MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

গোবৰৰ পৰা টাইলছ আৰু ধূপ কাঠি বনোৱাৰ ব্যৱসায়!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Profitable Business From Cow Dung
Profitable Business From Cow Dung

সময়ৰ লগে লগে মানুহ অধিক সৃষ্টিশীল হৈ উঠিছে। এনে পৰিস্থিতিত, বহুলোকে জন্তু আৰু প্ৰকৃতি ৰক্ষা কৰিবলৈ গোবৰেৰে বহু বস্তু তৈয়াৰ কৰিছে, য’ৰ পৰা আমি স্বাস্থ্যৱান হৈ থকাৰ লগে লগে ভাল উপাৰ্জন কৰিব পাৰোঁ।

যদি আপুনি আপোনাৰ নিজৰ ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায়িক ধাৰণাৰ কথা ভাবি আছে, তেন্তে আজি আমি আপোনাক এই প্ৰবন্ধটোত এনে বিনিয়োগ ব্যৱসায়ৰ বিষয়ে ক'ম, যি আপোনাক ধনী কৰিব পাৰে। মাত্ৰ অলপ আপোনাৰ বজাৰ জ্ঞান থাকিব লাগিব।

গৰু গোবৰৰ পৰা ধূপ কাঠিৰ ব্যৱসায় (Cow Dung Mosquito stick Business)

বজাৰত গোবৰৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা ধূপ কাঠিৰ চাহিদা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে। কিয়নো বজাৰত থকা ৰাসায়নিক সমৃদ্ধ ধূপ কাঠিবোৰ অধিক বিষাক্ত, যি আমাৰ উশাহ শৰীৰৰ ভিতৰলৈ গ'লে বহু প্ৰকাৰৰ শাৰীৰিক সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

এনে পৰিস্থিতিত, গৰুৰ গোবৰেৰে তৈয়াৰ কৰা ধূপ কাঠিবোৰ প্ৰাকৃতিক আৰু সস্তা-যি মকৰা আৰু মহবোৰ আঁতৰাই নিয়াত অতিকৈ লাভজনক। এনে পৰিস্থিতিত, যদি আপুনি ব্যৱসায় কৰাৰ কথা ভাবি আছে, তেন্তে গোবৰেৰে তৈয়াৰ কৰা মহ নিবাৰণ ধূপ কাঠিৰ ব্যৱসায় আপোনাৰ বাবে এক ভাল লাভজনক ব্যৱসায় হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। গতিকে এই ব্যৱসায়টোৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানো আহক-

গোবৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা মহ নিবাৰণকাৰী ধূপ কাঠি তৈয়াৰ কৰাৰ বাবে কেঁচা সামগ্ৰী

  • কাঠকয়লাৰ পাউদাৰ (Charcoal Dust)

  • জিগাট পাউডাৰ (Zigat Powder)

  • হোৱাইট চিপচ পাউডাৰ (White Chips Powder)

  • পাৰফিউম (Perfume)

  • ডিইপি (DEP)

  • কাগজৰ বাকচ (Paper Box)

  • ৰেপিং পেপাৰ (Wrapping Papper)

  • কুপ্পাম পাউদাৰ (Kuppam Dust)

  • চন্দন পাউডাৰ (Chandan Powder)

  • বাঁহৰ লাঠি (Bamboo Stick)

Cow Dung Mosquito Stick
Cow Dung Mosquito Stick

গোবৰেৰে তৈয়াৰ কৰা মহ নিবাৰণৰ ধূপ কাঠিৰ কেঁচা সামগ্ৰী সমগ্ৰ ভাৰতৰ যিকোনো ঠাইতে সহজে পোৱা যাব। ইয়াৰ বাবে, আপুনি এটা অনলাইন ৱেবছাইটৰ সহায়লও ল'ব পাৰে। যেনে:-

https://dir.indiamart.com/kolkata/agarbatti-raw-material.html

http://www.panthimachinery.com/ready-made-agarbatti-raw-material.html

https://www.tradeindia.com/suppliers/agarbatti-raw-material.html

গোবৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা মহ নিবাৰণ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ মুঠ ব্যয় (Total cost to start mosquito repellent business made from cow dung)

যদি আপুনি ঘৰত যন্ত্ৰ অবিহনে নিজৰ হাতেৰে ধূপ কাঠি তৈয়াৰ কৰি গোবৰৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা হ-প্ৰতিৰোধী ধূপ কাঠিৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে, ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ প্ৰাৰম্ভিক 13,000 টকা ব্যয় হ'ব।

যদি আপুনি এটা যন্ত্ৰ স্থাপন কৰি আগৰবাট্টি ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে, ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ প্ৰাৰম্ভিক 5 লাখ টকা লৈকে ব্যয় হ'ব।

গোবৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা মহ নিবাৰণকৰা ধূপ কাঠি কেনেকৈ আৰু ক'ত বিক্ৰী কৰিব  (How and where to sell mosquito repellent incense sticks made from cow dung)

আপুনি আপোনাৰ সামগ্ৰী সামাজিক মাধ্যমৰ মঞ্চতো বিক্ৰী কৰিব পাৰে। গ্ৰোফাৰ্ছ, বিগবাস্কেট, আমাজন, ফ্লিপকাৰ্ট, মেচোৰ দৰে বহুতো অনলাইন প্লেটফৰ্ম আছে য'ত আপুনি অলপ টকা বিনিয়োগ কৰিব পাৰে আৰু আপোনাৰ সামগ্ৰীটো ডাঙৰ স্তৰত বিক্ৰী কৰি ভাল পৰিমাণৰ ধন উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

গৰুৰ গোবৰৰ টাইল বনোৱাৰ ব্যৱসায় (cow dung tiles business)

গ্ৰীষ্মকালত ঘৰবোৰ শীতল কৰি ৰাখিবলৈ মানুহে কি নকৰে। এনেকুৱা বহুতো সৃষ্টিশীল মানুহো আছে। মানুহৰ এই সমস্যাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, তেওঁলোকে গোবৰেৰে তৈয়াৰ কৰা এনে টাইল তৈয়াৰ কৰিছে, যি কেৱল গ্ৰীষ্মকালত আপোনাৰ ঘৰটো শীতল কৰি ৰখাই নহয়, আপোনাক প্ৰকৃতিৰ সৈতে এক পৃথক সম্পৰ্ক অনুভৱ কৰাব। এনে পৰিস্থিতিত, যদি আপুনি আপোনাৰ নিজৰ ব্যৱসায় কৰাৰ কথা ভাবি আছে, তেন্তে ই আপোনাৰ বাবে এক ভাল ব্যৱসায় হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে, যি ভৱিষ্যতে দেশৰ পৰা বিদেশলৈ যথেষ্ট সম্ভাৱনীয়তা আছে। কিয়নো গ্ৰীষ্মকালত গোবৰৰ টাইলছ প্ৰয়োগ কৰি, তাপমাত্ৰা 6 ৰ পৰা 8 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ হ্ৰাস হয়। গতিকে এই ব্যৱসায়টোৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানো আহক...

Cow Dung Tiles
Cow Dung Tiles

গোবৰৰ টাইল তৈয়াৰ কৰাৰ বাবে কেঁচা সামগ্ৰী (Raw material for making cow dung tiles)

  • গৰুৰ গোবৰ

  • চন্দন কাঠৰ গুৰি

  • পদুমৰ পাত

  • নীলা গিৰৰ পাত

  • বিশেষ বনৌষধি

গোবৰৰ টাইল বনোৱাৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ মুঠ ব্যয় (Total cost to start the business of making cow dung tiles)

গোবৰৰ টাইল তৈয়াৰ কৰিবলৈ আপোনাক ঠাই আৰু টাইল তৈয়াৰ কৰা যন্ত্ৰৰ প্ৰয়োজন হ'ব। য'ত আপুনি প্ৰথমতে আপোনাৰ 50 হাজাৰৰ পৰা 1 লাখ টকা খৰচ কৰিব লাগিব। এই যন্ত্ৰটোৰ বিষয়ে অধিক জানিবলৈ আপুনি এই লিংকটো https://bit.ly/3ia6qtN দৰ্শন কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-গো-মূত্ৰ আৰু গোবৰৰ পৰা প্ৰস্তুত কৰা হ’ব সাৰ আৰু ঔষধ!

English Summary: Cow Dung Mosquito Stick and Tiles Business

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.