MFOI 2024 Road Show
  1. News

গোবৰৰ পৰা হ’ব কৃষকৰ উপাৰ্জন! দেশৰ ৬ ৰাজ্যত ইতিমধ্যে আৰম্ভ হৈছে প্ৰকল্পৰ কাম

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Cow Dung
Cow Dung

কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধিৰ বাবে কেন্দ্ৰই নতুন পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে গোবৰৰ জৰিয়তে দুগ্ধ পাম খেতিয়কসকলৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধিৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ উন্নয়ন ব'ৰ্ডৰ (National Dairy Development Board) এটা নতুন শাখা সংস্থা এনডিডিবি মৃদা লিমিটেড (NDDB Mrida Ltd. গঠন কৰিছে। ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ উন্নয়ন ব'ৰ্ড, মীন পালন, পশুপালন আৰু দুগ্ধ জাত মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত, এক সংগঠন যি গাখীৰ, দুগ্ধজাত সামগ্ৰী, খোৱা তেল আৰু ফল আৰু পাচলি উৎপাদন কৰে।

কেন্দ্ৰীয় মীন পালন, পশুপালন আৰু দুগ্ধ মন্ত্ৰালয়ৰ মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে এনডিডিবিয়ে সঠিক সময়ত এই নতুন শাখা কোম্পানীটো মুকলি কৰিছে। কাৰণ, দেশত এতিয়াও বহুতো গৰু আছে আৰু প্ৰতিদিনে যথেষ্ট গৰুৰ গোবৰও উৎপন্ন হয়।

গোবৰৰ পৰা টকা উপাৰ্জন

নতুন শাখা কোম্পানী এনডিডিবি মৃদাই জৈৱ গেছ, পচন সাৰ আৰু অন্যান্য সামগ্ৰী নিৰ্মাণত গোবৰ সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব। মীন পালন, পশুপালন আৰু দুগ্ধ জাত বিভাগৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী সঞ্জীৱ বালিয়ানে কয় যে ভাৰতত ৩০ কোটি গৰু আছে। ঘৰুৱা গেছৰ চাহিদাৰ প্ৰায় ৫০ শতাংশ গেছৰ গোবৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা জৈৱ গেছৰ পৰা পূৰণ কৰা হয়। আনহাতে, বাকী গোবৰবোৰ এনপিকে সাৰ তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব। গোবৰৰ পৰা কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি পাব বুলি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয়।

কোনবোৰ ৰাজ্যত আৰ্হি প্ৰকল্প আৰম্ভ হ'ব?

এনডিডিবি মৃদা লিমিটেডৰ পৰিচালনা সঞ্চালক সন্দীপ ভাৰতীয়ে কয় যে গুজৰাটৰ আনন্দ জিলাৰ জাকাৰিয়াপুৰাত পাইলট প্ৰকল্পটো সফল হৈছে। বৰ্তমান, মহাৰাষ্ট্ৰ, ৰাজস্থান, ছিকিম, পশ্চিম বংগ আৰু বিহাৰকে ধৰি আন ছয়খন ৰাজ্যত একেটা মডেল আৰম্ভ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা হৈছে।

সন্দীপ ভাৰতীয়ে কৈছিল যে নৱগঠিত কোম্পানীটোৱে বিভিন্ন ৰাজ্যত বিভিন্ন মডেলৰ ওপৰত কাম কৰিব। উদাহৰণ স্বৰূপে, জাকাৰিয়াপুৰাত, গৰু পালকৰ ঘৰত এটা জৈৱ গেছ প্ৰকল্প স্থাপন কৰা হয়। এই জৈৱ গেছ প্ৰকল্পটোৱে মাহে দুটা এলপিজি ইউনিটৰ সমান পৰিমাণৰ গেছ প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, তেওঁ কয়, উত্তৰ প্ৰদেশৰ বাৰাণসীত এটা বৃহৎ জৈৱ গেছ প্ৰকল্প স্থাপন কৰা হৈছে, যাৰ বাবে গৰু পালকৰ পৰা গোবৰও সংগ্ৰহ কৰা হৈছে।

লগতে পঢ়ক-গৰুৰ গোবৰৰ পৰা মিনিটতে বৃদ্ধি হ’ব কৃষকৰ উপাৰ্জন! চৰকাৰে আৰম্ভ কৰিছে বৃহৎ পৰিকল্পনা

English Summary: NDDB Mrida Ltd: Farmers income will increase from Cow Dung

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.