৰ ১১ জন লোকক জীৱিকাৰ উপায় প্ৰদান কৰি আহিছে। সুদামৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলে এই ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ সৈতে সহযোগিতা কৰে। তেওঁলোকে জৈৱিক পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰি সাৰো প্ৰস্তুত কৰে। সংৰক্ষিত 1,100 প্ৰকাৰৰ ধানৰ বীজৰ ভিতৰত আছে কুচুমকলি, তালমুল, কাৰনি, কালাচু, চাৰিয়া, জাহ্নিজাৰী, গুৰমতিয়া, সৰাঘধুয়েল, সুনাকাথি, ঝুলী ইত্যাদি। তেওঁ “Prakrutik Chasha ra sutra and organic farming in school” নামৰ এখন কিতাপও ৰচনা কৰিছে, যি খন বিদ্যালয়ৰ পাঠ্যক্ৰমৰ অংশ হৈ পৰিছে। মুখ্যমন্ত্ৰী নবীন পাটনায়ক আৰু কেন্দ্ৰীয় কৃষি মন্ত্ৰীয়ে সুদামক তেওঁৰ এই অনন্য সংগ্ৰহৰ বাবে প্ৰশংসা কৰে।

সুদামৰ প্ৰচেষ্টাৰ প্ৰশংসা কৰি এগৰাকী কৃষক চিত্ত ৰঞ্জন চাহুৱে কয়, "তেওঁ যথেষ্ট সংগ্ৰাম কৰিছে আৰু বহুতো কৃষি কাৰ্যকলাপৰ সৈতে জড়িত হৈ আছে। তেওঁ থলুৱা বীজৰ বিশেষজ্ঞ। তেওঁৰ অৱদানৰ বাবে আমি জীৱিকা লাভ কৰিছিলো। মোৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা, থলুৱা বীজবোৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ভাল"।

বৰগড়ৰ কৃষি উপ-সঞ্চালক সন্তোষ মোহৰানাই কয়, "আমি সুদামে সংগ্ৰহ কৰি থকা সকলো বীজ পৰীক্ষা কৰিম।" মোহৰানাই আৰু কৈছিল যে চৰকাৰী নিৰ্দেশনা অনুসৰি তেওঁক সকলো বিত্তীয় সাহায্য প্ৰদান কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ লোৱা হ'ব। তেওঁ লগতে কয়, "যদি প্ৰয়োজন হয় আমি এটা সংগ্ৰহালয়ৰ বাবে সহায় আগবঢ়াম।"

লগতে পঢ়ক-লাংৰা আম নামৰ আঁৰৰ প্ৰকৃত কাহিনীটো জানেনে আপুনি?

English Summary: Odisha Farmers Sudam Sahu create indiginious Seed Bank

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.