MFOI 2024 Road Show
  1. News

গৰুৰ গোবৰৰ পৰা মিনিটতে বৃদ্ধি হ’ব কৃষকৰ উপাৰ্জন! চৰকাৰে আৰম্ভ কৰিছে বৃহৎ পৰিকল্পনা

RAHUL ALI
RAHUL ALI
NDDB Mrida Ltd. য়ে  বৃদ্ধি কৰিব কৃষকৰ উপাৰ্জন
NDDB Mrida Ltd. য়ে বৃদ্ধি কৰিব কৃষকৰ উপাৰ্জন

দেশত ৩০ কোটিতকৈও অধিক গৰু আছে। গোবৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা জৈৱ গেছে ঘৰুৱা গেছৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ প্ৰায় 50% পূৰণ কৰে। এই সন্দৰ্ভত, ভাৰত চৰকাৰে এটা কোম্পানী আৰম্ভ কৰিছে যি গোবৰৰ পৰা জৈৱ গেছ, পচন সাৰ আৰু অন্যান্য সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে কাম কৰিব।

চৰকাৰে NDDB Mrida Ltd.আৰম্ভ কৰিছে

শেহতীয়াকৈ, কেন্দ্ৰীয় মীন পালন, পশুপালন আৰু দুগ্ধ উৎপাদন মন্ত্ৰী পুৰুষোত্তম ৰূপলাই সমগ্ৰ দেশতে সাৰ ব্যৱস্থাপনা পদক্ষেপ আগবঢ়োৱাৰ বাবে NDDB ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ উন্নয়ন ব'ৰ্ডৰ সম্পূৰ্ণ মালিকানাধীন সহায়ক NDDB Mrida Ltd মুকলি কৰে।

গোবৰে কৃষকৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰিব

কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী পুৰুষোত্তম ৰূপাই কয় যে নতুন কোম্পানী NDDB Mrida Ltd য়ে দুগ্ধ পালকসকলক স্লাৰী/গোবৰ বিক্ৰী কৰাৰ পৰা অতিৰিক্ত উপাৰ্জনৰ পথ মুকলি কৰিব। তেওঁ কয় যে ৰন্ধন ইন্ধনক জৈৱ গেছলৈ ৰূপান্তৰ কৰিলে কৃষকসকল উপকৃত হ'ব। গৰুৰ গোবৰৰ উন্নত ব্যৱহাৰৰ বাবে প্ৰচেষ্টা কৰা হৈছে কিন্তু বেছিভাগেই ব্যক্তিগত পদক্ষেপ।

অৱশ্যে, এই নতুন কোম্পানীটোৱে ব্যৱস্থাপনা প্ৰচেষ্টাক সাৰ প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে সংগঠিত উদগনি প্ৰদান কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও, গোবৰ-আধাৰিত সাৰৰ ব্যৱহাৰৰ প্ৰচাৰ কৰিলে ক্ৰমান্বয়ে ৰাসায়নিক সাৰৰ সলনি জৈৱিক সাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব, যাৰ ফলত আমদানিৰ ওপৰত ভাৰতৰ নিৰ্ভৰশীলতা হ্ৰাস পাব।

NDDB Mrida Ltd. য়ে কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন কেনেদৰে বৃদ্ধি কৰিব?

এনডিডিবি মৃদা লিমিটেড কোম্পানীয়ে এক সাৰ ব্যৱস্থাপনা মূল্য শৃংখলা সৃষ্টি কৰি গোবৰৰ দক্ষ ব্যৱহাৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব, যি দুগ্ধ জাত খেতিয়কসকলৰ জীৱিকা বৃদ্ধিৰ বাবে কাম কৰিব।

ইয়াৰ লগতে ই স্বচ্ছ ভাৰত অভিযান আৰু সেউজ শক্তিৰ প্ৰচাৰ কৰিব। কোম্পানীটোৱে বিভিন্ন ৰাজ্যৰ বিভিন্ন মডেলৰ ওপৰত গুৰুত্ব দি কাম কৰিব। ইয়াৰ ভিতৰত এটা হ'ল প্ৰতিজন দুগ্ধ খেতিয়কৰ ঘৰত এটা জৈৱ গেছ প্ৰকল্প স্থাপনৰ কাম। ই মাত্ৰ এমাহত ২ টা এলপিজি চিলিণ্ডাৰ সলনি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-গোবৰৰ পৰা টাইলছ আৰু ধূপ কাঠি বনোৱাৰ ব্যৱসায়!

English Summary: Cow Dung! NDDB Mrida Ltd.

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.