MFOI 2024 Road Show
  1. News

গাধৰ গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয় পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ব্যয়বহুল পনীৰ!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
World Most Expensive Paneer from Serbia's Balkan Donkey
World Most Expensive Paneer from Serbia's Balkan Donkey

পনীৰ (Paneer) সকলোৱে খাবলৈ ভাল পায়। শিশু হওঁক বা প্ৰাপ্তবয়স্ক ই সোৱাদ আৰু গুণগত মানদণ্ড দুয়োটা ক্ষেত্ৰতে যথেষ্ট গুৰুত্ব বহন কৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা বিভিন্ন ব্যঞ্জনৰ বিষয়ে ভাবিলেই মুখত পানী আহি যায়। আমি প্ৰায়ে ভাবো যে পনীৰ গৰু আৰু ম'হৰ গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়।

এই পনীৰৰ মূল্য কিমান?

এই নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ পনীৰৰ মূল্য প্ৰতি কিলোগ্ৰামত 80000 ৰ পৰা 85000 লৈ হয়। ইয়াক পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ব্যয়বহুল পনীৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। আপুনি ভাবিব পাৰে যে এই পনীৰত এইটো কি যে ইয়াৰ মূল্য ইমান বেছি আৰু কোনটো জন্তু যাৰ গাখীৰৰ পনীৰ ইমান ব্যয়বহুল? আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল এইটো কোনো উদ্যোগ অথবা লেবত তৈয়াৰ কৰা নহয়।

কোনটো জন্তুৰ গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়?

প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এই পনীৰ গাধৰ গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। ই সাধাৰণ গাধৰ প্ৰজাতি নহয়। ই হৈছে ছাৰ্বিয়াত পোৱা এক বিশেষ প্ৰজাতি যাক বলকান বুলি কোৱা হয়। এই বিশেষ প্ৰকাৰৰ পনীৰ প্ৰতিখন দেশতে উৎপাদন কৰা নহয়। পুৱেল পনীৰবিধ ছাৰ্বিয়াৰ জাচাভিকা বিশেষ প্ৰকৃতি সংৰক্ষিত অঞ্চলত তৈয়াৰ কৰা হয়। ইয়াত ২০০ তকৈও অধিক ডংকি ডাঙৰ-দীঘল হৈছে। তেওঁলোকৰ গাখীৰৰ পৰা বিভিন্ন ধৰণৰ সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰা হয়।

বিশুদ্ধ পনীৰ কেনেদৰে বনা

ইয়াক প্ৰস্তুত কৰিবলৈ, বলকান গাধৰ গাখীৰৰ 60% পৰিমাণ আৰু ছাগলীৰ গাখীৰৰ 40% গ্ৰহণ কৰা হয় আৰু তাৰ পিছত ইয়াক সংসাধিত ৰূপত তৈয়াৰ কৰা হয়। এক কিলোগ্ৰাম পনীৰ তৈয়াৰ কৰিবলৈ বলকান গাধৰ প্ৰায় 25 লিটাৰ সতেজ গাখীৰৰ প্ৰয়োজন।

গাধ সুৰক্ষিত কৰিব লাগিব

গাধবোৰক পৃথিৱীৰ বিপদাপন্ন প্ৰজাতিবোৰৰ ভিতৰত বুলিও গণ্য কৰা হয়। ভাৰতকে ধৰি বহুতো দেশত এই সংখ্যা যথেষ্ট হ্ৰাস পাইছে। তেওঁলোকক সুৰক্ষাৰ প্ৰয়োজন। কেৱল পনীৰ তৈয়াৰ কৰাৰ বাবেই নহয়, ইয়াৰ গাখীৰ প্ৰসাধন সামগ্ৰীতো ব্যৱহাৰ কৰা হয়। গাধৰ গাখীৰত মাতৃৰ গাখীৰৰ দৰে গুণ আছে। এই গাখীৰপ্ৰ কৃতিৰ কৰিশ্মাৰ দৰে কিয়নো ই স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰতো যথেষ্ট উপকাৰী। গতিকে এইটো হাপানি আৰু ব্ৰংকাইটিছৰ দৰে ৰোগৰ বাবে এক ৰামবাণ।

লগতে পঢ়ক-অসমৰ ক্ষুদ্ৰ চাহ খেতিয়কৰ জৈৱিক চাহ বিদেশত চিনাকি কৰি দিব পেৰিছ নিবাসী অৰূপ ঘোষে

English Summary: World Most Expensive Paneer from Serbia's Balkan Donkey

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.